Data modyfikacji:

Karmienie rybek. Jak często karmić rybki?

Karmienie rybek może wydawać się banalnie proste, ale tak naprawdę jest to jedna ze sfer, w których hodowcy popełniają najwięcej błędów. Jeśli i ty jesteś „świeżo upieczonym” posiadaczem pupili z płetwami, to koniecznie przeczytaj, jak właściwie karmić rybki.
Jak często karmić rybki
Stało się: jesteś w posiadaniu imponującego akwarium z pięknymi rybkami. Na tobie, jako hodowcy, spoczywa odpowiedzialność za zdrowie i samopoczucie małych stworzeń. A filarem rybiego zdrowia jest dieta, która spełnia potrzeby konkretnego gatunku. Choć karmienie rybek może wydawać się proste, każdy początkujący akwarysta powinien się do niego odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, jak karmić rybki – jak często to robić, jaka ilość karmy będzie odpowiednia i oczywiście – jaki rodzaj pokarmu dobrać.

Jak często karmić rybki?

Odpowiedź na pytanie, jak często karmić rybki, nie jest jednoznaczna – wszystko zależy od tego, jakie rybki akwariowe kupisz, od ich potrzeb, gatunku oraz oczywiście liczby lokatorów akwarium. Niemniej przyjęło się, że najbardziej odpowiednia częstotliwość to karmienie od 2 do 3 razy dziennie. Warto robić to o stałych porach, rano, po południu oraz wieczorem.
Oczywiście wobec powyższego pojawia się pytanie, ile pokarmu należy podawać rybkom. Aby przekonać się, jakie porcje będą najwłaściwsze, należy po prostu obserwować zwierzęta i pokarm. Jeżeli podasz dobrą ilość karmy, rybki zjedzą ją w ciągu 2–3 minut i nic nie pozostanie na dnie.
Aby sprawdzić, czy karmienie rybek przebiega prawidłowo, należy też oceniać („na oko”) ich masę. Jeśli ryba wygląda na „ciężarną”, a wcale taka nie jest, to może oznaczać, że jest po prostu żarłoczna i je zbyt dużo.

Jak karmić rybki? Kilka ważnych wskazówek

Aby karmienie rybek akwariowych było łatwe, przyjemne i nie skutkowało brudnym akwarium (a tym samym częstym czyszczeniem akwarium) czy przejedzonymi pupilami, warto stosować się do kilku ważnych zasad.

Raz na jakiś czas zrób rybkom post

Jeden dzień bez jedzenia? Jak najbardziej. Raz na tydzień rób rybkom taki mały post – dzięki temu będą rzadziej chorowały, a ich metabolizm się poprawi. Nie miej wyrzutów sumienia. W naturalnym środowisku rybki także nie jedzą codziennie. Zapamiętaj, że przekarmienie rybek jest dla nich o wiele bardziej szkodliwe niż niedokarmienie.

Obserwuj rybki podczas karmienia

Ważne jest nie tylko to, co ile karmić rybki, ale także, by poświęcić czynności odpowiednio dużo czasu. W czasie karmienia obserwuj zwierzęta. Zwróć uwagę na ich zachowanie, wygląd i poziom energii. Jeśli rybki chętnie podpływają do pokarmu i go spożywają, możesz podawać im go każdorazowo.

Dopasuj rodzaj pokarmu do potrzeb różnych ryb

Niektóre rybki są spokojne i spędzają czas z dala od powierzchni wody, inne niemal tylko czekają, aż ktoś wsypie im coś smacznego. Karmienie rybek powinno uwzględniać te różnice. Dla rybek bytujących pod powierzchnią wody kupuj pokarm, który powoli tonie, dla tych schowanych – raczej cięższy. Jeśli w jednym akwarium hodujesz różne gatunki, będziesz potrzebować co najmniej dwóch rodzajów pokarmu dla rybek.

Wprowadź różnorodną dietę

Rybki powinny być karmione zarówno pokarmem suchym, jak i żywym. Urozmaicanie i regularne zmienianie karmy jest dobre dla ich zdrowia. Niektórzy akwaryści od czasu do czasu podają rybkom także surowe mięso lub warzywa. Zanim to zrobisz, sprawdź, czy Twoje rybki są przystosowane do spożywania takich pokarmów.

Niektóre rybki przyzwyczajają się do konkretnego pokarmu

Zasada mówiąca o różnorodności diety nie powinna być stosowana w przypadku niektórych gatunków. Dla przykładu dyskowce nie tolerują takich zmian. Ich dietę można tylko uzupełniać, nie rezygnując z podawania tej ulubionej.

Nie wyjmuj filtra na czas karmienia

Karmienie rybek w akwarium nie musi następować dopiero po wyjęciu filtra. Jeżeli obawiasz się, że pokarm go zapcha i stąd wynika twoja przezorność, to pamiętaj, że tak dzieje się tylko, gdy karmy jest za dużo. Przekarmianie rybek jest najczęstszym błędem hodowców.

Nie karm rybek po pracy w akwarium

Jeśli prace w akwarium (np. zmiana wody) dopiero co zostały zakończone, to nie należy od razu karmić zwierząt. Poczekaj 30 minut – w tym czasie zestresowane twoimi działaniami rybki uspokoją się i zrelaksują, a to pozytywnie wpłynie na ich apetyt oraz trawienie.

