Data modyfikacji:

Koty dachowce. Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim przygarniesz kota nierasowego

Puchaty pers lub pozbawiony sierści sfinks niezmiennie budzą duże zainteresowanie, a koty dachowce? Często są niepozorne, zwyczajne, można je spotkać na każdym kroku. Prawie każdy może sobie pozwolić na przygarnięcie takiego zwierzaka. Czy warto? Oczywiście. Dachowce cieszą się dobrym zdrowiem i mogą być wiernymi towarzyszami człowieka. Co musisz wiedzieć, zanim zamieszkasz z kotem?

Jak wyglądają koty dachowce?

Nierasowe koty domowe to nie tylko popularne pręgowane szare koty, których wciąż pełne są zaniedbane podwórka czy piwnice. To również piękne rudzielce, intrygujące szylkretki, łaciate „krówki” czy szlachetne czarne kocury. Koty dachowce mogą mieć najróżniejsze kolory sierści, ale rzeczywiście najpowszechniej występują w wersji szarej lub szaro-burej. Chociaż większość z nich jest krótkowłosa, zdarzają się również bardziej puchate osobniki. Ich oczy najczęściej są zielone lub żółte, jednak spotkać można niekiedy niebieskookie zwierzaki.
Od czego zależy wygląd kotów dachowców? Oczywiście od ich przodków. Są to kocie mieszańce, więc ich drzewo genealogiczne bywa skomplikowane. Jeśli w poprzednim pokoleniu znalazł się kot szczycący się długim włosem lub ciekawym kolorem, przekaże te geny swoim dzieciom i wnukom.
Cat on a couch

Dachowiec – jaki ma temperament?

Każda kocia rasa wyróżnia się pewnymi cechami charakteru. Jedne zwierzaki są ciche i nieśmiałe, a inne chodzą za opiekunem niczym pies, domagając się uparcie pieszczot i zabawy. Jaki temperament ma dachowiec? Podobnie jak w przypadku wyglądu, również ich charaktery są bardzo różnorodne. Ponieważ zwierzęta te rozmnażają się spontanicznie i dobierają w naturalny sposób, można spodziewać się po nich różnych osobowości.
Zachowanie kotów dachowców zależy w dużej mierze od tego, czy ich rodzice i dziadkowie mieszkali w domu. Kociaki, których matka była zwierzęciem wolnożyjącym, będą z dużym prawdopodobieństwem wykazywały dzikie cechy, które im przekazała. Mogą być bardziej nieufne w stosunku do obcych lub „chodzić własnymi drogami”. Koty, które od kilku pokoleń są domowymi pupilami, są zazwyczaj bardziej przyjacielskie w stosunku do człowieka.
Wielu opiekunów na bazie swoich obserwacji wiąże kolor kotów dachowców z charakterystycznymi cechami osobowości. Na przykład kotki trikolorki (rudo-biało-czarne) uważane są za kapryśne, czarne kocury za najbardziej zrównoważone, a biało-czarne za wyjątkowo błyskotliwe.

Zdrowie kotów dachowców

W przypadku psów mieszańce cieszą się zazwyczaj dużo lepszym zdrowiem od psów rasowych. A jak jest w przypadku kotów? Czy koty dachowce są zdrowsze od innych? Zazwyczaj tak właśnie jest, a wynika to z naturalnego doboru partnerów i różnorodności materiału genetycznego. Ponadto wolnożyjący dachowiec jest narażony na wiele niebezpieczeństw, niedobory żywności i zmienne, często trudne warunki atmosferyczne. W związku z tym szansę przetrwania mają wyłącznie najsilniejsze osobniki, cieszące się dobrym zdrowiem.
Jeśli zależy ci na zwierzaku, który będzie silny, odporny i mniej narażony na różnego rodzaju choroby, rozważ przygarnięcie do domu kota nierasowego.
Tricolor cat walks in yard of house on green lawn, looking for food

Koty dachowce – informacje o żywieniu

To, że czarne, rude lub szare koty nie należą do rasy, która cieszy się uznaniem i są po prostu zwyczajnymi zwierzakami, nie oznacza, że można je żywić słabej jakości karmą. Każdy pupil zasługuje na najlepsze jedzenie, jakie jest w stanie zapewnić mu opiekun.
Większość kotów dachowców nie wymaga żadnej specjalnej karmy, o ile nie pojawią się u nich problemy zdrowotne. Oznacza to, że ich jadłospis należy układać stosownie do wieku i zapotrzebowania kalorycznego. Jeśli decydujesz się na gotowe rozwiązania, zwracaj baczną uwagę na zawartość mięsa i podawanie także mokrej karmy dla kotów, która charakteryzuje się dużą wilgotnością.
Ważny jest oczywiście stały dostęp do świeżej wody. Większość kotów nie toleruje ani nieświeżej żywności, ani wody, która stała zbyt długo w misce, dlatego często ją wymieniaj. Jest to sprawa indywidualna, dlatego bacznie obserwuj swojego pupila.

