Data publikacji:

Ile trwa ciąża kota? Jak wygląda poród kotki?

Kiedy kotka może zajść w ciążę? Po czym poznać, że kotka jest w ciąży i jak wygląda poród kotki? Ile trwa ciąża u kota i ile kotka może mieć kociąt? Czy kotka w ciąży wymaga szczególnej opieki? Sprawdź, jak opiekować się ciężarną kotką, i dowiedz się, jaka karma dla kotki w ciąży jest najlepsza.
ciąża kota

Po czym poznać, że kotka jest w ciąży? Oznaki ciąży u kota

  • Po około 15–18 dniach od początku trwania ciąży sutki kotki powiększają się i stają się bardziej różowe.
  • Obwód brzucha kotki stopniowo się powiększa.
  • Kotka zaczyna przybierać na wadze.
  • Kotka ma zwiększony apetyt.
  • Kotki mogą doświadczać mdłości podczas ciąży, tzw. porannych mdłości, przez co zwierzę może częściej wymiotować.
  • Kiedy kotka może zajść w ciążę?

    Kotka może zostać zapłodniona w okresie rujki, czyli aż kilka razy w roku. Zaleca się, by nie zachodziła w ciążę przed ukończeniem 18. miesiąca życia i przed osiągnięciem 2,5 kg masy ciała, mimo że już około 6.–7. miesiąca życia, czyli w okresie pierwszej rujki, jest zwykle zdolna do rozrodu.

    Najlepsza karma dla kotki w ciąży 

    Kotka w ciąży będzie domagać się większej ilości jedzenia, szczególnie w drugiej połowie ciąży, gdy płody intensywnie przybierają na masie. W tym czasie podawaj kotce wysokobiałkową i wysokoenergetyczną karmę, która jest pełnowartościowa i bogata szczególnie w taurynę. Jej niedobór może powodować deformacje u płodów, a nawet ich śmierć.

    Jak długo kotka jest w ciąży?

    Kocia ciąża trwa około 61–68 dni w zależności od rasy.

    Jak wygląda poród kotki?

    Kotka przed porodem jest niespokojna i instynktownie szuka bezpiecznego, cichego miejsca. Miejscem porodu może być ulubione legowisko dla kota, ale też każde inne miejsce, w którym pupil dobrze się czuje.
    Podobnie jak u kobiety, skurcze macicy u kotki zaczynają się jeszcze przed wydaniem na świat pierwszego malucha. Kotka, która rodzi, szybko i głośno oddycha za pomocą nosa lub jamy ustnej. Może też mruczeć na skutek stresu i najprawdopodobniej będzie szukała twojej obecności. Kotka może też intensywnie wylizywać okolicę sromu. 
    Po urodzeniu pierwszego kocięcia następuje przerwa w porodzie u kotki, która trwa zwykle kilkanaście minut. W tym czasie mama dokładnie wylizuje malucha, myjąc pyszczek, genitalia oraz brzuch kocięcia. Po urodzeniu każdego kocięcia pojawia się również łożysko, które kotka zwykle od razu zjada.

    Pierwszy poród kotki

    Poród dla kotki jest bardzo stresującym momentem, który jest też niewątpliwie bolesny. Tym bardziej jeśli jest to pierwszy poród kotki. Pupil może wówczas szczególnie czuć się zagubiony i rozdrażniony. 
    Pierwszy poród u kotów może trwać dłużej niż kolejny. Przy pierwszym porodzie istnieje też większe ryzyko, że kotka nie zaopiekuje się kociętami tak jak powinna.

    Ciąża kota FAQ

    Ile kotów rodzi kotka za pierwszym razem?
    To dobre pytanie, ale nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. To zdecydowanie kwestia indywidualna. Kotka może urodzić tylko jedno lub dwa kocięta, ale tych kociąt może też być sześć albo i więcej przy pierwszym miocie.

    Jak sprawdzić, czy kotka urodziła wszystkie kocięta?
    Znakiem, że kotka urodziła już wszystko kocięta, jest zanik skurczy porodowych. Skurcze zanikają już po porodzie ostatniego kocięcia. W rzadkich przypadkach dochodzi do zatrzymania akcji porodowej jeszcze przed urodzeniem ostatniego malucha. Taka sytuacja jest bardzo groźna dla zdrowia i życia dzielnej mamy i wymaga wizyty u lekarza weterynarii.
    Zdjęcie: Envato Elements