Data modyfikacji:

Woda dla psa – niezbędny element diety i zdrowia

Zdrowa dieta dla psa to nie tylko odpowiednio zbilansowane posiłki, ale także zapewnienie odpowiedniego nawodnienia. Sprawdź, jaka woda dla psa jest najlepsza. Dowiedz się, ile wody potrzebuje pić pies, który waży 10 kg, a ile potrzebuje pies, który waży 30 kg. Poznaj objawy odwodnienia u psów.
woda dla psa

Dlaczego woda jest tak ważna dla psa?

Woda stanowi około 60–70% masy ciała dorosłego psa. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek, tkanek i organów. Pomaga w utrzymaniu stałej temperatury ciała. Bez niej wszystkie inne składniki pokarmowe w diecie zwierzęcia stają się bezużyteczne, ponieważ woda jest konieczna podczas trawienia i wchłaniania oraz w procesie eliminacji różnych substancji z organizmu.

Ile wody potrzebuje pies dziennie?

W dużym uproszczeniu pies powinien wypijać około 50 ml wody na kilogram masy ciała dziennie. Oznacza to, że labrador o wadze 30 kg wypije ok. 1,5 l wody dziennie, natomiast pies o wadze 15 kg – ok. 0,7 litra dziennie. Pamiętaj jednak, że każde zwierzę ma inne zapotrzebowanie na wodę.
Na ilość przyjmowanej wody wpływ ma także rodzaj karmy. Czworonogi, które jedzą suchą karmę, piją więcej w porównaniu do psów, które głównie jedzą karmę mokrą. Sucha karma dla psów zawiera około 10–20% wody, a karma mokra – powyżej 75%.
Na ilość spożywanej wody wpływa też klimat i pora roku. Psy piją więcej latem, co jest jak najbardziej normalne.
Jak zapewnić psu odpowiednią ilość wody:
  • stały dostęp do świeżej wody w domu,
  • dostęp do wody podczas długich spacerów czy treningów,
  • dodatek wody do suchej karmy.
  • Podejrzewasz, że pies pije mniej wody? Sprawdź to! Monitorowanie wypitej wody jest bardzo proste, jeśli nie masz więcej zwierząt w domu. Zapisz wynik i skontaktuj się z lekarzem weterynarii, by dowiedzieć się, czy twoje podejrzenia były słuszne.

    Jaka woda jest najlepsza dla psa?

    Czy psy mogą pić wodę z kranu? W wielu regionach w Polsce i na całym świecie woda z kranu może zawierać chlor, metale ciężkie oraz inne zanieczyszczenia, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie nie tylko ludzi, ale także zwierząt towarzyszących, w tym psów. Choć woda z kranu jest poddawana procesom uzdatniania, nie zawsze jest wolna od substancji, które mogą być szkodliwe dla zdrowia i życia pupili.
    Filtry do wody z kranu to popularne rozwiązanie, które pomaga w oczyszczaniu wody z kranu z potencjalnie szkodliwych zanieczyszczeń. Stosowanie filtrów może znacząco poprawić jakość wody pitnej dla psa, usuwając chlor, metale ciężkie i inne niepożądane substancje. Co więcej, stosowanie filtrowanej wody dla psa może również wpłynąć na poprawę smaku wody, co może zachęcić naszego pupila do częstszego picia.

    Woda mineralna dla psa – czy to dobry pomysł?

    Woda mineralna, często wybierana przez ludzi, może wydawać się dobrym wyborem również dla psa. Musisz jednak wiedzieć, że to, co sprawdza się dla ludzi, może być nieodpowiednie dla zwierząt. Woda mineralna zawiera różne minerały, takie jak wapń, magnez czy sód, które są korzystne dla ludzi, ale mogą być zbyt intensywne dla psów, zwłaszcza w dużych ilościach.
    Nadmiar minerałów w diecie psa może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak kamienie nerkowe czy problemy z układem moczowym. Dlatego, choć okazjonalne podanie psu wody mineralnej nie zaszkodzi, regularne jej spożywanie nie jest zalecane. Zdecydowanie lepiej jest podawać psu wodę filtrowaną lub przegotowaną, aby uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych.

    Objawy odwodnienia u psa – jak rozpoznać i co robić?

    Objawy odwodnienia u psa mogą być trudne do zauważenia, jeśli te nie są silnie wyrażone.
    Stopień odwodnienia możesz sprawdzić, chwytając psa delikatnie za fałd skóry na karku – jeśli fałd pozostaje długo na swoim miejscu, może oznaczać to odwodnienie organizmu. Warto też sprawdzić błony śluzowe w jamie ustnej. Sucha śluzówka także może być objawem odwodnienia.
    Podejrzewasz, że pies jest odwodniony? Skontaktuj się jak najszybciej z lekarzem weterynarii i poproś o umówienie wizyty. Odwodnienie nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem. Utrata wody z organizmu i niechęć do picia mogą być bardzo poważne w skutkach, dlatego nie można tego lekceważyć. 
    Objawy odwodnienia u psa:
  • suchość w jamie ustnej,
  • suchy nos,
  • ciemny mocz, który intensywnie pachnie,
  • wydłużony czas powrotu fałdu skóry na miejsce po jego podniesieniu,
  • zapadnięte gałki oczne i widoczne trzecie powieki,
  • apatia.
  • Jeśli nie jesteś w stanie natychmiast pojechać do lekarza weterynarii, możesz spróbować podać psu wodę do pyska przez strzykawkę. O szczegóły dotyczące ilości oraz sposobu podania warto zapytać lekarza weterynarii podczas rozmowy telefonicznej.

    Jak uzupełnić elektrolity u psa?

    1. Aptus Nutrisal

    Karma uzupełniająca, rozpuszczalna w wodzie dla psów i kotów do podtrzymywania równowagi elektrolitowo-wodnej.

    2. Oralade

    To świetny produkt, który warto wypróbować, jeśli twój pupil nie jest w stanie pić ani jeść i jest nieznacznie odwodniony. Warto też z niego korzystać, jeśli pupil ma biegunkę, aby zapobiegać utracie elektrolitów i odwodnieniu.

    3. Elektrolity dla psa Eurowet

    To karma uzupełniająca dla psów i kotów regulująca równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Zmieszana z wodą tworzy roztwór izotoniczny.
    Zdjęcie: Envato Elements