Data modyfikacji:

Ile trwa ciąża kota? Jak wygląda poród kotki?

Czy wiesz, że kotka może zajść w ciążę nawet dwa razy w ciągu roku? Sprawdź, ile kociąt rodzi kotka i jak rozpoznać ciążę u kota. Dowiedz się, jak opiekować się rodzącą kotką i małymi kociętami.

ile trwa ciaża u kota

Ciąża kota. Kiedy kotka może zajść w ciążę?

Pierwsza rujka u kota występuje około 6.-9. miesiąca życia, ale czworonóg nie jest jeszcze wówczas gotowy do urodzenia i wychowania potomstwa. Po pierwsze, kotka może mieć trudności z wydaniem na świat potomstwa, ponieważ nie jest w pełni anatomicznie dojrzała. Jej ciało nie jest jeszcze dostatecznie wykształcone i jej kanał rodny może być za mały w stosunku do wielkości płodów.

Po drugie, kotka może nie być psychicznie gotowa, by poświęcić się całkowicie przez następne 2-3 miesiące po porodzie, żeby wykarmić i odchować potomstwo. Stąd zaleca się dopuszczanie kotek do kocurów dopiero wtedy, gdy skończą około 18. miesiąc życia.

Jak rozpoznać ciążę u kota?

Objawy ciąży u kota przez pierwsze 3-4 tygodnie zazwyczaj nie są widoczne, dlatego rozpoznanie ciąży bez konsultacji z lekarzem weterynarii może być trudne lub wręcz niemożliwe.

Pierwszy objaw ciąży u kotki, który zazwyczaj zauważają troskliwi opiekunowie, to nabrzmiałe sutki i powiększony obrys brzucha. Sutki zmieniają swój wygląd – stają się bardziej różowe i nabrzmiałe już w 15.-20. dniu ciąży.

Kotka może też się inaczej zachowywać. Zamiast skakać po drzewach czy meblach w mieszkaniu, jak robiła to dotychczas, może być bardziej zainteresowana odpoczywaniem w ulubionej kryjówce. Zwierzę może więcej spać, szybciej się męczyć i być nieco osowiałe.

Jeśli z jakiegoś powodu chcesz wiedzieć, czy kotka na pewno jest w ciąży, możesz umówić się na wizytę w placówce weterynaryjnej, gdzie twoje przypuszczenia zostaną potwierdzone lub wykluczone. Dzięki ultrasonografii (badaniu USG) ciążę u kotów można rozpoznać już od 20. dnia jej trwania, a za pomocą zdjęć RTG od 45. dnia ciąży. Badania USG i RTG pozwalają określić, czy kotka jest w ciąży oraz oszacować liczbę płodów. Co ciekawe, USG pozwala też określić, czy maluchy żyją na podstawie tego, czy ich serca biją.

Ile trwa ciąża u kota?

Kocia ciąża trwa zazwyczaj 63-67 dni, choć nierzadko jej czas trwania może się wydłużyć. Trudno jest dokładnie określić, kiedy kotka zaszła w ciążę, ponieważ koty mogą kopulować wiele razy.

Ile kociąt rodzi kotka?

Liczba kociąt w miocie wynosi zazwyczaj 3-4, choć nierzadko kotka rodzi 6, 8 lub więcej kociąt. Samica może też urodzić jedno kocię, ale taki poród często jest wbrew pozorom trudny, ponieważ organizm kotki skupił się wcześniej na odżywianiu tylko jednego płodu. Skutkiem tego może być zbyt duży – w stosunku do wielkości matki – płód, który może nie przecisnąć się przez drogi rodne kotki. W takich sytuacjach najczęściej konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, który może przeprowadzić cięcie cesarskie.

Jak opiekować się ciężarną kotką?

Zapewnij jej ciepłą i bezpieczną przestrzeń, w której będzie się dobrze czuła. Nie rozpoczynaj w tym czasie remontów, nie przestawiaj mebli, jeśli nie musisz i zadbaj o to, by atmosfera panująca w domu nie sprzyjała stresowi. Nie jest to najlepszy moment na adopcję kolejnego zwierzęcia czy wizyty nowych osób, jeśli kotka jest nieufna w stosunku do ludzi, których nie zna.

