Data publikacji:

Jak zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego u kotów? Najlepsze metody i produkty

Niewielu właścicieli kotów zdaje sobie sprawę, że kamień nazębny może być przyczyną znacznie poważniejszych dolegliwości jak np. choroba dziąseł. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegającym powstawaniu kamienia jest pasta dla kota do zębów. Tak, dobrze czytasz, kotu należy myć zęby! Poniżej podpowiadamy, jak dbać o kocie zęby oraz jak czyścić zęby kota, żeby ograniczyć powstawanie kamienia, aby Twój mruczek przez długie lata miał zdrowe zęby.
Man in white t-shirt brushing cute blue Abyssinian cat's teeth at home

Co to jest kamień nazębny u kotów i jak powstaje?

Kamień nazębny u kotów to bardzo powszechny problem, z którego wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy. Mimo że kocie zęby są mniejsze i inaczej zbudowane niż np. u ludzi czy psów, to są nie mniej podatne na osadzanie się kamienia. Kamień na zębach u kota powstaje stopniowo. Początkowo na zębach pojawia się płytka, którą tworzą przylegające do zębów bakterie. Płytka z czasem się powiększa i ulega mineralizacji za sprawą soli wapnia znajdujących się w ślinie. Wówczas płytka staje się twarda, ciemnieje, tworząc kamień nazębny u kota. Objawy początkowo są dość subtelne i łatwe do przeoczenia przez opiekuna. Dlatego bardzo ważne jest regularne monitorowanie jamy ustnej swojego pupila.
Czytaj również: Pielęgnacja kota
Jednym z najczęstszych objawów powstającego kamienia nazębnego jest nieświeży oddech. Kamień powstaje poprzez namnażające się bakterie i to właśnie one są źródłem nieprzyjemnego zapachu. Inny charakterystyczny objaw to żółty lub brązowy nalot na zębach. Kamień na zębach może również doprowadzić do zapalenia dziąseł. Choroba dziąseł u kota powoduje, że są mocno zaczerwienione, spuchnięte oraz mogą powodować ból u kota. A w konsekwencji prowadzić do trudności z jedzeniem.
Czyszczenie kamienia u kota może przeprowadzić tylko weterynarz, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka.

Najlepsze metody zapobiegania kamieniowi nazębnemu u kotów

Jak dbać o zęby kota, żeby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego? Kluczowa jest tutaj prawidłowa higiena jamy ustnej kota. Żeby zachować świeży oddech i zdrowe zęby przez długie lata, niezbędne będą szczoteczka i pasta dla kota. Podobnie jak w przypadku ludzi, regularne czyszczenie zębów to najlepszy sposób na usunięcie niechcianej płytki nazębnej i niedopuszczenie do powstania kamienia.
Nie będzie zaskoczeniem, jeżeli napiszemy, że koty niespecjalnie lubią obecność szczoteczki wokół swojego pyszczka. Dlatego bardzo ważne jest, aby przyzwyczajać mruczka do mycia zębów od najmłodszych lat. Prawidłowa higiena zębów kota pozwoli uchronić przed znacznie poważniejszymi dolegliwościami, które mogą być skutkiem odkładającego się kamienia. Również wizyty u weterynarza na odkamienianiu będą znacznie rzadsze. A należy pamiętać, że jest to dość inwazyjny zabieg i musi być wykonywany pod narkozą.

Jakie produkty wspomagają higienę jamy ustnej u kotów?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, pasta do zębów dla kota to absolutny must have, żeby prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej naszego zwierzaka. Najbardziej odpowiednia będzie enzymatyczna pasta dla kota. Pasta enzymatyczna dla kota rozkłada płytkę nazębną i zapobiega jej dalszemu przekształcaniu w kamień.
Niezbędna będzie również szczoteczka do mycia zębów dla kota. Warto dodać, że istnieją różne szczoteczki do zębów dla kota. Jeżeli Twój kot mimo wielu prób nie akceptuje ingerencji w postaci tradycyjnej szczoteczki, to wówczas dobrym rozwiązaniem będzie szczoteczka do zębów dla kota na palec. Zakłada się ją bezpośrednio na palec. Ma się wówczas bardziej bezpośredni kontakt z kotem, co może sprawić, że czyszczenie będzie mniej stresujące.
Jeżeli jednak Twój kot bardzo źle reaguje na szczoteczkę i jest ona przyczyną sporego stresu, wówczas polecana jest pasta do zębów dla kota bez szczotkowania. Taką pastę należy nanieść na zęby, a następnie rozsmarować przy zamkniętym pysku. Wiele past ma smak atrakcyjny dla kota, co znacznie ułatwia samo czyszczenie.
Zupełnie innym rozwiązaniem jest karma dla kota na kamień nazębny. Taka karma jest twardsza i ma specjalną strukturę, co pomaga w ścieraniu płytki nazębnej. Niektóre karmy mają również składniki aktywne, które wiążą wapń i ograniczają tworzenie się kamienia. Należy jednak pamiętać, że taka karma jest jedynie dodatkiem i nie powinno się całkowicie rezygnować ze szczotkowania zębów.

Jak często wykonywać zabiegi profilaktyczne u kota?

Szczotkowanie zębów powinno się wykonywać codziennie. Jeżeli jednak kot jest wyjątkowo niechętny i na sam widok szczoteczki ucieka, należy wykonywać szczotkowanie chociaż raz na kilka dni. Znacznie zredukuje to ryzyko choroby dziąseł u kotów i rzadziej będziemy musieli zabierać naszego zwierzaka na odkamienianie. Częstotliwość zależy od kilku czynników, takich jak wiek kota, stan zdrowia oraz ilość nagromadzonej płytki. O zabiegu powinien decydować lekarz podczas rutynowych kontroli. Odkamienianie przeprowadza się z reguły raz na 1–2 lata. Niektóry koty mają większą tendencję do powstawania kamienia – wówczas zabieg wykonuje się częściej.
W teorii możliwe jest usuwanie kamienia nazębnego u kota bez narkozy, ale niesie to ze sobą pewne ryzyka oraz niedogodności. Zwierzak na dotyk w okolicy pyska może reagować stresem i agresją, co znacznie utrudni lub całkowicie uniemożliwi skuteczne zdejmowanie kamienia u kota. Tak przeprowadzony zabieg będzie nie tylko traumą dla samego zwierzęcia, ale również stanie się niebezpieczny dla weterynarza.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.