Data modyfikacji:

Jak karmić rybki morskie? Jaki pokarm?

Masz w domu akwarium z rybkami morskimi? A może planujesz takie założyć? Jeśli tak, to z pewnością zastanawiasz się, jaki pokarm dla rybek morskich będzie najbardziej odpowiedni. Zapraszamy do naszego poniższego poradnika. Podpowiadamy w nim, jak żywić ryby morskie akwariowe, aby te cieszyły się zdrowiem i dobrą kondycją.
Najważneisjze informacje:
  • Pokarm należy dobrać do rodzaju ryby
  • Układ pokarmowy ryb wskazówką w żywieniu
  • Wybierz odpowiedni rodzaj pokarmu
  • rybki morskie

    Pokarm dla rybek morskich - jaki wybrać? Zasady ogólne

    Pokarm dla rybek morskich powinien być odpowiednio zbilansowany. Tylko wtedy ryby będą w dobrej kondycji i będą cieszyć się zdrowiem, a nas swoim egzotycznym wyglądem. Ale zanim przejdziemy do tego, co należy podawać rybkom, to najpierw poznajmy kilka zasad ogólnych dotyczących żywienia ryb akwariowych.
    Ryby morskie do akwarium powinny jeść od 2 do 3 razy na dobę. Ryb nie należy przekarmiać, ponieważ niezjedzony pokarm pływa i gnije w wodzie, co wpływa na jej duże zanieczyszczenie, a także na zdrowie ryb. 30 minut przed podaniem pokarmu należy również włączyć światło w akwarium. Dlaczego? Ponieważ zaleca się karmienie aktywnych ryb. 30 minut po posiłku światło nadal powinno pozostawać włączone. Rybom należy podawać też niewielkie porcje pokarmu. Jak je wyliczyć? Jeśli macie z tym problem, to zastosujcie automatyczny karmnik.
    Na niektórych stronach czy forach internetowych poleca się, aby podawać rybom pokarm mięsny, np. piersi z kurczaka czy poszatkowane serca wołowe. Nie jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku ryb morskich. Można podawać rybom pokarm żywy lub mrożony, ale o tym, jaki powinien być to pokarm i co musi się w nim znaleźć piszemy w dalszej części artykułu.

    Rybki zoologiczne morskie - jak je żywić? Poznaj popularne strategie żywieniowe

    Jaki pokarm podawać rybom morskim? Mówi o tym akwarystyka morska. Ryby morskie w akwarium można karmić według kilku różnych strategii żywieniowych. Każda z tych strategii musi być dobrana do konkretnego gatunku ryby oraz jej wymagań żywieniowych - inny pokarm zje ryba drapieżna, a jeszcze inny roślinożerna. Pokarm ryb morskich musi więc być bogaty w przyswajalne składniki odżywcze. Poniżej przedstawiamy z dokładnym omówieniem kilka strategii żywienia ryb morskich w akwarium.

    Pokarm należy dobrać do rodzaju ryby

    Każda ryba morska jest inna i żywi się czymś innym. Dlatego też pokarm musi być odpowiednio dobrany do konkretnego gatunku ryby. Ryby drapieżne morskie żywią się głównie pokarmem mrożonym lub żywym.
    Ryby typowo roślinożerne chętnie będą jeść glony z akwarium, ale także pokarm suchy - zwłaszcza ten ze spiruliną. Taki pokarm przypomina rybom plankton zawieszony w wodzie, a na wolności ryby roślinożerne chętnie się nim żywią. Ryby roślinożerne rzadziej zjedzą mrożonki. Ponadto ryby roślinożerne chętnie zjedzą suszone algi nori.
    Macie w akwarium ryby żerujące w podłożu? Pamiętajcie, aby podawać im pokarm do wody - najlepiej smarować papką z glonów skały. Taki sposób żywienia polubią też ryby roślinożerne. A może macie ryby żerujące w nocy? Takie ryby muszą dostawać pokarm w nocy! Ewentualnie możecie podać go późnym wieczorem.

    Układ pokarmowy ryb wskazówką w żywieniu

    Żywienie ryb morskich musi być też dostosowane do układu pokarmowego ryb, które mieszkają w waszym zbiorniku. Ryby z długim układem pokarmowym mogą dostać więcej pokarmu 1 raz w ciągu dnia. Najedzą się nim do syta i starczy im go na długo. Z kolei ryby z krótkim układem pokarmowym są totalnym przeciwieństwem. Takie ryby powinny być karmione kilka razy dziennie mniejszymi porcjami.

