Zdrowie i pielęgnacja kota - artykuły, ciekawostki, poradniki

jak czyścić uszy kotu

Jak czyścić uszy kotu?

2023-03-18
Koty uwielbiają dbać o higienę, nie znoszą obcych zapachów i sporą część swojej aktywności poświęcają na pielęgnację. Mimo to ich ludzcy opiekunowie robią wszystko, co możliwe, żeby im w tym pomóc. Jedną z czynności, którą wielu z nich wykonuje profilaktycznie, jest dbanie o wrażliwe kocie uszy. Kiedy rzeczywiście jest konieczne ich oczyszczanie, a kiedy jest zupełnie zbędne? Jak czyścić uszy kotu, który tego potrzebuje? Przeczytaj, żeby nie popełnić błędu.
jak czyścić uszy kota

Jak czyścić uszy kota?

2023-03-01
Koty to prawdziwe czyściochy. Samodzielnie umieją zatroszczyć się o higienę, a to oznacza, że opiekun zazwyczaj ma niewiele pracy związanej z ich pielęgnacją. O kocie uszy należy dbać w szczególny sposób dopiero wtedy, gdy pojawiają się problemy, na przykład infekcja lub podrażnienie. W takiej sytuacji najlepiej udać się do lekarza weterynarii, który dobierze leki i pokaże jak fachowo czyścić uszy kota, żeby nie uszkodzić delikatnego narządu słuchu. Czyszczenie będziesz później wykonywać samodzielnie w domu, dlatego już teraz dowiedz się, jak i czym czyścić uszy kota.
jak pozbyć się pcheł u kota

Jak pozbyć się pcheł u kota?

2023-02-20
Dobór preparatu przeciwko pchłom jest kluczowy. Pod uwagę należy wziąć wiek i masę ciała mruczka oraz upewnić się, że produkt jest przeznaczony dla kotów. Poznaj rodzaje produktów przeciwko pchłom dla kotów. Dowiedz się, co na pchły dla kota jest najlepsze. Sprawdź, jak usunąć pchły z kota raz na dobre.
Koty po kastracji i sterylizacji. Jak zmienia się ich zachowanie?

Koty po kastracji i sterylizacji. Jak zmienia się ich zachowanie?

2023-02-08
Pokutuje mit, mówiący o tym, że zachowanie kota lub kotki po sterylizacji diametralnie zmienia się na gorsze. Wielu opiekunów obawia się, że po zabiegu zwierzę stanie się leniwe, będzie chciało tylko leżeć i szybko przybierze na wadze. Prawda jest jednak inna. Kot po sterylizacji, gdy hormony się unormują, rzeczywiście będzie zachowywał się inaczej, jednak niekoniecznie tak, jak się tego spodziewamy. Sprawdź, czego się spodziewać po udanym zabiegu.
tauryna dla kota

Tauryna dla kota. Co to jest i jak ważna jest dla organizmu kota?

2022-12-22
Tauryna jest jednym z aminokwasów, który musi być dostarczany kotom wraz z pożywieniem. Jego niedobór jest groźny dla zdrowia i życia mruczków. Zastanawiasz się, jak zapobiegać niedoborowi tauryny u kota? Dowiedz się, ile tauryny potrzebuje mruczek, jakie są objawy niedoboru tauryny i jak ją podawać kotom.
czyszczenie uszu psa

Czyszczenie uszu kota i psa

2022-11-25
Brudne uszy u kota lub psa? Zastanawiasz się, jak czyścić uszy psu bądź kotu? Sprawdź, kiedy i jak czyścić uszy kota i psa. Dowiedz się, jaki preparat do czyszczenia uszu psa jest najlepszy i jakich lepiej unikać.
jaki żwirek dla kota

Jaki żwirek dla kota? Wybieramy najlepszy żwirek dla kota

2022-11-21
Podstawowym wyposażeniem domu każdego właściciela kota jest, oczywiście, kuweta ze żwirkiem. Zakup odpowiedniego wypełnienia może okazać się trudniejszy, niż mogłoby się wydawać – na rynku znajdziesz kilka różnych rodzajów, które mogą pochwalić się rozmaitymi zaletami. Jaki żwirek dla kota wybrać? Mamy kilka wskazówek!
koci trądzik

Jak rozpoznać i jak leczyć koci trądzik?

2022-11-18
Czy koty mają trądzik? Tak! Wygląda on trochę inaczej niż ten ludzki, ale jest na tyle specyficzny, że można go wstępnie rozpoznać już na podstawie samych objawów. Sprawdź, jak wygląda i jak leczyć trądzik u kota. Poznaj domowe sposoby na koci trądzik.
jak ochłodzić kota w upały

Jak ochłodzić kota w upały?

2022-06-20
Gorące dni mogą być dla naszych futrzastych przyjaciół nie lada wyzwaniem. Zastanawiasz się, jak ulżyć swojemu mruczkowi? Zapraszamy do poniższego poradnika, w którym podpowiadamy, jak ochłodzić kota w upały.
pies i kot

Grzybica u kota i psa. Objawy i leczenie

2022-04-21
Grzybica skóry jest powszechnym schorzeniem, które dotyka zarówno psy, koty, jak i ludzi. Czy zdajesz sobie sprawę, że grzybicą skóry możesz zarazić się od swojego psa czy kota, nawet jeśli zwierzak nie ma objawów choroby? Grzybica skóry psa jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i osób starszych. Co ciekawe, także ty możesz przenieść zarodniki grzybów na skórę zwierzęcia.
Jak zabezpieczyć ranę u kota

Jak zabezpieczyć ranę u kota?

2022-02-27
Jak dbać o ranę po sterylizacji (kastracji)? Jak chronić ranę przed infekcją u kota? Poznaj podstawowe zasady dbania o rany u zwierząt. Dowiedz się, kiedy ubranko po kastracji u kota się nie sprawdzi. Sprawdź, co kupić na ranę u kota i kiedy należy zgłosić się do weterynarza po pomoc?
feromony dla kota

Feromony dla kota – jakie feromony wybrać?

2022-02-16
Koci świat feromonami stoi. Koty używają ich do komunikacji wewnątrzgatunkowej, a nawet do wpływania na zachowanie innych osobników z kociego stada. My, jako świadomi opiekunowie naszych mruczków, możemy używać z kolei ich syntetycznych odpowiedników do terapii zaburzeń behawioralnych. W dzisiejszym artykule opowiemy więc o tym, jakie feromony dla kota wybrać i kiedy warto po nie sięgnąć. Zapraszamy do lektury!