Data publikacji:

Kot birmański – rasa. Jaki ma charakter, ile kosztuje?

Koty birmańskie ze względu na swój spokojny i zrównoważony charakter są idealnymi towarzyszami rodzin. Z łatwością dogadują się z domownikami. Ludzie cenią je również za efektowny wygląd i piękną, przyjemną w dotyku miękką sierść. Czym wyróżnia się kot birmański i dlaczego warto zainteresować się tą rasą? Sprawdź, czy to zwierzę dla ciebie.
kot birmański

Jak wygląda kot birmański?

Kot birmański, nazywany też świętym kotem birmańskim wciąż nie jest w naszym kraju tak chętnie wybierany, jak kot brytyjski, perski, syjamski czy Meine Coon, jednak grupa jego miłośników wciąż się powiększa. Rosnącą popularność zawdzięcza w dużej mierze wyjątkowemu wyglądowi – przypomina kota syjamskiego oraz perskiego.

Budowa ciała świętego kota birmańskiego

Jak wygląda kot birmański? Jest smukłym i silnym zwierzęciem średniej wielkości. Charakteryzuje się mocną budową ciała i krótkimi nogami. Samice ważą 2-4 kg, natomiast samce są zazwyczaj cięższe: osiągają masę 4-6 kg. Ogon kota nie jest zbyt długi, jednak robi wrażenie swoją puszystą, jedwabistą sierścią.

Oczy kota birmańskiego

To piękne zwierzę wyróżnia się jaskrawym szafirowym spojrzeniem. Jego duże niebieskie i okrągłe oczy zwracają na siebie jeszcze większą uwagę , gdy kontrastują z ciemniejszą sierścią wokół nich.

Sierść kotów birmańskich

Sierść kota birmańskiego przyciąga jego wielbicieli jak magnes. Jest piękna, błyszcząca i bardzo miękka w dotyku. Półdługie włoski pozbawione podszerstka łatwo utrzymać w porządku, ponieważ nie mają tendencji do kołtunienia.
Kocięta rodzą się białe, jednak dorosłe koty birmańskie posiadają charakterystyczne dla kotów syjamskich umaszczenie colourpoint – ich tułów jest jaśniejszy, biały lub kremowy, podczas gdy pyszczek, uszy, łapy i ogon mają kolor ciemniejszy. W przypadku kotów z Birmy znaczenia te mogą mieć różne barwy: czarne, niebieskie, czekoladowe, lilowe, rude, kremowe lub szylkretowe. Elementem dopełniającym to ciekawe umaszczenie są białe skarpetki.

Koty birmańskie  – charakter

Kot z Birmy jest bardzo ufnym zwierzęciem, z tego powodu nie zaleca się wypuszczania go bez opieki na zewnątrz – może zostać zraniony, zaatakowany przez inne zwierzę lub skradziony dla zysku przez człowieka. Ludzie cenią te zwierzaki za spokojny i pogodny charakter. Nie są one agresywne i wyróżniają się cierpliwością wobec dzieci, bywają jednak uparte i czasami pokazują swoją indywidualność. Chociaż są ciekawskie i bardzo lubią towarzystwo ludzi, nie należą do natarczywych i nachalnych pupili, są też raczej ciche.
Dzieci kochają te puszyste zwierzęta za to, że są wdzięcznymi towarzyszami ich zabaw. Koty birmańskie uwielbiają gonić za niewielkimi przedmiotami takimi jak zwitki papieru czy miękkie piłeczki, a także za piórkami czy innymi przedmiotami przymocowanymi do „wędki”. Również starsze zwierzaki nie tracą wiele ze swojej młodzieńczej energii, dzięki czemu pozostają aktywne właściwie przez całe życie.
Czy kot birmański dogaduje się z innymi zwierzętami? Tak, potrafi tworzyć harmonijne relacje nie tylko z ludźmi, ale też z innymi kotami lub z psem. Wielu opiekunów uznaje je za ideał domowego pupila.

Jak długo żyje kot birmański?

Kot birmański zwykle cieszy się dobrym zdrowiem, chociaż istnieją również choroby charakterystyczne dla tej rasy. Średnio żyje 12-16 lat, a żeby długo pozostał w dobrej formie, należy dbać o regularne wizyty u lekarza weterynarii, badania profilaktyczne i dobre żywienie. Ponieważ jest wrażliwy na zimno ze względu na brak podszerstka, należy zapewnić mu odpowiednią temperaturę otoczenia. Nie powinno się również wypuszczać kota na dwór, chyba że na smyczy.
Na jakie choroby są narażone koty birmańskie? Spotykają je niekiedy torbiele nerek i kamienie w drogach moczowych, mukopolisacharydoza, kardiomiopatia przerostowa,  hipokaliemia czy cukrzyca.

