Data modyfikacji:

Jaka kuweta dla kota, żeby nie śmierdziało? Pomagamy w wyborze

Dobra kuweta dla kota wcale nie musi być droga. Koty nie mają dużych wymagań co do rodzaju samej kuwety, o wiele większą wagę przykładają na pewno do jakości i ilości żwirku, który się w niej znajduje. Mruczki to minimaliści. Kolorowe, świecące się, mówiące czy samoczyszczące kuwety mogą pupila onieśmielać. Sprawdź, jakie są rodzaje kuwet dla kota. Dowiedz się, co może oznaczać, gdy kot załatwia się poza kuwetą.
jaka jest najlepsza kuweta dla kota

Jakie są rodzaje kuwet dla kotów?

 • Kuweta odkryta dla kota
 • Kuweta zamykana dla kota
 • Kuweta dla kota z podwójnym dnem
 • Kuweta dla kota samoczyszcząca
 • Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

  Nawet najdroższa kuweta dla kota może być czasem niewystarczająca, by rozwiązać problem oddawania moczy czy kału w różnych, dziwnych miejscach poza kuwetą. Pamiętaj, że kuweta jest dla kota, nie dla ciebie, dlatego jeśli twój mruczek boi się odgłosów kuwety samoczyszczącej, musisz pomóc mu zrozumieć, że nie ma się czego bać. To proces, w który najprawdopodobniej musisz się zaangażować.
  Nie musi to wcale oznaczać, że coś z twoim pupilem jest nie tak. Mruczek może po prostu odmawiać korzystania ze żwirku w kuwecie, który jest brudny. Kuwetę należy sprzątać codziennie lub nawet kilka razy dziennie i myć ją dokładnie raz w tygodniu lub częściej, jeśli jest taka konieczność.
  Jeśli masz dwa koty w domu, powinieneś mieć też przynajmniej dwie kuwety w mieszkaniu. Ta sama zasada tyczy się większej ilości kotów. Jedna kuweta powinna przypadać na jednego kota. Warto mieć jedną dodatkową kuwetę, czyli np. mając trzy koty w domu, dobrze jest mieć cztery kuwety ze żwirkiem.
  Przyczyną może być także złe samopoczucie, frustracja i stres związany z remontem mieszkania, pojawieniem się nowego członka rodziny lub utratą opiekuna. W taki sposób zwierzęta manifestują też po prostu niezaspokojenie swoich podstawowych potrzeb.
  Kotek może załatwiać się poza kuwetą, ale może też nie załatwiać się wcale. Takie sytuacje powinny od razu zaniepokoić domowników, ponieważ przyczyną takiego zachowania może być problem medyczny. Wówczas należy od razu zabrać mruczka do lekarza weterynarii na wizytę. Specjalista zbada przewód pokarmowy i układ moczowy oraz ustali możliwą przyczynę tego schorzenia.

  Rodzaje kuwet dla kotów

 • Kuweta dla kota odkryta
 • Otwarta kuweta dla kota to najbardziej popularny model kuwety. Ma różną, w zależności od modelu, wysokość i szerokość. Ma kształt prostokątny, ale znajdziesz też kuwety okrągłe, trójkątne i kwadratowe. 
  Nadaje się zarówno dla kociąt, jak i dla dorosłych kotów europejskich i dużych ras kotów typu maine coon. Jest zbudowana zazwyczaj z dwóch plastikowych elementów, czyli z:
 • kuwety, do której należy wsypać żwirek;
 • plastikowej nakładki na kuwetę, która ma zapobiegać wysypywaniu się z niej żwirku.
 • Kuweta otwarta dla kota jest dostępna w różnych rozmiarach. Najbardziej popularna to taka w kształcie prostokąta, ale coraz bardziej popularna staje się kuweta narożna dla kota. To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu, w którym trudno jest wygospodarować większą przestrzeń na kuwetę.
  To najlepsza pierwsza kuweta dla kota. Kot nie musi pokonywać zamykanej klapki, która może być zamontowana w kuwetach zamkniętych na stałe, dlatego może z łatwością do niej wchodzić i z niej wychodzić. To duży plus otwartej kuwety dla kota
  Większość kociąt potrafi korzystać z kuwety jeszcze zanim nauczy się jeść stałe pokarmy. Mruczki instynktownie chcą załatwiać się w piasku, żwirku lub w innym chłonnym podłożu, które będą potem mogły zagrzebać. Cena otwartej kuwety dla kota to kilkadziesiąt złotych.
  Plusem tej kuwety jest także możliwość bardzo łatwej obserwacji, czy kot się załatwiał lub w jaki sposób to zrobił. To bardzo dobry typ kuwety dla kotów przewlekle chorych, które cierpią na schorzenia ze strony układu pokarmowego (np. zaparcia lub biegunki) lub moczowego. 
 • Kuweta dla kota zamykana
 • Zamknięta kuweta dla kota jest dostępna w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Ma przesuwne drzwiczki, które działają na zasadzie klapki – podnosi się, gdy kot na nią napiera zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz kuwety. To może być kuweta dla kota z filtrem, który jest na stałe wbudowany. Taki filtr należy wymieniać lub oczyszczać według zaleceń producenta. Cena zamkniętej kuwety dla kota to 60–200 zł.
  Zamykana kuweta dla kota to doskonałe rozwiązanie dla kotów, które intensywnie kopią w żwirku. Zabudowane ściany i sufit zapobiegają wysypywaniu się nadmiaru żwirku poza kuwetę. Dla większości kotów to, czy kuweta ma ściany i dach, czy nie, nie ma większego znaczenia. Niestety, niektóre osobniki, szczególnie te, które przez całe życie korzystały z kuwety otwartej, mogą nie chcieć korzystać z zamkniętej kuwety.
 • Kuweta dla kota z podwójnym dnem
 • To kuweta z sitkiem dla kota. Jest zbudowana z sita i części dolnej, która przypomina zwykłą, otwartą kuwetę dla kota. Po podniesieniu sita zostaje na nim brudny żwirek, który można łatwo i szybko usunąć. Taką kuwetę należy czyścić codziennie, podobnie jak kuwetę otwartą i zamkniętą. Cena kuwety z sitkiem dla kota to około 60–120 zł.
 • Kuweta dla kota samoczyszcząca
 • To idealne rozwiązanie dla zapracowanych opiekunów mruczków lub tych, którzy po prostu cenią sobie wygodę. Taka kuweta ma najczęściej wbudowane czujniki ruchu. Oczyszczanie rozpoczyna się, gdy kot skończy korzystać z kuwety. Tańsze modele nie mają wbudowanych czujników. Oczyszczanie należy rozpocząć ręcznie, np. poprzez naciśnięcie guzika. Urządzenie zbiera brudny żwirek do pojemnika, który należy systematycznie opróżniać, a także rozpyla neutralizatory zapachu. Niestety, za wygodę trzeba srogo zapłacić. Cena kuwety samoczyszczącej dla kota to około 300–4600 zł w zależności od modelu.

  Jaką kuwetę dla kota kupić?

  To zależy od kilku czynników. Po pierwsze, musisz ocenić, jak dużą przestrzeń jesteś w stanie przeznaczyć na kuwetę. Po drugie, zastanów się, czy jesteś w stanie sprzątać ją codziennie. Omów tę kwestię z wszystkimi domownikami. Może warto kupić kuwetę samoczyszczącą? Po trzecie, dostosuj kuwetę do potrzeb kota. Nie chodzi tutaj tylko o jej rodzaj, ale też o jej objętość i rozmiar.
  Zdjęcie: Envato Elements