Data publikacji:

Jak przygotować kota na wizytę u weterynarza: porady dla właścicieli

Dla kota wizyta u weterynarza jest bardzo stresująca, tym bardziej, jeżeli jest to dopiero jego pierwsza wizyta. Ważne, żeby się do niej dobrze przygotować, ale też nie odwlekać jej zbyt długo w czasie. Co zrobić przed pierwszą wizytą i jak pomóc przetrwać kotu ten niezbyt przyjemny czas?
closeup on tabby cat at the vet with a stethoscope

Kiedy pierwsza wizyta u weterynarza?

To, kiedy zabrać kota do weterynarza po raz pierwszy, zależy od kilku czynników, które należy wziąć pod uwagę. Po pierwsze: czy kot został przygarnięty z ulicy, czy adoptowany z miejsca, które dało mu książeczkę zdrowia z historią szczepień. Jeżeli kot został przygarnięty z ulicy i nie znasz jego stanu zdrowia, to nie wiesz, czy choruje na jakieś choroby, czy był wcześniej szczepiony albo czy po prostu się zgubił. Wówczas pierwsza wizyta z kotem u weterynarza powinna nastąpić jak najszybciej.
W przypadku gdy bierzesz kota z hodowli lub schroniska, powinieneś otrzymać kartę zdrowia wraz z historią przebytych szczepień. Wówczas kot jest już pod opieką weterynarza i kolejną wizytę możesz zaplanować zgodnie z posiadanym harmonogramem. Gdy adoptujesz bardzo młodego kota, który nie przebył jeszcze wszystkich szczepień, wówczas możesz od razu umówić się na kolejne.

Wizyta u weterynarza – jak się przygotować?

Kiedy pierwsza wizyta u weterynarza z kotem zbliża się nieuchronnie, warto się do niej dobrze przygotować. Jedną z pierwszych rzeczy, którą musisz mieć, jest wygodny transporter dla kota. Transportery dla kota różnią się ze względu na wielkość. Jeżeli adoptowałeś małego kotka, możesz tymczasowo wykorzystać transporter, który dostałeś razem z wyprawką. Jeżeli musisz kupić nowy, możesz wybrać taki przeznaczony dla małych kotków, a z czasem wymienić go na większy. Możesz też od razu kupić transporter przeznaczony dla dorosłego kota.
Przed pierwszą wizytą u weterynarza nie ma za dużo czasu na oswajanie kota z podróżowaniem czy zbudowania z nim głębszej więzi. Plus jest taki, że młodego kota znacznie łatwiej przyzwyczaić do transportowania niż kota dorosłego. Ważne, żeby wyrobić u kota jak najwięcej pozytywnych skojarzeń z samym transporterem. Włóż do środka miękki koc oraz smaczki. Sam transporter zostaw na środku pokoju, żeby kot go poznał i polubił.

Wybieraj tę samą lecznicę

Weterynarz dla kota jest bardzo ważny. Koty nie lubią zmian i to samo tyczy się weterynarza. Regularne wizyty w tej samej lecznicy zmniejszają poziom stresu, ponieważ kot jest wtedy bardziej zaznajomiony zarówno z personelem, jak i samym miejscem. Dodatkowo weterynarz zna charakter i reakcje kota, zda jego historię medyczną, co pozwala na bardziej indywidualne podejście.

Kot czuje Twoje emocje – nie stresuj się

Koty potrafią wyczuwać emocje ludzi. Jeżeli jesteś zestresowany, może się to przełożyć na zachowanie i samopoczucie Twojego kota. Staraj się zachować spokój i nawet jeżeli kot nie jest tego dnia zbyt posłuszny, wykaż się cierpliwością. Pod żadnym pozorem nie krzycz na swojego kota – tylko go dodatkowo zestresujesz, a sama podróż to już dla zwierzęcia ogromne wyzwanie. Poza tym nie chcesz, aby Twój czworonóg się Ciebie bał!

Zabierz kota zrelaksowanego

Jeżeli Twój kot dobrze reaguje na kocimiętkę, możesz mu przed wyjściem podać zabawkę z kocimiętką, żeby zwierzak się zrelaksował i był bardziej chętny do podróży. Przed samym wyjściem do transportera włóż ulubiony koc i włóż ulubiony smakołyk. Jednak staraj się nie zabierać kota bezpośrednio po posiłku – stres związany z podróżą może wywołać chorobę lokomocyjną.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.