Data publikacji:

Podróżowanie z kotem: jak bezpiecznie podróżować z kotem samochodem i samolotem?

Wyciągasz transporter z szafy, a Twój kot już chowa się pod łóżkiem. Właściciele kotów bardzo dobrze znają taką sytuację. Wystarczy sam przedmiot, który kojarzy się z podróżą, żeby zwierzak się zestresował i włączył tryb ucieczki. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby podróżowanie z kotem było bezpieczne, jak również dużo przyjemniejsze dla Twojego pupila.
podróż z kotem

Długa podróż z kotem – jak się przygotować

Większość kotów nie lubi podróżować, co wprost wynika z ich natury. Są zwierzętami terytorialnymi i nie lubią udawać się w miejsce, którego nie znają. Tym bardziej jeżeli nie mają nad tym żadnej kontroli i są całkowicie zdani na swojego właściciela. I tutaj przechodzimy do pierwszego ważnego punktu. Kot znacznie lepiej zniesie podróż, jeżeli ufa swojemu właścicielowi i wypracował z nim wcześniej silną więź.
Przeczytaj także: Feromony dla kota
Warto również pamiętać, że koty różnią się między sobą pod względem charakteru. Jedne będą bardziej nieśmiałe, wycofane czy takie, które na samą myśl o podróży od razu się stresują. Są też koty bardziej pewne siebie, śmiałe i chętne do podróżowania. Może to również zależeć od rasy. Rasy znane z chęci do eksplorowania nowych miejsc i ogólnie bardziej odważne to np. maine coon czy sfinks.
Ważne jest również to, żeby zwierzaka od najmłodszych lat oswajać z transporterem, szelkami i ogólnie z podróżowaniem. Wówczas podróż samochodem z kotem będzie dużo przyjemniejsza dla obu stron! W tym celu można zabierać swojego kota na krótkie spacery (można zacząć od wyjścia na balkon), pokazać mu wnętrze swojego auta czy od czasu do czasu wyciągać transporter dla kota, który zwierzak będzie mógł traktować jako jedną ze swoich kryjówek. I nawet jak kryjówka będzie się przemieszczać, to dalej będzie bezpieczna kryjówka!

Podróż z kotem za granicę

Wyjazd za granicę bardzo często oznacza podróż z kotem samolotem. Każda linia lotnicza ma własne przepisy odnośnie do przewożenia zwierząt. Należy się z nimi szczegółowo zapoznać. Przepisy mogą określać np. maksymalny rozmiar transportera czy wagę samego kota. Ważna jest również rezerwacja miejsca z wyprzedzeniem, ponieważ linie lotnicze mają ograniczoną liczbę miejsc przeznaczonych dla zwierząt. Warto również udać się do weterynarza, aby stwierdzić, że kot jest zdrowy i nie ma przeciwwskazań do podróży.
Podróż z kotem za granicę oznacza również wyrobienie paszportu dla kota. Koszt paszportu dla kota to koszt 100–150 zł i może go wyrobić lekarz weterynarii. Paszport wydawany jest zazwyczaj od ręki, a warunkiem jest posiadanie aktualnego szczepienia przeciw wściekliźnie oraz wszczepionego chipa. Jeżeli kot nie był wcześniej szczepiony, istnieje konieczność odczekania 21 dni, po których szczepionka jest ważna.
Przeczytaj także: Szelki dla kota
Paszport dla kota to nie jedyny dokument, który musisz mieć. Należy ze sobą zabrać również książeczkę zdrowia. Może być również wymagane potwierdzenie szczepienia przeciw wściekliźnie.

Jak zmniejszyć stres kota podczas podróży?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, ważne jest stopniowe oswajanie czworonoga z transporterem. Można również umieścić w nim ulubione zabawki, koc oraz smaczki. Koc warto umieszczać zawsze, ponieważ w ten sposób podróż będzie wygodniejsza. Smaczki to też dobry sposób do zachęcenia kota, żeby wszedł do środka transportera.
Kilka godzin przed podróżą kota nie należy karmić, co zmniejszy ryzyko wystąpienia choroby lokomocyjnej. Jeżeli Twój kot dobrze reaguje na kocimiętkę lub walerianę, przed podróżą możesz mu podać któreś z tych ziół, żeby był bardziej zrelaksowany.
W ostateczności można podać kotu lek uspokajający na czas podróży. Jednak należy to zrobić w porozumieniu z weterynarzem.

Jak transportować kota?

Kota transportujemy przy pomocy transportera. Bezpieczny transporter dla kota powinien być solidnie wykonany. Musi mieć stabilną konstrukcję, która nie odkształci się w łatwy sposób czy nie pęknie. Wnętrze powinno być obite miękkim i co równie ważne łatwym w czyszczeniu materiałem. Czasem zdarza się tak, że kot w trakcie podróży zwymiotuje. Równie ważna jest odpowiednia wentylacja, aby dopływ powietrza był swobodny.
Kot powinien również widzieć, co się wokół niego dzieje. Na rynku dostępne są różne transportery dla kota. Poszukiwania powinno się zacząć od wybrania odpowiedniego rozmiaru. Bardziej przestronny transporter to po prostu większa wygoda dla zwierzaka. Pamiętajmy, że podróż samochodem czy samolotem może trwać nawet wiele godzin.
Jeżeli wybierasz się w dłuższą podróż samochodem, pamiętaj, żeby robić przerwy. Przed wejściem do samochodu upewnij się, że temperatura wewnątrz jest odpowiednia. Grube futro zwierzaka, transporter i rozgrzany samochód to bardzo niebezpieczne połączenie.

Walizka dla kota – co powinno się w niej znaleźć

Oprócz wspomnianych wcześniej transportera i dokumentów bardzo ważna jest kuweta z zapasem żwirku. Na rynku dostępne są specjalne przenośne kuwety przeznaczone do transportowania. Są lżejsze i mniejsze niż standardowe kuwety, dzięki czemu idealne sprawdzą się w czasie podróży. Jeżeli podróżujesz samochodem wiele godzin, konieczne może być zatrzymanie, żeby kot mógł się swobodnie załatwić. Należy go wówczas przypiąć do smyczy lub szelek.
Inne ważne akcesoria to butelka z wodą i miska podróżna, do której można nalać wody albo włożyć suchą karmę, którą również powinno się mieć ze sobą. Pamiętaj również o ulubionych zabawkach. Warto mieć również pod ręką zwilżane ręczniki, a jeżeli kot regularnie przyjmuje leki, to nie zapomnij ich ze sobą zabrać.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.