Data publikacji:

Jak rozpoznać stres i lęk u psa oraz sposoby na ich łagodzenie

Jakie są sygnały stresu u psa? Czy leki na uspokojenie dla psa działają i czy lęk separacyjny u psa da się wyleczyć? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące lęku u psów i dowiedz się, jak pomóc zestresowanemu pupilowi.
calming effect of hugging a beloved Beagle. Strategies for stress relief, adopting shelter dogs, the

Co wywołuje stres u psa? Czynniki powodujące stres u psa to:

  • uwarunkowania genetyczne, 
  • brak właściwej socjalizacji i habituacji, 
  • trudne doświadczenia z przeszłości, w tym przemoc, 
  • choroba, 
  • ból.
  • Jak radzić sobie z sytuacjami lękowymi?

    Stres u psów objawia się na różne sposoby. Niektóre psy w sytuacjach stresowych się wycofują i szukają najgłębszego kąta w domu, by schować się przed potencjalnym zagrożeniem, a inne bacznie obserwują otoczenie – są niespokojne i gotowe do ataku w razie potrzeby. Z tego powodu metodę na uspokojenia psa należy dobierać indywidualnie.
    Czytaj również: Jak odgazować psa?

    Objawy stresu u psa

    Psy różnie reagują na stres. Najczęściej jednak objawy stresu u psa obejmują: napięcie mięśni, drgawki, ziajanie, ślinienie się, nadpobudliwość. Część psów może próbować odreagować stres poprzez agresję, gryzienie mebli i innych przedmiotów, które stoją im na drodze. 
    Czworonóg może dostać rozwolnienia na skutek stresu, może też załatwić swoje potrzeby w domu zamiast na zewnątrz. Zestresowany i zalękniony pies może też zastygać w bezruchu, kulić się pod biurkiem, uważnie obserwować otoczenie, nerwowo się drapać, skomleć, ziajać, warczeć czy popiskiwać.

    Kamizelka przeciwstresowa dla psa

    Antystresowa kamizelka dla psa działa w ten sposób, że uciska ciało pupila w określonych miejscach. Jednolity ucisk w kluczowych punktach ciała sprawia, że pies czuje się pewniej. Czy kamizelka przeciwstresowa dla psa działa? Opinie są skrajnie różne. Jedni opiekunowie bardzo ją zachwalają, ale inni są nastawieni do niej sceptycznie – nie widzą żadnej poprawy w zachowaniu psa. Warto jednak z niej skorzystać, jeśli w pierwszej kolejności chcesz wypróbować nieinwazyjne i proste rozwiązania.

    Gryzaki dla psa

    Potrzeba gryzienia to, podobnie jak potrzeba żucia, jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych psa. Czworonóg wycisza się, gryząc ulubiony silikonowy gryzak dla psa lub przysmak dentystyczny dla psa. Dobrym gryzakiem będzie też specjalnie przygotowany kawałek suszonego mięsa, który dostaniesz w dobrych sklepach zoologicznych i przychodniach weterynaryjnych. Taki gryzak warto dać psu przed sytuacją stresową, np. przed planowanym użyciem wiertarki w drugim pokoju, przed przyjściem gości lub przed zapowiadaną w prognozie pogody burzą.

    Dyfuzor z feromonami dla psa

    Urządzenie należy podłączyć do kontaktu w pomieszczeniu, w którym pies przebywa najczęściej, lub w tym, w którym obserwuje się niepożądane zachowania u pupila. Produkt pomaga psu się wyciszyć, ale nie otumania. Jest polecany też dla osób, które dużo pracują poza domem, a pupil boi się zostawać sam.

    Masaż psa

    Masaż T-Touch psa to doskonała technika relaksacyjna, która pomaga uspokoić pupila. Polega na zataczaniu ruchów dłońmi w określonych miejscach. Warto wiedzieć, że czworonoga uspokaja nie tylko sam masaż, ale też bliskość i uwaga ukochanego opiekuna.

    Kryjówka dla psa

    Stwórz dla czworonoga miejsce, w którym będzie mógł się schować, gdy poczuje się niepewnie. Możesz też zamknąć pupila w klatce kennelowej dla psa, jeśli z niej korzystacie i pupil czuje się w niej bezpiecznie.

    Praca z behawiorystą

    Terapia ze specjalistą to najlepsze rozwiązanie dla psa, który odczuwa lęk. Dobrze poprowadzona terapia jest w stanie zminimalizować lęk do tego stopnia, że nie będzie już tak uciążliwy dla pupila lub kompletnie go wyeliminować. Terapia z psem wymaga dużo czasu i poświęcenia ze strony opiekuna. Efekty przychodzą dopiero po pewnym czasie.

    Leki uspokajające – w jakich sytuacjach warto się wspomóc 

    Jeśli wszystkie niefarmakologiczne sposoby zawiodły, a wizyta u behawiorysty jest zaplanowana dopiero za kilka tygodni, konieczne może się okazać zastosowanie leków uspokajających dla psów. Musisz jednak wiedzieć, że działanie takich leków polega jedynie na łagodzeniu objawów lęku, ale nie leczą przyczyny problemu. 
    Wyróżnia się dwa rodzaje leków – te, które działają od razu po podaniu, oraz takie, które dają efekty dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania. Pamiętaj, by ściśle dostosować dawkę leku do masy ciała swojego psa. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do dawki czy zastosowania produktu, warto wcześniej umówić wizytę u lekarza weterynarii.
    Tabletki uspokajające dla psa podawane w dawce zaleconej przez producenta lub lekarza weterynarii są bezpieczne dla psa, ale nie powinny być nadużywane. Dobrze uspokajają psa, ale należy z nich korzystać jedynie wtedy, gdy inne środki zawiodły, a pies bardzo cierpi podczas napadu lęku. Takie leki tylko maskują objawy lęku, dlatego pierwszym wyborem zawsze powinna być praca z behawiorystą.
    Zdjęcie: Envato Elements