Lepiej dać rybkom za mało niż za dużo pokarmu

Zdaniem doświadczonych hodowców oraz ekspertów o wiele lepsze dla rybek jest otrzymanie zbyt małych ilości pokarmu niż za dużych. Dlatego stopniowo eksperymentuj z karmieniem – zwiększając ilość pożywienia – i obserwuj, jak szybko ono znika. Gdy pewnego dnia karma opadnie na dno akwarium, to oznacza, że wcześniejsze porcje były jednak bardziej odpowiednie. Większe rybki mogą za jednym razem zjeść więcej, inne – mniej. Dopasuj porcje do gatunków, które hodujesz.

Karmieniem rybek powinna zajmować się jedna osoba

Rybki, wbrew pozorom, przyzwyczajają się do ludzi i są w stanie ich „odróżniać” – między innymi na podstawie wykonywanych ruchów. Karmienie wykonywane przez różnych domowników może wywołać u nich niepokój. Jeśli ich karmieniem codziennie będzie zajmować się ta sama osoba, będą znacznie spokojniejsze.

Monitoruj samopoczucie swoich rybek

Zakładamy, że jako hodowca wiesz o tym doskonale, jednak rybkom warto codziennie się przyglądać. Jeśli są żwawe i ruchliwe, najpewniej cieszą się dobrym zdrowiem, a podawany pokarm im służy. Apatyczna i powolna rybka niemal na pewno ma kłopoty ze zdrowiem, które mogą wynikać także z podawania nieodpowiedniego pokarmu.

Karmienie rybek w akwarium – jaki pokarm wybrać?

Akwaryści zastanawiający się, jak karmić rybki, mają do wyboru rozmaite rodzaje pokarmów. Najczęstszy wybór pada na przetworzone karmy suche, które są zdecydowanie najwygodniejszą opcją.

Suszony pokarm dla rybek

  • płatki – powoli opadające na dno, odpowiednie dla rybek różnych gatunków;
  • granulaty i tabletki – nieco cięższe od płatków;
  • chipsy – szybko opadające na dno, odpowiednie dla gatunków pływających nisko: piskorków czy kirysków.
  • Suchy pokarm dla rybek produkowany jest z mieszanek planktonu, mączki rybnej, zbóż, drożdży, tłuszczu, białka oraz lecytyny. Zawiera podstawowe składniki, które są niezbędne rybce do zachowania dobrego zdrowia. Z powodzeniem możesz podawać susz swoim pupilom codziennie.

    Pokarm żywy i naturalny

    Czym jeszcze karmić rybki akwariowe? Oczywiście naturalnym pokarmem w postaci larw i skorupiaków. Na rynku znajdziesz je zarówno w postaci żywej, jak i suszonej oraz mrożonej. Naturalny pokarm to doskonałe źródło białka i urozmaicenie rybiej diety, jednak nie musisz podawać codziennie. Pamiętaj także, że żywe pokarmy mają krótką przydatność do spożycia.
    Żywe larwy są doskonałym pokarmem dla rybek drapieżnych, ponieważ pomagają odtworzyć ich naturalne łowieckie instynkty. Stosując pokarm mrożony, przed podaniem go rybkom należy go rozmrozić i opłukać pod czystą wodą.

    Specjalny pokarm dla rybek

    Specyficzną odmianą karmy dla rybek jest ta stricte dopasowana do potrzeb danego gatunku. W sklepach internetowych znajdziesz karmy przeznaczone dla gupików, mieczyków czy dyskowców. To dobra opcja, jeśli w twoim akwarium przeważa jeden gatunek rybek.
    Bez względu na rodzaj pokarmu dla rybek, przed zakupem sprawdź, co znajduje się w jego składzie. Unikaj produktów z zawartością dużych ilości wypełniaczy czy konserwantów. Skład dobrej karmy dla rybek powinien być jak najbardziej naturalny.

    Karmienie rybek akwariowych produktami z lodówki

    Tak, zgadza się: twoje rybki mogą jeść to samo, co ty! Oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku. Większość gatunków dobrze reaguje na surowe warzywa, a nawet owoce. Wśród rybich faworytów znajdują się ogórek, cukinia, sałata, kalafior, marchew, banan, gruszka i awokado. Przed podaniem ich rybkom starannie je umyj i drobno posiekaj. Rybki, szczególnie drapieżne, przepadają także za pokarmem pochodzenia zwierzęcego, na przykład surowymi krewetkami.
    Pamiętaj, że produkty podawane rybkom muszą być zawsze świeże. Nigdy nie wrzucaj do akwarium jedzenia przeterminowanego, poddanego obróbce cieplnej czy przyprawionego. Zakazane produkty to wszelka żywność przetworzona.

    Karmnik dla rybek automatyczny – czy warto go kupić?

    Jak już wiesz, regularne karmienie rybek jest bardzo ważne. Co zrobić, jeśli akurat przez większość dnia nie ma cię w domu, a pływający przyjaciele potrzebują jedzenia? Z pomocą spieszy automatyczny karmnik, czyli dozownik do karmy, który wypuszcza do wody pożądaną ilość karmy o ustalonych porach. To dobre rozwiązanie, które pozwoli ci bez stresu pozostawić rybki same nawet na dłuższy czas.

    Karmienie rybek akwariowych – podsumowanie

    Choć karmienie rybek wydaje się prostą czynnością, warto pamiętać o kilku zasadach. Dzięki nim zamieszkujące akwarium stworzenia będą zdrowsze i zachowają dobrą kondycję na długo. Najważniejsza informacja, jaką musisz zapamiętać, to ta, aby nie przekarmiać swoich rybek. Pamiętaj także o doborze dobrej jakościowo karmy, która spełnia ich osobnicze potrzeby.
    Zdjęcie: Evanto Elements