Data publikacji:

Wybieramy domek dla gryzoni. Jaki dla chomika, jaki świnki morskiej, a jaki dla myszy?

Przygotowujesz się na powitanie nowego członka rodziny? Podobnie jak psy i koty, tak i gryzonie wymagają skompletowania odpowiedniej wyprawki. Podstawą jest klatka, w której będą mogły bezpiecznie się bawić, jeść i spać. Nie jest jednak sama w sobie wystarczająca – należy dokupić także domek dla gryzoni. Jeżeli właśnie szukasz najlepszego modelu, to zachęcamy cię do przeczytania tego poradnika. Podpowiadamy, jaki domek wybrać dla chomika, świnki morskiej i myszy.
jaki domek dla gryzoni

Jaki domek dla gryzoni? O tym warto wiedzieć

Przede wszystkim nigdy nie rezygnuj z zakupu domku dla gryzoni. To najważniejszy element wyposażenia klatki, w którym chomik, świnka morska czy mysz będą w stanie w spokoju się przespać i odpocząć, chowając się przed światłem. Również w nim znajdą bezpieczne miejsce w stresujących sytuacjach, np. podczas koniecznej przeprowadzki.
Jak zatem wybrać najlepszy domek dla gryzoni? Podstawą jest bezpieczeństwo i komfort małego pupila, dlatego pierwszą rzeczą, którą należy dobrać, jest odpowiedni rozmiar. To, że nie może być za mały, jest oczywiste. Ale jak się okazuje, nie powinien być również za duży. Tu warto kierować się gatunkiem gryzonia – domek dla myszy może być mniejszy niż ten przeznaczony dla świnki morskiej.
Nie bez znaczenia jest również materiał domku dla gryzoni. Producenci oferują najczęściej modele wykonane z drewna i plastiku. Które są lepszym wyborem? Mimo konieczności poświęcenia większej ilości czasu na utrzymanie ich w czystości, poleca się domki dla gryzoni z naturalnych materiałów, czyli w tym przypadku z drewna. Jego wybór ma również wpływ na bezpieczeństwo zwierzaka. W końcu chomik lubi podgryzać różne rzeczy – od prętów klatki po ściany czy daszek domu. W związku z tym plastik może się nie sprawdzić.

Zobacz najlepsze domki dla chomików

Chcesz kupić dobry domek dla chomika, który posłuży zwierzakowi przez jego całe życie? Przede wszystkim pamiętaj, że to zwierzę nocne, a co za tym idzie – przesypia cały dzień. W związku z tym nowy domek musi skutecznie izolować pupila od światła dziennego, jednocześnie zapewniając mu odpowiednio dużo miejsca do odpoczynku i gromadzenia smakołyków, które chomiki często zabierają ze sobą do domków.
Zacznij od określenia odpowiedniego rozmiaru. Chociaż domki dla chomików nie muszą być za duże, to warto pamiętać, że np. chomiki syryjskie wymagają więcej miejsca do odpoczynku niż chomik dżungarski. W związku z tym przy określaniu idealnej wielkości weź pod uwagę zarówno typ zwierzaka, jak i rozmiar klatki. Mimo wszystko domek dla gryzonia nie powinien zajmować za dużo miejsca. W końcu musisz umieścić jeszcze w środku kołowrotek czy miseczki.
Jeśli chodzi o materiał, to już wcześniej wspomnieliśmy, że domek dla chomika plastikowy może nie być najlepszym wyborem. Dla przypomnienia: gryzoń chętnie podgryza różne rzeczy, a kontakt z plastikiem może okazać się dla niego niebezpieczny. W związku z tym najlepszym wyborem jest drewniany domek dla gryzoni. Upewnij się, że materiał został odpowiednio obrobiony i nie ma żadnych drzazg, które mogłyby zranić zwierzaka.

Wybieramy domek dla świnki morskiej

Wiesz już, jakie domki dla chomika są dobrym wyborem. A jak to wygląda w przypadku świnki morskiej? Oczywistością jest, że te zwierzaki potrzebują więcej miejsca do odpoczynku, a co za tym idzie – musisz kupić większy domek. Jeżeli w klatce znajduje się więcej gryzoni (przypominamy, że świnki morskie są zwierzętami stadnymi), to każdy z nich powinien mieć swoją własną kryjówkę.
Co ciekawe, o ile w przypadku domków dla chomików do wyboru są głównie modele drewniane i plastikowe, tak właściciele świnek morskich mogą wybierać również spośród modeli polarowych i… jadalnych domków. Pierwszy typ – chociaż zapowiada się ciepło i przytulnie – to ma jedną wadę. Z uwagi na to, że świnki morskie nie korzystają raczej z kuwety, należy przygotować się na bardzo częste pranie polarowych domków dla gryzoni. Za to te jadalne są hitem. Chociaż trzeba co pewien czas kupować nowe, to do tego momentu będą służyć świnkom morskim i jako domek, i jako przysmak.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyposażaniu klatki dla świnki morskiej? Domek dla gryzonia powinien mieć płaski dach i dość duże wejście, w którym bez problemu zmieszczą się nawet dwa zwierzaki.

Jaki domek dla myszy kupić? Podpowiadamy

A jaki domek dla myszy jest strzałem w dziesiątkę? Wiele osób decyduje się na zakup tego samego lub podobnego modelu, co dla chomika. Nie bez powodu – zwierzaki są zbliżonych rozmiarów i mają podobny tryb życia. W ciągu dnia zazwyczaj spędzają czas w swoich norkach i wychodzą dopiero w nocy.
Podobnie jak w przypadku chomika, tak i tu polecamy drewniane domki dla myszy. Oprócz nich możesz umieścić w klatce samodzielnie stworzone miejsce, np. z kartonu. Najważniejsze, aby był to naturalny materiał, który nie zaszkodzi zwierzakowi. Dobrze, aby domek miał nawet kilka wejść (albo np. drzwi i okienko), które nie tylko ułatwią gryzoniowi wchodzenie i wychodzenie, ale także zagwarantują nieustanny przepływ powietrza.

Jak przyzwyczaić gryzonia do nowego domku?

Przede wszystkim nie zmuszaj zwierzaka do wchodzenia do środka. Wpuść go do nowej klatki lub wymień stary domek dla gryzonia i daj pupilowi czas. Z pewnością będzie chciał obwąchać nowość w swojej klatce i szybko zrozumie, że to miejsce do snu i odpoczynku. Dobrym wyborem jest umieszczenie domku w strefie oddalonej od tej, gdzie podaje się jedzenie lub znajduje się jego „toaleta”.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Katarzyna Wendzonka