Akwarystyka - artykuły, poradniki, ciekawostki

jaka siatka do wyławiania ryb z akwarium

Jaka siatka do wyławiania ryb z akwarium?

2024-01-15
Siatki do łowienia ryb akwariowych są nieodłącznymi akcesoriami każdego akwarysty. Przydadzą się w wielu sytuacjach, takich jak odławianie ryb do przeniesienia do innego zbiornika, usuwanie nadmiaru narybku czy też wyławianie martwych lub chorych osobników. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka czynników przy wyborze odpowiedniej siatki, aby zapewnić bezpieczeństwo rybom oraz ułatwić sobie pracę. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze siatki do wyławiania ryb akwariowych.
jaka grzałka do akwarium

Jakie mechaniczne filtry akwariowe?

2023-09-20
Filtr do akwarium to nieodzowny element każdego domowego zbiornika wodnego. To stosunkowo niewielkie urządzenia, których zadaniem jest oczyszczanie wody, ale też wprawianie jej w ruch. Na rynku znajdziemy mnóstwo mechanicznych filtrów akwariowych. Jak wybrać ten najlepszy? Poznaj rodzaje filtrów akwariowych i dokonaj świadomego wyboru!
mętna woda w akwarium

Jaka szafka pod akwarium? W jaki sposób ją wybrać?

2023-08-18
Masz w domu akwarium i chcesz odpowiednio je wyeksponować? Sprawdzą się szafki pod akwarium. Ich wybór trzeba jednak dokładnie przemyśleć. W poniższym poradniku podpowiadamy, jaką szafkę pod akwarium wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Zapraszamy do lektury!
zestawy akwarystyczne

Jakie zestawy akwarystyczne? Czym kierować się przy wyborze?

2023-08-14
Jakie zestawy akwarystyczne? Czym kierować się przy wyborze? Zestawy akwarystyczne to prosty sposób na to, by móc szybko rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką. Z reguły zawierają prawie wszystko, czego potrzebujemy do zrealizowania marzenia o własnym zbiorniku wodnym. Konieczne jest jedynie dokupienie przykładowo odpowiednich filtrów czy systemu oświetlenia, chociaż oczywiście zależne jest to od rodzaju zakupionego zestawu – niektóre zawierają absolutnie wszystko, inne tylko wybrane elementy. Dowiedz się, jakie zestawy akwarystyczne warto wybrać.
Aquarium

Jakie chemiczne filtry akwariowe?

2023-08-09
W świecie akwarystyki utrzymanie odpowiedniej jakości wody w akwarium jest kluczowe dla zdrowia i dobrostanu ryb oraz roślin zamieszkujących ten mały podwodny ekosystem. Filtry akwariowe odgrywają niezwykle istotną rolę w usuwaniu zanieczyszczeń i nadmiaru składników, co pozwala utrzymać równowagę biologiczną w akwarium. Wśród różnych typów filtrów akwariowych znajdziemy filtry mechaniczne oraz chemiczne wkłady do filtrów, które pozwalają usunąć niepożądane pierwiastki czy resztki leków z wody.
pielęgnacja roślin w akwarium

Pielęgnacja roślin w akwarium. Jak prawidłowo przeprowadzić?

2023-08-04
Pielęgnacja roślin w akwarium. Jak prawidłowo przeprowadzić? Pielęgnacja roślin w akwarium nie jest prosta, w szczególności, gdy nie wie się, jak właściwie się za nią zabrać. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak dobrać odpowiednie rośliny do akwarium, przetransportować je i zasadzić. Już te kroki decydują o tym, czy rośliny się przyjmą. Poruszymy również kwestie nawożenia, oświetlenia oraz dopasowywania parametrów wody, które umożliwią roślinom wzrost. Na końcu rozwiniemy też temat sprzątania akwarium i przycinania roślin. Dowiedz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja roślin w akwarium.
Colorful exotic fish swimming in deep blue water aquarium with green tropical plants

Jaka chemia akwariowa? Co kupić?

2023-07-31
Posiadanie domowego akwarium to duża odpowiedzialność. Nalanie wody, dodanie kilku ozdób i wpuszczenie rybek może okazać się niewystarczające. Prowadzenie akwarium wymaga ogromu wiedzy nie tylko o tym, jak przygotować zbiornik, czy jakie gatunki rybek można ze sobą łączyć, lecz także o tym, jak filtrować wodę. Chemia akwariowa pomaga w uzdatnianiu wody i trzymaniu jej w pożądanym stanie. Jaką chemię akwariową warto kupić? Czym właściwie jest chemiczna filtracja wody i czym różni się od tej biologicznej oraz mechanicznej? Koniecznie przeczytaj!
jaki termometr do akwarium

Jaki termometr do akwarium? Na co zwrócić uwagę?

2023-07-26
Hodowla ryb akwariowych wymaga stworzenia odpowiednich warunków do ich rozwoju i bytowania. Jednym z kluczowych akcesoriów, na które należy zwrócić szczególną uwagę, organizując przestrzeń przyjazną posiadanym gatunkom ryb, są termometry do akwarium. W sprzedaży można znaleźć zarówno niewielkie akcesoria za kilkanaście złotych, jak i profesjonalne urządzenia pomiarowe dokonujące mierzenia warunków cieplnych z ogromną dokładnością.
rybki morskie

Jak karmić rybki morskie? Jaki pokarm?

2023-07-24
Masz w domu akwarium z rybkami morskimi? A może planujesz takie założyć? Jeśli tak, to z pewnością zastanawiasz się, jaki pokarm dla rybek morskich będzie najbardziej odpowiedni. Zapraszamy do naszego poniższego poradnika. Podpowiadamy w nim, jak żywić ryby morskie akwariowe, aby te cieszyły się zdrowiem i dobrą kondycją.
jaka grzałka do akwarium

Jakie grzałki akwariowe warto kupić?

2023-07-22
Odpowiednia temperatura wody w akwarium jest kluczowym czynnikiem dla zdrowia i dobrostanu ryb oraz roślin. Aby utrzymać optymalne warunki w akwarium, niezależnie od warunków atmosferycznych, niezastąpionym urządzeniem jest grzałka. Grzałka do akwarium pełni nie tylko funkcję podtrzymywania odpowiedniej temperatury, ale również zapobiega wahaniom, które mogą negatywnie wpłynąć na mieszkańców zbiornika.
jakie ryby do oczka wodnego

Jakie ryby do oczka wodnego?

2023-06-01
Zakładacie oczko wodne? To piękna ozdoba ogrodu. Ale oprócz roślinności będzie także musieli kupić odpowiednie ryby - nie wszystkie gatunki odnajdą się w takim zbiorniku. Zatem jakie ryby do oczka wodnego wybrać? Zapraszamy do lektury!
raki do akwarium

Raki do akwarium: jakie wybrać?

2023-05-15
Akwaria służą mogą nie tylko do hodowli ryb, ale także innych gatunków zwierząt, które urozmaicą wygląd zbiornika i stworzą bardziej naturalny miniaturowy ekosystem. Jednym z popularniejszych wyborów akwarystów są w tym przypadku różnego typu skorupiaki, spośród których na pierwszy plan wysuwają się raki. Zanim zdecydujemy się na zakup pierwszej sztuki, musimy jednak zdawać sobie sprawę z wyzwań, jakie stawia przed nami hodowla. Co należy wiedzieć o rakach do akwarium?