Data publikacji:

Jaka kuweta dla gryzoni? Co dla myszy, szczura lub królika?

Gryzonie bardzo często hodujemy w domach w roli futrzanych pupili. Na popularność futrzaków przeważający wpływ mają ich niewielkie rozmiary, a także względnie małe wymagania związane z ich dietą oraz opieką. Większość najpopularniejszych gatunków hodujemy w klatkach, które mają zazwyczaj bardzo podobne wyposażenie. Jednym z obowiązków akcesoriów są kuwety, pozwalające w bezpiecznym i ustronnym miejscu załatwić potrzeby fizjologiczne. W artykule podpowiadamy, jak dobrać kuwetę dla gryzoni.
kuweta dla gryzoni

Kuweta dla chomika

W przypadku kuwety dla chomików eksperci polecają przede wszystkim produkty narożne montowane bezpośrednio do prętów klatki. W sklepach znajdziemy dość duży wybór tego typu modeli, bardzo często są również stałą częścią wyposażenia nowych klatek. W przypadku wymiany kuwety ustawiamy ją blisko miejsca, w którym zwierzak dotychczas załatwiał swoje potrzeby. Oczywiście musimy pamiętać o tym, aby stała ona jak najdalej od poidełka oraz miejsca na jedzenie. 
Kuwetę wypełniamy najczęściej trocinami, teoretycznie może to być ten sam wkład, który wypełnia wnętrze klatki. Zabrudzone trociny z kuwety mogą być jednak rozrzucane, przez co możemy mieć problem z ich dokładnym wybraniem. Zaleca się stosowanie trocin zapachowych, częściowo niwelujących przykry zapach moczu. Alternatywnie zaleca się stosowanie drewnianego żwirku chłonącego wilgoć.
Czasem może się zdarzyć, że chomik nie zaakceptuje kuwety i będzie odmawiał korzystania z niej, załatwiając swoje potrzeby w innym miejscu. Rozwiązaniem może być zakupienie innego modelu lub przestawienie już posiadanego w inne miejsce. Kuwetę dla chomików trzeba regularnie czyścić, wymieniając podłoże oraz stosując środki dezynfekcyjne. 

Kuweta dla myszy

Teoretycznie myszy nie muszą korzystać z kuwety. W klatkach znajdują zazwyczaj jedno miejsce, w którym załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Aby utrzymać odpowiedni poziom higieny, właściciele zwierzaków muszą po prostu regularnie wymieniać zanieczyszczone podłoże, przeważnie składające się z trocin. W ograniczeniu nieprzyjemnego zapachu pomocne jest używanie podłoża aromatyzowanego.
Nie znaczy to jednak, że myszy nie będą korzystać z kuwety. Jej zakup jest polecany nawet w przypadku hodowli jednego lub dwóch osobników. Obecność kuwety w znaczący sposób ułatwi nam czyszczenie klatki. W sklepach znajdziemy uniwersalne modele dla małych gryzoni, które wypełniane są trocinami lub specjalnym żwirkiem z drewna. W zestawie często otrzymujemy też łopatkę, która pomaga przyspieszyć proces opróżniania pojemnika. Kuwety najlepiej ustawić w miejscu dotychczasowej toalety myszy. Futrzak może potrzebować nieco czasu na przyzwyczajenie się do nowego wyposażenia klatki, ale zazwyczaj nie będzie miał problemów z adaptacją. 

Kuweta dla szczura

W przypadku szczurów sytuacja z kuwetą wygląda bardzo podobnie, jak u myszy. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych różnicach. Mocz szczurów ma mocniejszy zapach niż myszy i może stanowić dość duży problem. Dlatego kuwety ani wnętrza klatki nie poleca się wykładać trocinami. Zamiast tego lepiej stosować już przywołany wcześniej drewniany żwirek, albo ściółkę wykonaną z naturalnych włókien konopnych. 
Szczury są silniejszymi zwierzakami, dlatego pojemnik kuwety powinien być wykonany z grubego i mocnego tworzywa sztucznego, zapobiegającego jego przegryzaniu przez zwierzaka. Aby dodatkowo ograniczyć zapach, nie zaszkodzi wybrać model z odczepianym zadaszeniem.
Kuwetę wstawiamy do klatki w miejscu, gdzie szczury dotychczas załatwiały swoje potrzeby. Niektóry osobniki mogą nie zaadaptować się błyskawicznie do nowej sytuacji, ale w większości przypadków futrzaki nie mają większych problemów.

Kuweta dla królika 

Króliki trzymamy zazwyczaj w klatkach lub kojcach. Ponieważ są to bardzo towarzyskie zwierzaki, zaleca się najczęściej trzymanie dwóch lub więcej sztuk jednocześnie. Oznacza to, że nieraz niezbędny okaże się zakup więcej niż jednej kuwety. 
Kuwetę dla królików ustawiamy w ustronnym i osłoniętym miejscu, które preferuje wiele zwierzaków. Interesującym rozwiązaniem jest połączenie paśnika i kuwety – ten pierwszy jest zazwyczaj zawieszony tuż nad pojemnikiem nad odchody. Rozwiązanie to sprawdza się, ponieważ króliki podczas jedzenia bardzo szybko wydalają resztki poprzednich posiłków. W ten sposób ograniczamy bałagan w klatce.
Kuwety dla królików to modele z tzw. rusztem, składającym się z wysokiego pojemnika (jego brzegi zapobiegają rozrzucania zawartości) i drucianej nadstawki z metalu lub plastiku, na której przysiada uszak. Kuwety dostępne są w wielu rozmiarach, w sklepach znajdziemy też modele narożne. 
Konstrukcja może być wypełniona ściółką, pelletem lub specjalnym granulatem oraz jednorazowymi podkładami, które usuwamy na co dzień. To, jaka kombinacja produktów zadziała i skłoni królika do załatwiania się jedynie w kuwecie, zależy od indywidualnych cech osobniczych. Czasem musimy przez dłuższy czas korzystać z metody prób i błędów, aby znaleźć optymalne rozwiązania dla naszego pupila.

Kuweta dla świnki morskiej

Dla świnek morskich kupujemy kuwety przeznaczone dla dużych gryzoni, takich jak zające i króliki. Dobrym rozwiązaniem są modele narożne. Wnętrze wykładamy jednorazowymi wkładami, a także drewnianym żwirkiem lub granulatem wykonanym z różnego typu naturalnych materiałów.
Zdjęcie: Envato Elements