Data publikacji:

Jaki kojec dla królika wybrać?

Króliki to popularne zwierzęta domowe, które hoduje się zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych z ogrodem. Uszaki są niezwykle pociesznymi pupilami, oczywiście tylko wówczas, gdy właściciele odpowiednio o nie dbają. Jednym z najważniejszych aspektów opieki nad tym gatunkiem jest przygotowanie dla nich odpowiedniej przestrzeni do życia. Radzimy zatem, jak przygotować kojec dla królika. 
jaki kojec dla królika

Kojec dla królika – co warto wiedzieć?

Kojce dla królików są alternatywą dla klasycznych klatek. Z reguły dają zwierzakom większą wolność, a także ułatwiają życie właścicielom, którzy mają łatwiejszy dostęp do ich wnętrza, dzięki czemu szybciej wyczyszczą kuwetę lub nałożą nową porcję jedzenia. Z drugiej strony, zajmują przeważnie więcej przestrzeni, zwłaszcza że wiele gotowych produktów to konstrukcje dwupoziomowe.
Ogrodzenie kojca dla królika powinno być wykonane przede wszystkim z metalu odpornego na korozję. Kojce wykonane z drewna lub tworzywa sztucznego mogą dość szybko zostać przegryzione przez zwierzaki, co w dłuższej perspektywie naraża nas na większe wydatki. Przestrzeń pomiędzy prętami w ogrodzeniu nie powinna być zbyt szeroka – eksperci polecają, aby nie była szersza niż 2,5 cm. 

Jakie rozmiary kojca dla królika?

Wymiary kojca dopasowujemy do wielkości królika, więc kojec dla królika miniaturki może być mniejszy niż dla większych zwierząt. Jeżeli przygotowujemy wybieg dla młodych królików, przestrzeń dopasowujemy, biorąc pod uwagę potrzeby dorosłych osobników. Uszaki bardzo szybko rosną, więc nie ma sensu poszerzać dostępnej im przestrzeni po kilku miesiącach. Przyjęło się, że minimalna przestrzeń dla pojedynczego królika ma ok. 100 cm długości i 50–60 cm szerokości. Pamiętajmy jednak, że minimalnie powinniśmy hodować co najmniej dwie sztuki zwierząt, ponieważ są one gatunkiem stadnym. Minimalna przestrzeń powiększa się wraz z kolejnymi egzemplarzami o ok. 50 procent. 
Musimy zadbać o to, aby wysokość ogrodzenia kojca nie była zbyt niska, w przeciwnym razie zwierzęta z łatwością je przeskoczą lub wespną się i przejdą na drugą stronę. Jeżeli wydostaną się na wolność w domu, mogą zacząć podgryzać kable, meble i zrobić niemały bałagan. Na zewnątrz narażają się w ten sposób na jeszcze większe niebezpieczeństwo. Przyjęło się, że płot powinien mieć ok. 90–100 cm wysokości, zauważmy jednak, że nawet takie ogrodzie może nie wystarczyć w przypadku największych gatunków tych skocznych zwierzaków. Dodatkowym gwarantem tego, że nie uciekną, jest więc rozpięcie zadaszenia. 

Gdzie ustawiamy kojec dla królika?

W pomieszczeniach kojce dla królików ustawiamy w miejscach nienarażonych na intensywne podmuchy powietrze i przeciągi. Ustawiamy je więc z dala od drzwi i okien. Króliki są również wrażliwe na wysokie temperatury, tak więc przy kojcu w żadnym wypadku nie powinien znajdować się piec, grzejnik lub kaloryfer. Zwierzęta nie tolerują też bardzo dużego naświetlenia, więc unikajmy ustawiania kojców bezpośrednio pod lampami lub naprzeciw mocno nasłonecznionych okien. W tym drugim przypadku często nie mamy jednak wyjścia, więc powinniśmy sięgnąć po rolety lub zasłony i zadaszyć kojec, zwłaszcza w sezonie letnim. 
Podobne zalecenia stosujemy, gdy wystawiamy kojce na zewnątrz. Nie ustawiamy ich w miejscu wystawionym przez większość czasu na działanie promieni słonecznych. Króliki powinny mieć też domki lub kryjówki, w których mogą się w każdej chwili schronić. W ogrodach wystawionych na mocny wiatr kojce możemy ustawić pod ścianą domu lub pod ogrodzeniem. 

Co powinno znajdować się w kojcu dla królika?

W kojcu obowiązkowo umieszczamy zestaw podstawowych akcesoriów, które są niezbędne w przypadku hodowli każdego królika. 
Przede wszystkim montujemy poidełko. Możemy wybrać jeden z wielu gotowych modeli dostępnych w sklepach zoologicznych, a jego wielkość i konstrukcję dopasowujemy oczywiście do potrzeb i liczby posiadanych zwierząt. Alternatywnie rolę poidełka może spełniać miska na wodę, zaleca się jednak, aby była ona wykonana z ceramiki. To ułatwia jej czyszczenie, a także zapobiega przypadkowemu przewróceniu.
Kolejnym elementem, który powinien znaleźć się w kojcu dla królika, jest paśnik, zawieszany albo przyczepiamy najczęściej do którejś ze ścianek kojca. Jedzenie dostarczamy też na talerzyku lub dodatkowej misce, a trafiają do nich najczęściej warzywne przysmaki. 
Na liście obowiązkowych akcesoriów nie może zabraknąć również kuwety, którą ustawiamy w ustronnymi miejscu kojca. Jest ona wykonana zazwyczaj z plastiku i drucianej nadstawki. Kuweta powinna być dość wysoka, aby nie pozwolić królikowi na wyrzucanie z niej ściółki. W większych kojcach warto ustawić także domki i rampy.

Jak zrobić kojec dla królika w domu?

Jak już wspomnieliśmy, zaleca się, aby kojce wykonane były z wytrzymałego metalu, co ogranicza oczywiście możliwości ich samodzielnej konstrukcji. Na pewno nie warto samodzielnie składać kojca z przypadkowych materiałów, ponieważ mogą one okazać się niebezpieczne dla zwierzaków, które uwielbiają obgryzać różne powierzchnie. 
Na szczęście w sklepach znajdziemy kojce modularne, składające się z gotowych i łatwych do połączenia elementów (najczęściej kwadratowych płytek), które można dowolnie dopasowywać. Produkty tego typu dają też możliwość budowy wielopoziomowych kojców, a także można swobodnie zmniejszać i zwiększać wysokość ogrodzenia. Opcje te są niezwykle przydatne, jeśli planujemy przeprowadzkę (kojec da się znacznie łatwiej złożyć i przewieźć) lub przygarnięcie kolejnych królików.
Zdjęcie: Envato Elements