Data modyfikacji:

Jaki kojec dla psa do domu wybrać?

Jaki kojec dla psa do domu będzie odpowiedni – to pytanie zadaje sobie większość właścicieli zarówno dużych psów, jak i małych ras, a także tych, którzy opiekują się szczeniakami. Dopasowanie właściwego modelu wcale nie jest tak oczywiste i proste, zwłaszcza w obliczu wielu różnorodnych propozycji dostępnych na rynku. Zastanawiasz się, jaki kojec dla małego psa wybrać? A może szukasz modelu dla psa dużej rasy? Sprawdź, jakie są rodzaje kojców dla psów. Dowiedz się, jak dopasować produkt do wielkości i potrzeb danego czworonoga. Poznaj, jak krok po kroku przyzwyczaić psa do kojca.
jaki kojec dla psa do domu

Dlaczego warto kupić kojec dla psa do domu?

Domowy kojec dla psa to bardzo ciekawy produkt, który może być wykorzystywany nie tylko na zewnątrz, ale także w domu. Pomaga okiełznać pełnego energii pupila, ale też pomaga mu się wyciszyć. Jeżeli więc zastanawiasz się, jak uspokoić psa, rozważ zakup kojca.
Przyzwyczajony do przebywania w kojcu pies jest spokojny, wycisza się, gdy jest w środku, i po prostu odpoczywa. To jego dodatkowe legowisko, w którym czuje się bezpiecznie. Taki domowy kojec dla psa sprawdza się w sytuacjach, gdy nie chcesz, by pupil biegał po pokoju czy domu np. na czas odkurzania, mycia podłóg czy na czas przybycia gości.
Taki kojec dla psa do domu jest dostępny w różnych rozmiarach. Jest wykonany z elementów plastikowych, materiałowych lub metalowych. Może mieć dach i podłogę, ale nie musi. Najprostszy kojec dla psa do domu jest zbudowany tylko ze składanych ścian.

Kojec dla małego pieska – jaki wybrać?

Może to być zarówno kojec wykonany z materiałów tekstylnych, metalu, stali, jak i tworzyw sztucznych. Dobrym pomysłem jest też zakup drewnianego kojca dla psa. Możesz też kupić kojec dla psa z dwoma wejściami. Małe zwierzaki z większą trudnością, w porównaniu do dużych czworonogów, przeskakują przez ściany kojca, dlatego zakup tego produktu to bardzo dobry pomysł, jeśli chcesz zatrzymać psa w jednym miejscu przez jakiś czas.

Duży kojec dla psa – jaki powinien być?

Psy ras dużych i olbrzymich potrzebują wysokiego kojca, przez który nie będą w stanie przeskoczyć. Produkt powinien być stabilny i uniemożliwiać przesuwanie go przez czworonoga. Dla większych psów poleca się kojec z podłogą dla psa.

Kojec dla szczeniaka – co powinno go wyróżniać?

To doskonały produkt dla wszystkich hodowców oraz tych, którzy z dobroci serca przygarnęli osierocony miot szczeniąt do swojego domu. Kojec dla szczeniąt pozwala na skupienie wszystkich maluchów w jednym miejscu. Można korzystać z niego od samego początku życia szczeniąt.
Taki kojec ma najczęściej bardzo prostą konstrukcję. Składa się ze składanych, lekkich ścianek wykonanych z tworzyw sztucznych, często nie ma dachu ani podłogi. To tzw. kojec zagroda dla szczeniąt.
Jego atutem jest łatwość przenoszenia z miejsce na miejsce oraz szybkie składanie i rozkładanie. Wadą zagrody dla szczeniąt jest natomiast możliwość jej przesuwania z miejsca na miejsce, gdy maluchy podrosną. Dla szczeniąt powyżej 4. tygodnia życia poleca się kojec z podłogą z siatki, który trudniej się przesuwa.

Jakie powinny być wymiary kojca dla psa?

Wymiary kojca dla psa zależą od wysokości pupila. Kojec dla shih tzu, yorka czy maltańczyka powinien mieć około 50–70 cm wysokości. Kojec dla labradora powinien mieć natomiast około 80–120 cm wysokości.

Jak przyzwyczaić psa do kojca?

To, wbrew pozorom, wcale nie musi być trudne. Podobnie jak w wypadku przewożenia psa w samochodzie wystarczy odrobina cierpliwości. Oczywiście wszystko zależy od usposobienia i temperamentu twojego pupila oraz od jego wieku.
Kojec dla szczeniaka to po prostu kolejny nowy element, który pojawił się w jego życiu. Młody pupil szybko przywyknie do przebywania w kojcu, ponieważ nie ma jeszcze wyrobionej codziennej rutyny.
Zachęć pupila do wejścia do środka. Możesz sam usiąść w kojcu i zapraszać go do wnętrza lub po prostu nachylać się nad nim. Nagródź go za każdym razem, gdy ten da się namówić i wejdzie do środka. Nagradzaj go też za wykonywanie poleceń już w środku kojca.
Możecie też się bawić w kojcu za pomocą drewnianych zabawek edukacyjnych dla psów lub innych, które nie wymagają dużej przestrzeni do użytkowania. To też dobre miejsce na podanie zabawki kong dla psa, której żucie i gryzienie będzie dla zwierzaka odprężające.
Gdy pupil będzie już swobodnie wchodził i wychodził z kojca, możesz przejść do etapu czuwania, który polega na siedzeniu obok zamkniętego z psem kojca. W tym czasie nie zaleca się patrzeć w kierunku pupila ani mówić do niego nawet wtedy, gdy ten ujada wniebogłosy. Pies ma po prostu czuć waszą obecność, ale to wszystko.
Skomlenie czy szczekanie będzie oczywiście trudne do wytrzymania na początku, ale zwierzak się z czasem uspokoi. Twoja obecność doda mu na pewno odwagi i o to właśnie w tym czuwaniu chodzi. Zwiększaj z czasem dystans – czuwaj obok kojca, później przesuń się metr od niego, w następny dzień zwiększ dystans o dwa metry i w końcu czuwaj u progu drzwi. Możesz wtedy usiąść sobie na poduszce lub krześle, nadrabiać zaległości w mediach społecznościowych za pomocą smartfona lub czytać książkę. Czuwaj przy psie do czasu, aż ten się uspokoi.

Jak zrobić domowy kojec dla psa?

Kojec domowy dla psa można też wykonać własnoręcznie. Jest to doskonały sposób na rozwinięcie swoich umiejętności, jak i stworzenie wymarzonego modelu dla swojego pupila. Aby prawidłowo wykonać kojec dla psa do domu oraz na zewnątrz, niezbędne jest zmierzenie psa zwiniętego w kłąb. Potrzebny jest jego najwyższy punkt ciała zmierzony w tej pozycji oraz ogólne wymiary zajmowanej pozycji.
Niezależnie od tego, czy będzie to duży kojec dla psa, czy też kojec dla szczeniaka, tworzone legowisko musi spełniać normy zawarte w ustawie o ochronie zwierząt. W dokumencie tym zawarte są minimalne wymiary kojców, zgodnie z którymi psy mierzące poniżej 50 cm w kłębie nie powinny mieć kojca mniejszego niż 9 m2. Psy, które w kłębie mierzą od 51 do 65 cm, muszą mieć kojec o wielkości minimum 12 m2.
Natomiast psy mierzące powyżej 65 cm powinny znaleźć się w kojcu o powierzchni co najmniej 15 m2. W sytuacji gdy kojec dla psa przeznaczony ma być dla dwóch psów, do powyższych wymiarów należy doliczyć dodatkowe 4 m2.
Kojec dla dużego psa, jak i pupila mniejszej rasy powinien być miejscem, w którym łatwo utrzymać czystość i gdzie znajduje się naturalne podłoże. W miejscu pod budą należy zapewnić betonowy fundament. Należy też zadbać o swobodne odprowadzanie wody, by po ulewnych deszczach nie zalegała w kojcu.
Każdy kojec dla psa powinien (poza budą) być wyposażony również w miski z pożywieniem i świeżą wodą, ulubione zabawki pupila, ale też odpowiednio wygospodarowaną przestrzeń przeznaczoną do potrzeb fizjologicznych. Kojec dla psów powinien być też wyposażony w zadaszenie w przypadku, gdy w słoneczne dni na jego terenie nie będzie znajdowała się zacieniona przestrzeń.

Gdzie ustawić kojec dla psa?

Kojec dla małego pieska, jak i dużego psa musi znajdować się w bezpiecznym miejscu. Najlepiej będzie ulokować go na przestrzeni przylegającej do ściany domu, garażu czy budynku gospodarczego. Może też być samodzielną konstrukcją zlokalizowaną na terenie ogrodu. Należy jednak mieć na uwadze, że kojec dla psa nie powinien przylegać bezpośrednio do płotu. Osoby znajdujące się poza posesją, jak i przejeżdżające pojazdy mogłyby drażnić zwierzę i niepotrzebnie je denerwować.
Bardzo dobrym pomysłem jest ulokowanie kojca dla psa w głębi ogrodu, skąd pupil będzie jednocześnie mógł obserwować dom, jak i ogród, a zarazem poczuje się bezpiecznie i komfortowo.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Patrycja Wojas