Zdrowie płazów i gadów - artykuły, ciekawostki, poradniki

gekon lamparci

Wszystko o hodowli gekona lamparciego

2024-05-08
Gekony lamparcie, zwane też często tygrysimi, są jedynymi z najpopularniejszych gatunków gadów hodowanych w domowych terrariach. Poleca się je szczególnie osobom, które dopiero zaczynają przygodę z hobby i nie chcą rzucać się na głęboką wodę, zajmując się bardzo wymagającymi zwierzętami. Nie oznacza to jednak, że opieka na gekonem nie wymaga odpowiednich przygotowań i wiedzy, dlatego też przedstawiamy najważniejsze informacje na jej temat
węże dla początkujących

Węże dla początkujących, czyli jakiego węża wybrać na początek i co kupić?

2023-06-15
Węże od tysiącleci fascynują ludzkość, stanowiąc bardzo często symbol przebiegłości, zła lub choroby, ale również wiedzy, medycyny, odrodzenie i nieśmiertelności. Większość ludzi odczuwa spory i często bardzo nieuzasadniony lęk przed tymi zwierzętami, jednak niektórzy mają wręcz przeciwne odczucia i są zafascynowani zarówno wyglądem, jak i zachowaniem oraz ich trybem życia. To właśnie spośród nich rekrutują się osoby decydujące się na rozpoczęcie własnej hodowli tych egzotycznych zwierzaków. Od jakiego gatunku węża warto więc zacząć i na co zwracać uwagę?
Co jedzą pająki.

Co jedzą pająki? Czym karmić domowe pajęczaki?

2023-05-18
Co jedzą pająki? Czym karmić domowe pajęczaki? Pająki to jedne z mniej popularnych zwierząt domowych, jednak istnieje wiele osób, które pasjonują się pajęczakami, a nawet organizują domowe hodowle tych stworzeń. Pająki w terrarium wymagają jednak spełnienia wielu warunków bytowych, dzięki którym będą mogły rozwijać się i żyć komfortowo oraz bezpiecznie. W tym celu niezbędna jest też wiedza na temat tego, w jaki sposób odżywiają się pająki i jak dopasować odpowiednie pożywienie do posiadanego gatunku pajęczaka. Pająki hodowlane funkcjonują w innych warunkach niż osobniki na wolności, dlatego też pokarm będzie nieco różnił się od tego, który pająk może znaleźć na łonie natury. Co jedzą pająki i na co w tej kwestii zwrócić szczególną uwagę?
hodowla legwana zielonego

Hodowla legwana zielonego. Wszystko o iguanie domowej

2023-05-11
Szukasz informacji o iguanie domowej? Poznaj charakterystykę legwana zielonego. Dowiedz się, co jedzą jaszczurki, ile kosztuje iguana domowa i jakie terrarium dla legwana jest najlepsze. Poznaj charakterystykę usposobienia iguany i sprawdź, jak krok po kroku można oswoić gada.
jaki żółw do domu

Jaki żółw do domu? Wszystko, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem hodowli

2023-04-21
Istnieje wiele gatunków żółwi, które mogą być hodowane w domu. Wybór odpowiedniego powinien być dobrze przemyślany, a decyzja poprzedzona dokładnym zapoznaniem się z wymaganiami hodowlanymi oraz charakterystyką danego gatunku. Należy pamiętać, że zwierzęta te żyją wiele lat, dlatego ich zakup jest dużym zobowiązaniem. Opieka nad żółwiem jest jednak bardzo przyjemna i satysfakcjonująca, więc jak najbardziej warto wziąć pod uwagę hodowlę tego zwierzęcia. Sprawdź, jaki żółw do domu będzie najlepszym wyborem.
terrarium dla kameleona

Jakie terrarium dla kameleona? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

2023-02-24
Terrarium dla kameleona to podstawa! A to powinno być jak najlepsze, aby wiernie odwzorowywać warunki, w jakich kameleon żyłby w środowisku naturalnym. Zatem jakie terrarium dla kameleona wybrać? Jak je urządzić? Na wszystkie te pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
co jedzą żółwie

Co jedzą żółwie? Czym karmić swojego pupila?

2022-12-30
Coraz więcej osób decyduje się na zakup żółwia lądowego lub wodno-lądowego. Żółw może szybko zacząć chorować, jeśli nie będzie odpowiednio karmiony. Sprawdź koniecznie, co jedzą żółtwie, aby odpowiednio dbać o swojego pupila.
gekony domowe

Co jedzą gekony domowe? Jak wygląda opieka nad gekonem?

2022-11-17
Czy da się oswoić gekona? Jak opiekować się gekonem w domu? Jakiego gekona kupić? Poznaj opis gekona lamparciego, orzęsionego i Toke. Sprawdź, którego gekona wybrać. Dowiedz się, ile żyją gekony, co jedzą gekony i jakich warunków wymagają w terrarium.
modliszka hodowla

Modliszka. Hodowla w Polsce. Jak hodować modliszkę?

2022-11-16
Domowe pupile to najczęściej psy i koty. Zdarza się jednak, że ludzie wolą mniej popularne zwierzęta. Mogą to być węże, jeże, a nawet owady. W ostatnich latach popularna stała się modliszka. Hodowla obejmuje modliszki storczykowe, patyczakowe, motylowe, gwinejskie i wiele innych gatunków, które można kupić w sklepach zoologicznych lub od prywatnych hodowców. Czy modliszki żyją w Polsce? Tak. Modliszki żyjące naturalnie w Polsce są chronione i nie można ich odławiać. Przed zakupem owada warto się dowiedzieć się, jakie ma wymagania i jakie produkty są niezbędne, aby modliszki mogły się prawidłowo rozwijać.
Egzotyczne zwierzęta domowe

Egzotyczne zwierzęta domowe

2022-10-10
Psy, koty i chomiki to zdecydowanie najpopularniejsze domowe zwierzaki w Polsce. Wiele osób woli jednak postawić przed sobą wyzwanie i spróbować zaadoptować kompletnie egzotyczne oraz nietypowe zwierzę, którego hodowla sprawi im sporą satysfakcję oraz zaskoczy znajomych. Przedstawiamy listęegzotycznych zwierząt domowych.
jaszczurka domowa

Jaszczurka domowa. Jaką wybrać i co kupić?

2022-09-19
Jaszczurka domowa to bardzo popularne zwierzę hodowlane. Zapewnienie jej odpowiednich warunków nie jest szczególnie trudne, ale trzeba pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Przeczytaj, jak przygotować idealne terrarium oraz co jedzą jaszczurki. Poniższy artykuł na pewno pomoże ci w hodowli jaszczurki domowej.
nawilżacz do terrarium

Jaki nawilżacz do terrarium wybrać?

2022-02-07
Wielu hodowców płazów, gadów lub pajęczaków, pochodzących w szczególności z wilgotnego biotypu, ma problem z tym, aby utrzymać prawidłową wilgotność powietrza w terrarium, wiwarium czy palludarium. Utrzymanie odpowiedniego nawilżenie powietrza w domku naszych zwierzaków hodowlanych pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych problemów dotyczących między innymi właściwego chowu, wylinki, chorób związanych z układem oddechowym, chorób oczu oraz wielu innych.