Data publikacji:

Karmienie rybek. Jak często karmić rybki? 

Choć z pozoru opieka nad rybkami akwariowymi wydaje się niezwykle prosta, w rzeczywistości utrzymanie ich w dobrym zdrowiu i kondycji wymaga odpowiedniej wiedzy, jak również wykonywania wielu czynności pielęgnacyjnych, spośród których najważniejszą jest regularne podawanie różnego typu pokarmu. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tego aspektu hodowli.
karmienie rybek

Jak karmić rybki?

Karmienie rybek akwariowych nie należy do specjalnie skomplikowanej czynności, poradzi sobie z nią nawet małe dziecko. Pokarm wrzucamy bezpośrednio do zbiornika z wodą. Zwierzęta błyskawicznie go wyczuwają i jeżeli nie są zestresowane (np. z powodu dopiero co wprowadzonych zmian do zbiornika) lub chore, bardzo szybko zabierają się za jedzenie. 
Zobacz także: Czym karmić glonojady 

Czym karmić ryby akwariowe?

Większość słodkowodnych rybek hodowanych w akwariach to zwierzęta wszystkożerne, tak więc nie będą one wybrzydzać bez względu na to, jakiego rodzaju pokarm otrzymają. Czym zatem karmić ryby akwariowe? Pokarm stosowany przez akwarystów dzielimy na trzy podstawowe kategorie.

Pokarm suchy

Najpopularniejsza forma pokarmu dla rybek, dostępna pod postacią gotowych suchych mieszanek sprzedawanych jako proszek, płatki, tabletki, granulki lub kostki. W jego składzie znalazł się pełen zestaw najważniejszych składników odżywczych i witamin. W zależności od gęstości, pokarm może utrzymywać się tuż przy powierzchni wody lub szybko opadać na dno. Hodowcy dostosowują go w ten sposób do różnych gatunków ryb, preferujących inne siedliska w zbiorniku. 

Pokarm zwierzęcy

Są to żywe lub mrożone larwy owadów i drobne skorupiaki, które dopasowujemy do preferencji konkretnych rybek. Pokarm ma względnie krótki termin przydatności do spożycia i jest trudniejszy w odpowiednim przechowywaniu (musimy używać lodówki, co może nie podobać się innym domownikom). Przed podaniem zamrożonej karmy musimy poczekać nim się rozmrozi, dodatkowo należy ją przepłukać. Z tych powodów pokarm zwierzęcy jest zazwyczaj wyłącznie uzupełnieniem diety, który podajemy tylko do czasu do czasu.

Pokarm roślinny

Karmienie rybek pokarmem typowo roślinnym jest dość rzadkie. Bardzo popularnym produktem w tej kategorii jest spirulina, a więc sproszkowane algi, które podaje się jak karmę suchą. Poza tym, rybki nie pogardzą drobnymi kawałkami popularnych warzyw i owoców (jabłkiem, bananem, marchewką, sałatą, papryką, ogórkiem). Eksperci radzą, aby podawać je nabite na wykałaczki lub patyki – dzięki temu, pozostałe resztki bardzo szybko usuniemy z wnętrza zbiornika. 

Jak często karmić rybki w akwarium? 

Początkujący hodowcy bardzo często zadają sobie pytanie, ile razy dziennie karmić rybki. Odpowiedź zależy tutaj oczywiście od gatunku oraz liczby posiadanych zwierząt. Dla zasady, jedzenie podajemy od dwóch do trzech razy dziennie. Zawsze podajemy względnie małe porcje, które powinny zostać zjedzone w ciągu kilku minut.
Jeżeli często pozostajemy poza domem, warto zainwestować w automatyczny karmnik dla rybek, który będzie dozował odpowiednie porcje pod naszą nieobecność. Wielu ekspertów poleca, aby choć raz w tygodniu wprowadzić tzw. dzień postny, w którym rezygnujemy z podawania karmy. Pobudza to metabolizm ryb i wpływa dobrze na ich zdrowie. Robienie większych lub bardziej regularnych przerw, takich jak karmienie rybek morskich czy słodkowodnych co drugi dzień, nie jest wskazane. 

Jak długo można zostawić rybki bez pokarmu?

Większość popularnych gatunków ryb akwariowych jest przygotowana przez naturę na krótkotrwałą głodówkę. Bez pokarmu rybki wytrzymają przeważnie od trzech do czterech dni; po tym czasie, zwierzęta zaczynają zdychać. Zanim do tego dojdzie, głodne zwierzęta mogą jednak zacząć atakować siebie nawzajem, zjadać narybek albo podjadać rośliny ozdobne.
Zdjęcie: Envato Elements