Data modyfikacji:

Alergie u zwierząt domowych. Jak pomóc swojemu pupilowi?

alergie u zwierząt domowych

Czym jest alergia pokarmowa?

Alergia pokarmowa jest nabytą, zwiększoną odczynowością żywych tkanek na substancje zewnątrzpochodne zwane alergenami, wywołaną działaniem mechanizmów immunologicznych. Przebiega ona z powstawaniem swoistych przeciwciał. Alergenami najczęściej są białka, rzadziej glikoproteiny czy węglowodany. Mówiąc prościej jest to nieprawidłowa odpowiedź ze strony układu odpornościowego na obecność wybranego składnika pokarmowego.

Najczęstsze objawy

Symptomy mogą być bardzo zróżnicowane. Najczęściej występującym objawem alergii pokarmowej jest świąd. Możemy zaobserwować u zwierzęcia intensywne drapanie, wygryzanie lub wylizywanie miejsc, takich, jak okolice oczu, uszu, pyska, pach, pachwin, dolnych części kończyn, przestrzeni międzypalcowych. Często widoczne są również miejscowe wyłysienia i obecność rumienia na skórze. 

Kolejną przesłanką, która może wskazywać na występowanie alergii pokarmowej jest nadmierne łzawienie. Objawiać się może ono w formie rdzawych zacieków wokolicy oczu. Warto zaznaczyć, że stale wilgotna okolica wokół oczu jest szczególnie narażona na namnażanie się bakterii i grzybów - głównie z rodzaju Malassezia. 

W przypadku alergii pokarmowej przyjmuje się, że objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, wymioty, biegunka, nadmierna produkcja gazów czy nawet utrata masy ciała, występują rzadziej i raczej związane są z nietolerancją pokarmową.

Alergia a nietolerancja pokarmowa - czym się od siebie różnią?

Pojęcia alergii pokarmowej i nietolerancji pokarmowej często są ze sobą mylone. Pomimo tego, że mogą wywoływać bardzo podobne objawy, różnica między nimi jest zasadnicza. Alergia pokarmowa jest zespołem chorobowym przebiegającym z immunologiczną odpowiedzią organizmu zwierzęcia, na skutek spożycia alergenu. Objawia się najczęściej świądem i problemami skórnymi. 

W przypadku nietolerancji pokarmowej nie dochodzi do odpowiedzi ze strony układu immunologicznego, a jej objawy wiążą się głównie z zaburzeniami żołądkowojelitowymi, takimi, jak biegunka czy wymioty. Istotne jest również, że po wprowadzeniu diety eliminacyjnej objawy nietolerancji pokarmowej ustępują szybciej, niż w przypadku alergii pokarmowej.

Jak zapobiec objawom?

Alergie i nietolerancje pokarmowe to coraz powszechniej występujący problem nie tylko u ludzi, ale i u zwierząt. Alergizują różnorodne białka roślinne, a także dodatki do żywności. Objawy uczulenia potrafią być niezwykle uciążliwe dla czworonogów. Na szczęście możemy pomóc naszym pupilom, wybierając jakościowe i hipoalergiczne produkty 77 Petfood – z jednym rodzajem białka zwierzęcego.

Autor: Artykuł sponsorowany