    Wybierz odpowiedni rodzaj pokarmu

    W akwarystyce morskiej dominują pokarmy mrożone. Nie każdy wie jednak, że to nie jedyna dostępna opcja. Co więcej, nie dla wszystkich ryb pokarmy mrożone będą odpowiednie. Dlatego też poznaj poszczególne rodzaje pokarmów i przekonaj się, jaki będzie najbardziej odpowiedni dla ryb, które hodujesz w swoim morskim akwarium.

    Pokarm żywy

    Jest to chętnie wybierany pokarm, ponieważ z powodzeniem zjada go większość ryb. Ponadto pokarm żywy wspaniale odzwierciedla naturalne żywienie ryb. Nie wspominając już o tym, że to świetna opcja, jeśli macie w akwarium wybredne ryby, które nie przepadają za innymi rodzajami pokarmów. Jaki pokarm żywy sprawdzi się dla ryb morskich?
    Świetnie sprawdzą się, np. larwy solowca. To słonowodne skorupiaki chętnie spożywane przez większość gatunków ryb morskich. Macie większe ryby morskie? Te chętnie zjedzą czerwone i białe larwy much. Żywy pokarm dla ryb roślinożernych to z kolei plankton. Czy wiesz, że plankton można wyhodować samemu? Wystarczy kupić specjalny zestaw do hodowli planktonu w domu. A jeśli nie chcecie tego robić, to świetnym zastępstwem planktonu mogą okazać się oczliki lub wioślarki. Rybom można podawać też kiełż zdrojowy.

    Pokarm mrożony

    Taki pokarm jest popularny w żywieniu ryb morskich, ale w praktyce najlepiej podawać go rybom drapieżnym. Ponadto ma jedną przewagę nad pokarmem żywym - łatwiej jest go podawać. Jest to zdecydowanie wygodniejsza opcja. Co znajdzie się w pokarmie mrożonym? Artemię, mysis, oczlik, ochotkę, fitoplankton, wodzień, rozwielitkę, larwę czarnego komara, wrotkę czerwoną, ikrę ryb morskich, kryl, krewetkę koktajlową, kiełż, algi morskie, spirulinę, stynkę. To są pokarmy, które sprawdzają się dla ryb morskich. Pozostałe pokarmy mrożone nie będą odpowiednie dla ryb morskich.
    Wybierając pokarm mrożony jako podstawę żywienia, należy pamiętać o tym, aby odpowiednio go podawać. Nie należy wrzucać do wody zamrożonej kostki! Pokarm może wówczas zaszkodzić rybom. Pokarm mrożony w kostce musi być dokładnie rozmrożony przed podaniem. Musi on mieć także temperaturę pokojową.
    Świetnym sposobem na podanie mrożonego pokarmu jest wykorzystanie małego sitka. Na małym sitku należy położyć zamrożoną kostkę, a następnie pod letnią wodą powoli ją rozpuścić. Pokarm się rozpuści, a następnie na sitku można włożyć go do akwarium.
    Inny sposób to włożenie mrożonej kostki do słoika z ciepłą, ale nie gorącą wodą. Słoik należy zamknąć i odczekać od. 15 minut. Po tym czasie pokarm się rozpuści. Można wstrząsnąć słoik, a następnie jego zawartość wlać do akwarium.

    Pokarm suchy

    Taki pokarm jest bardzo wygodny w podawaniu - zwłaszcza wtedy, gdy nie ma nas w domu i akwarium opiekuje się ktoś inny. Ponadto suchy pokarm nie zawiera praktycznie żadnych odpadów. Dzięki temu ryby łatwo go przyswajają i produkują mniejszą ilość odchodów. Czy może stanowić podstawę żywienia? Jeśli w swoim akwarium macie duże i/lub drapieżne ryby lub te mięsożerne to powinien on być jedynie dodatkiem. W takim przypadku o wiele lepiej sprawdzi się pokarm żywy. Ewentualnie mrożony.
    Warto dodać, że pokarm żywy występuje w różnych wersjach. Na rynku znajdziecie płatki. Te należy rozkruszyć w palcach i włożyć je bezpośrednio do wody. Rybom morskim nie sypie się pokarmu na powierzchnię wody.
    Dodatkowo dostępne są także granulaty. Można go wsypać do wody. Ewentualnie rozpuścić w wodzie i wlać bezpośrednio do akwarium.
    Pokarm suchy występuje też w formie tabletek. Jak je podawać? Najlepiej przykleić je do szyby lub na skałach w akwarium. Można także podawać tabletki konkretnej rybie przy użyciu pęsety.
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.