Święty kot birmański – cena

Średnia cena za kociaka wynosi około 3000 złotych. Masz szansę znaleźć zwierzę za 1500 zł, ale istnieją również takie, za które zapłacisz 5000 złotych.
Cena kota birmańskiego zależy od renomy hodowli, rodowodu, wieku i płci. Duże znaczenie ma to, czy kociak wpisuje się we wzorzec rasy. W tym konkretnym przypadku problematyczne bywają białe skarpetki, które powinny być symetryczne, w przeciwnym razie kot nie ma szansy na bywanie na wystawach.
Podczas zakupu kota birmańskiego koniecznie trzeba sprawdzić hodowlę pod kątem uczciwości, musi być kontrolowana przez towarzystwo felinologiczne. Warto odwiedzić wcześniej miejsce, w którym urodził się i dorastał kociak, żeby upewnić się, że zwierzęta są właściwie pielęgnowane i zadbane. Ponieważ rasa ta nie jest w Polsce jeszcze bardzo popularna, istnieje niewielkie ryzyko trafienia na pseudohodowlę, ale mimo wszystko czujność zawsze jest wskazana.

Jak pielęgnować kota birmańskiego?

Ogromną zaletą świętego kota birmańskiego jest jego półdługa sierść, jedwabista w dotyku, a jednocześnie niewymagająca szczególnej pielęgnacji. W przypadku persów dłuższe zaniedbanie pielęgnacji może prowadzić do kołtunów, które trzeba wycinać, u kota birmańskiego do takiej sytuacji nie dojdzie ze względu na brak podszerstka. Oczywiście nie oznacza to, że nie należy dbać o wyczesywanie, jest ono konieczne.
Czesanie powinno się przeprowadzać minimum raz w tygodniu, żeby sierść prezentowała się pięknie, a także, żeby ograniczyć dostawanie się zbyt dużych ilości włosów do przewodu pokarmowego kota. Również ze względów czysto praktycznych warto pozbywać się martwych włosów, dzięki temu lepiej zadbasz o porządek w domu.
Poza czesaniem kota birmańskiego konieczne jest także regularne przycinanie jego pazurów i kontrola uszu oraz stanu zębów, podobnie jak w przypadku wszystkich innych kotów. Rasa ta nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Żywienie kotów birmańskich

Czym karmić kota birmańskiego? Rasa ta nie ma specjalnych wymagań żywieniowych, dlatego najważniejsze jest zadbanie o to, by podawane pokarmy odznaczały się dobrą jakością, w ich składzie powinna być duża zawartość białka zwierzęcego. Muszą też być dostosowane do wieku i poziomu aktywności pupila.
Chociaż koty te nie mają skłonności do nadwagi, warto pamiętać, że mogą pojawić się u nich problemy z układem moczowym czy cukrzycą i również pod tym kątem należy dobierać karmę. Nie powinno się im podawać wyłącznie suchej karmy dla kotów, zwłaszcza w sytuacji, gdy niechętnie piją wodę. Jeśli picie stanowi problem, trzeba dodatkowo dbać o bardzo częste wymienianie wody i stawianie misek w różnych częściach domu.

Czy warto kupić kota birmańskiego?

Jeżeli planujesz zakup rasowego zwierzaka, kot birmański ze sprawdzonej hodowli w wielu przypadkach będzie jednym z lepszych wyborów. Jest to zwierzę towarzyskie i łatwo zaprzyjaźnia się z domownikami, w tym również z innymi zwierzętami. Jego cierpliwość i skłonność do zabawy czynią z niego świetnego towarzysza dla dzieci.
Podejmując decyzję, trzeba też uwzględnić potrzeby kota. Ponieważ jest towarzyski i nawiązuje silną więź z opiekunami, źle znosi rozłąkę i długą samotność. Jeśli wiesz, że pupil będzie spędzał sam długie godziny, lepiej zdecyduj się na inną rasę. Warto też pamiętać o tym, że koty birmańskie ze względu na swoją delikatność i ufność powinny spędzać czas w domu i nie nadają się na koty wychodzące.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym