Data publikacji:

Jaki kojec dla psa do domu wybrać?

Czy kojec dla małego psa do domu się sprawdzi? Gdzie ustawić kojec dla dużego psa w małym mieszkaniu? Jaki kojec dla szczeniaka do domu kupić i jaki duży kojec dla psa w domu wybrać? Poznaj najważniejsze informacje na temat kojca dla psa. 
kojec dla psa

Kojec dla psa w domu – jaki wybrać?

Kojec dla psa to bardzo ciekawy produkt, który może być wykorzystywany nie tylko na zewnątrz, jak ogrodzenie dla psa, ale także w domu. Pomaga okiełznać pełnego energii pupila, ale też pomaga mu się wyciszyć. Przyzwyczajony do przebywania w kojcu pies jest spokojny, wycisza się, gdy jest w środku i po prostu odpoczywa. To jego dodatkowe legowisko, w którym czuje się bezpiecznie. Taki domowy kojec dla psa sprawdza się w sytuacjach, gdy nie chcesz, by pupil biegał po pokoju czy domu, np. na czas odkurzania, mycia podłóg czy na czas przybycia gości.
Taki kojec jest dostępny w różnych rozmiarach. Jest wykonany z elementów plastikowych, materiałowych lub metalowych. Może mieć dach i podłogę, ale nie musi. Najprostszy kojec dla psa jest zbudowany tylko ze składanych ścian.
W przypadku zakupu kojca dla psa do mieszkania warto kupić kojec składany, który możesz szybko i prosto złożyć i rozłożyć w razie potrzeby. 
Zobacz, jaka mata dla psa do samochodu będzie najlepsza

Kojec dla małego psa do domu

Może to być zarówno kojec wykonany z materiałów tekstylnych, metalu, stali, jak i tworzyw sztucznych. Dobrym pomysłem jest zakup drewnianego kojca dla psa. Możesz też kupić kojec dla psa z dwoma wejściami. Małe zwierzaki z większą trudnością, w porównaniu do dużych czworonogów, przeskakują przez ściany kojca, dlatego zakup tego produktu to bardzo dobry pomysł, jeśli chcesz zatrzymać psa w jednym miejscu przez jakiś czas. 

Kojec dla dużego psa do domu

Zastanawiasz się, jaki duży kojec dla psa kupić? Psy ras dużych i olbrzymich potrzebują wysokiego kojca, przez który nie będą w stanie przeskoczyć. Produkt powinien być stabilny i uniemożliwiać przesuwanie go przez czworonoga. Dla większych psów poleca się kojec z podłogą dla psa.

Kojec dla szczeniaka do domu

Taki kojec ma najczęściej bardzo prostą konstrukcję. Składa się ze składanych, lekkich ścianek wykonanych z tworzyw sztucznych, często nie ma dachu ani podłogi. To tzw. kojec zagroda dla szczeniąt. Jego atutem jest łatwość przenoszenia z miejsce na miejsce i szybkie składanie oraz rozkładanie. Wadą zagrody dla szczeniąt jest natomiast możliwość jej przesuwania z miejsca na miejsce, gdy maluchy podrosną. Dla szczeniąt powyżej 4. tygodnia życia poleca się kojec z podłogą z siatki, który trudniej się przesuwa.

Jak przyzwyczaić psa do kojca?

Początki mogą być niekiedy trudne, ale to wszystko zależy przede wszystkim od twojego podejścia i usposobienia, temperamentu oraz wieku pupila. Kojec dla szczeniaka to po prostu kolejny nowy element środowiska, w którym się znajduje. Młody pies szybko nauczy się, że jego obecność nie oznacza nic złego.
Na szczęście nawet najbardziej spanikowane psy mogą… polubić kojec i czuć się w nim bezpiecznie mimo trudnych początków. Jak przyzwyczaić szczeniaka do kojca?
  • Ustaw kojec w miejscu, w którym chcesz, by znajdował się na stałe. Otwórz drzwi kojca (jeśli takie posiada), by pies mógł przez nie swobodnie wchodzić i wychodzić. Przygotuj psie smakołyki i ulubione zabawki czworonoga.
  • Zachęć pupila do wejścia do środka. Możesz sam usiąść w kojcu i zapraszać go do środka lub po prostu nachylać się nad nim. Nagródź go za każdym razem, gdy ten da się namówić i wejdzie do środka. Nagradzaj go też za wykonywanie poleceń już w środku kojca. Możecie też się bawić w kojcu za pomocą drewnianych zabawek edukacyjnych dla psów lub innych, które nie wymagają dużej przestrzeni do użytkowania. To też dobre miejsce na podanie zabawki, np. konga dla psa, której żucie i gryzienie będzie dla zwierzaka odprężające.
  • Przejdź do etapu czuwania, który polega na siedzeniu obok zamkniętego w kojcu psa. W tym czasie nie zaleca się patrzeć w kierunku pupila ani mówić do niego, nawet wtedy, gdy ten ujada w niebogłosy. Pies ma po prostu czuć twoją obecność, ale to wszystko. Skomlenie i szczekanie będzie oczywiście trudne do wytrzymania na początku, ale zwierzak z czasem się uspokoi. Twoja obecność doda mu na pewno otuchy, i o to właśnie w tym czuwaniu chodzi. Zwiększaj z czasem dystans – czuwaj obok kojca, później przesuń się metr od niego, w następny dzień zwiększ dystans o dwa metry i w końcu czuwaj u progu drzwi. Możesz wtedy usiąść sobie na poduszce lub krześle, nadrabiać zaległości w mediach społecznościowych lub czytać książkę. Czuwaj przy psie do czasu, aż ten się uspokoi.
  • Pamiętaj o nagradzaniu pupila za dobre zachowanie i ignoruj niepożądane reakcje.
    Sprawdź też, jaka buda dla psa jest dobrym wyborem

    Kojec dla psa - FAQ

    Czy można przyzwyczaić starszego psa do kojca?
    Psy dorosłe, seniorzy i bardzo stare psy pierwszy pobyt w kojcu znoszą różnie. Jedne po prostu idą spać, drugie są nerwowe, szczekają i mogą być bardzo niespokojne. Trening z dorosłym lub starszym psem może zająć więcej czasu niż ze szczeniakiem. Zasady są takie same, jak w przypadku przyzwyczajania szczeniąt do pozostania w kojcu.

    Co jest lepsze dla psa – kojec czy klatka?
    To zależy jaki efekt chcesz osiągnąć. Klatka jest zabudowana ze wszystkich stron i trudniej z niej uciec. Zagroda nie posiada dachu i rzadko posiada podłogę. Można ją też łatwiej przesuwać i przenosić z miejsca na miejsce w porównaniu do klatki.