Kotka sama poczuje, jeśli będzie chciała ograniczyć aktywność fizyczną, dlatego nie musisz jej zatrzymywać w domu na siłę. Zwierzęta w ciąży zazwyczaj nie sprawiają dodatkowych problemów swoim opiekunom. Są wyciszone, spokojne i więcej czasu przeznaczają na odpoczynek niż frywolne zabawy.

Karma dla kotki w ciąży. Czym karmić ciężarną kotkę?

Jaka karma dla kota w ciąży będzie najlepsza? Ciężarna kotka ma większe zapotrzebowanie kaloryczne, dlatego powinna dostawać większą porcję jedzenia lub powinna być karmiona karmą o wyżej zawartości składników odżywczych.

Karmienie kotki w ciąży zazwyczaj nie sprawia opiekunom problemów. Jeśli wcześniej podawałeś samicy karmę bardzo dobrej jakości, która jest karmą pełnoporcjową (zawiera wszystkie składniki odżywcze, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania), nie ma potrzeby jej zmieniać. Zadbaj wówczas jedynie o to, by pupil dostawał większe porcje jedzenia w czasie trwania ciąży.

Jak przebiega poród u kotki?

W dniu porodu lub dzień przed porodem kotka będzie miała mniejszy apetyt. Skupi wówczas swoją uwagę na budowaniu gniazda porodowego, którym może być np. legowisko. W fazie przygotowawczej do wypierania płodów, macica intensywnie się kurczy, co jest dla kotki bolesne. Samica zazwyczaj leży na boku, może też co jakiś czas wylizywać ujście pochwy.

To bardzo stresujący moment dla twojego pupila. Przygotuj się na to, że kotka może zachowywać się zupełnie inaczej – może być agresywna w stosunku do otoczenia, a nawet ciebie, lub wręcz przeciwnie może szukać u ciebie atencji, a twój dotyk może ją uspokajać. W tym czasie kotka może pomiaukiwać, ale nie musi. To kwestia indywidualna.

Poród trwa od 4 do 8 godzin. W pierwszej godzinie powinien urodzić się pierwszy płód. Zaraz po nim powinno pojawić się łożysko. Samica może je zjeść, ale nie zawsze się tak dzieje. Najważniejsze, by była zainteresowana opieką na maluchami. Kolejne kocięta przychodzą na świat zazwyczaj w ciągu 15-30 minut. Przerwa między urodzeniem pierwszego a drugiego kocięcia jest najdłuższa.

Poród u kotki. Kiedy do weterynarza?

Należy szukać pomocy u lekarza weterynarii, gdy:

  • kotka ma skurcze, ale na świat nie przychodzi żadne młode,
  • przerwa między narodzinami kolejnych kociąt wynosi ponad 2 godziny,
  • kocię utknęło w kanale rodnym,
  • skurcze porodowe ustały, a kotka nie urodziła wszystkich kociąt,
  • zielone i cuchnące wody płodowe wydostają się z dróg rodnych kotki,
  • kocięta są słabo żywotne,
  • z dróg rodnych kotki wydostaje się duża ilość krwi,
  • kotka jest wykończona porodem,
  • akcja porodowa trwa ponad 6-8 godzin.

Jak opiekować się kociętami po porodzie?

Nie zabieraj młodych, jeśli kotka się nimi interesuje i wylizuje je po urodzeniu. Zwróć uwagę, czy wszystkie kocięta mają oczyszczone z błon i wód płodowych pyszczki, dzięki czemu będą mogły prawidłowo oddychać i ssać mleko matki. Oczyść delikatnie nos i jamę ustną maluszków, jeśli zauważysz, że kotka zrobiła to niedokładnie. Możesz też podwiązać ich pępowinę i przeciąć ją za pomocą sterylnych nożyczek po kilkunastu minutach.

Zwróć uwagę, czy wszystko kocięta są tak samo żywotne. Jeśli któreś z nich wydaje się nie poruszać lub co gorsza, nie oddychać, interweniuj. Po pierwsze, sprawdź, czy drogi oddechowe są drożne. Możesz je oczyścić za pomocą małej gruszki lub ręcznika. Po drugie, rozpocznij intensywnie pocierać brzuch i plecy kocięcia. Trzymaj go w dłoniach, kierując jego głowę delikatnie ku dołowi. Po trzecie, zadzwoń do lekarza weterynarii i poproś o wskazówki. Kocięta powinny przebywać w czystym, ciepłym pomieszczeniu wraz z matką.

Zdjęcie: Envato Elements