Data modyfikacji:

Jakie podłoże wybrać do akwarium?

Podłoże do akwarium odgrywa ogromną rolę w wyglądzie całego zbiornika. Gdy jest dobrze dobrane, woda jest czysta, rośliny okazałe i bujne, a sami mieszkańcy – zadowoleni i zdrowi. Problem polega na tym, że bez odpowiedniej wiedzy można dokonać błędnego wyboru. Sprawdź zatem, jakie podłoże do akwarium uznawane jest za najlepsze.

podłoże do akwarium

Jakie podłoże do akwarium?

Przy aranżacji akwarium nie można zapominać o wyborze podłoża. Jakie będzie najlepsze podłoże do akwarium z roślinami czy paletkami? Zobacz nasz kompleksowy poradnik.

Podłoże jałowe – żwir

Żwir to dobre i ekonomiczne podłoże. Jednak wybierając je, musisz zwrócić uwagę na granulację – powinna ona wynosić od 2 do 7 milimetrów (zbyt miałki żwir szybko zablokuje rozrost korzeni, przez co rośliny zaczną obumierać).

Takie podłoże do akwarium jest tanie, ale ma swoje wady – żwir może nie być wystarczający do hodowli roślin, co będzie wiązało się z koniecznością ich dodatkowego nawożenia. Przy wyborze żwiru musisz także zwrócić uwagę na skład – ten z dużą zawartością marmuru albo bazaltu będzie miał negatywny wpływ na twardość wody, co również wpłynie na kondycję roślin. Pamiętaj też, że żwir o nieco większych ziarnach jest bezpieczniejszy dla ryb, bo ma bardziej łagodne krawędzie.

Uwaga! Sam żwir to raczej kiepskie podłoże do akwarium dla roślin. Jeśli już go masz i chcesz go wykorzystać, to dołóż kulki nawozowe, pałeczki albo specjalne tabletki. Pamiętaj, żeby zrobić to w odpowiedniej kolejności, tj. najpierw położyć nawóz (w równych odległościach), a potem wysypać żwir.

Jaki podłoże do akwarium z rybkami? Piasek

Przez wiele lat panowało przekonanie, że najgorsze podłoże do akwarium to piasek. Obecnie zalecenia nieco się zmieniły. Wielu hodowców zauważa, że niektóre gatunki ryb lubią się w nim chować, a i sam piasek ładnie się prezentuje.

Najlepsze podłoże do akwarium to to z piaskiem wielkości od 1 do 3 mm. W mniejszym może dojść do powstania stref beztlenowych, które będą stanowić ogniska gnilne.

Uwaga! Piasek zawsze powinien stanowić ostatnią, najwyższą część podłoża.

Gotowe substraty, czyli jakie podłoże do akwarium roślinnego

Substrat to gotowe podłoże do akwarium. Ma ogromną ilość zalet – można w nim ukorzenić praktycznie wszystkie rośliny, ma idealną granulację, obniża twardość wody, a także pozytywnie wpływa na poziom jej kwasowości i zasadowości.

Oczywiście substraty także mogą się różnić. Wyróżnia się:

  • Substraty z gliny palonej (bez wartości odżywczych) – pomagają osadzić się bakteriom (takie podłoże do akwarium jest jak dodatkowy filtr), są lekkie – dno nie osiada, a dodatkowo pobierają z wody substancje odżywcze, które są później pobierane przez korzenie.
  • Suszone substraty z gliny – poza wyżej opisanymi korzyściami substraty suszone zawierają mnóstwo wartości odżywczych – nie ma zatem potrzeby dodatkowego nawożenia. Mogą też obniżyć pH wody i jej twardość. Według wielu osób to najlepsze podłoże do akwarium.

Uwaga! Pod paloną glinę (ale już nie pod suszoną) dodatkowo zaleca się położenie aktywnego substratu dla korzeni.

Substrat i żwir

Jakie podłoże do akwarium pozwala na uzyskanie najlepszych efektów, czyli pięknych, dużych roślin i zdrowych ryb? Według wielu hodowców jest to połączenie substratów oraz żwiru. Dzięki takiemu rozwiązaniu substancje odżywcze mają nieco wolniej rozpuszczać się w wodzie.

Należy pamiętać, że w takim przypadku zawsze na dno zbiornika kładzie się substrat, a dopiero potem żwir.

Korzenie w podłożu do akwarium

Na sam koniec warto wspomnieć o korzeniach – pięknie dekorują akwarium, a do tego bywają ekstra pokarmem dla niektórych ryb. Należy jednak pamiętać, że jeśli używamy prawdziwych korzeni, to najpierw trzeba zdjąć z nich korę, a następnie gotować przez kilka godzin w roztworze soli – pilnując, by korzeń cały czas znajdował się pod wodą. Najbardziej zalecane są korzenie dębu i olchy.

Autor: Robert Wojtaś