Pielęgnacja kotów dachowców

Jak pielęgnować dachowca? Nie jest to szczególnie skomplikowane, ponieważ zwierzaki te same dobrze dbają o swoją higienę. Wystarczy regularnie wyczesywać kota i obcinać mu pazurki, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko, że będzie zostawiał wszędzie włosy i drapał meble, będziesz też bezpieczniejszy podczas zabawy.
Specjaliści podkreślają, że ważna jest higiena kociej jamy ustnej, a najlepszym sposobem na troskę o nią jest regularne mycie zębów szczoteczką. Nie jest to zadanie proste, a w wielu przypadkach może nawet okazać się niemożliwe. Najlepiej przyzwyczajać do tego małego kociaka stopniowo, wtedy jest największa szansa na osiągnięcie sukcesu. Jeżeli pupil za nic nie pozwoli umyć sobie zębów, możesz posiłkować się przysmakami, pomagającymi ścierać kamień nazębny. Czasami konieczne jest czyszczenie zaniedbanych zębów u weterynarza, odbywa się ono pod narkozą.
Na co dzień nie potrzeba kotom dachowcom żadnych innych zabiegów, o ile nie nabawią się problemów z oczami lub uszami. Stan tych ostatnich możesz sprawdzać podczas wyczesywania zwierzaka, dzięki temu szybko zareagujesz na rozwój ewentualnej choroby i łatwiej będzie ci ją wyleczyć.
Black cat looking handsome

Czy warto przygarnąć kota dachowca?

Być może koty dachowce nie wydają ci się tak piękne, jak dorodne maine coony ani tak zabawne jak cornish rex, ale potrafią obdarzać równie wspaniałą miłością. Zaletą nierasowych zwierzaków jest na ogół lepsze zdrowie i mniejsze ryzyko rozwinięcia się różnych dolegliwości, ale warto pamiętać, że nigdy nie można mieć co do tego pewności, a ponadto z wiekiem u wszystkich zwierząt w naturalny sposób pojawiają się pewne kłopoty zdrowotne.
Koty dachowce są łatwe w pielęgnacji, nie wymagają codziennego czesania i innych dodatkowych zabiegów. Bez najmniejszego problemu zdobędziesz takiego zwierzaka za darmo, może też okazać się tańszy w utrzymaniu, chociaż najwięcej zależy tu od sposobu żywienia.
Największą zaletą zdecydowania się na przygarnięcie kota nierasowego jest troska o zmniejszenie kociej populacji. Takie zwierzę możesz adoptować ze schroniska lub przyjąć do swojego domu kociaka, a następnie w odpowiednim czasie go wysterylizować. Będzie to małą cegiełką do poprawy losu kotów w miastach i na wsiach. Kupowanie kota z hodowli nie spełni takiego zadania.

Skąd przygarnąć kota nierasowego?

Zdecydowałeś się na dachowca? Świetnie! Czas zastanowić się, skąd go przygarnąć, od tego będzie w dużej mierze zależało jego zachowanie i stan zdrowia.
Najbezpieczniejszą opcją są zadbane kociaki urodzone przez kotkę mieszkającą w domu i wydane nowemu opiekunowi nie wcześniej niż przed ukończeniem 8 tygodni. W tym przypadku nie będziesz jednak w stanie przewidzieć do końca temperamentu kota.
Chociaż kociaki są słodkie i wiele osób nie zakłada innej możliwości, przygarnięcie do domu dorosłych kotów dachowców ma wiele zalet. Taki zwierzak jest już spokojniejszy i ryzykujesz mniejszymi szkodami w domu. Jeszcze ważniejszą kwestią jest ukształtowany charakter – z góry wiesz, czy adoptujesz łobuza, czy typowego kanapowca. Wadą takiego rozwiązania jest natomiast ryzyko problemów behawioralnych związanych z trudnymi doświadczeniami.
Koty dachowce możesz przygarnąć zarówno ze schroniska, jak i od kogoś, kto dłużej nie może zajmować się swoim pupilem, na przykład ze względów zdrowotnych. Bez względu na to, na jakiego zwierzaka się zdecydujesz, zyskasz przyjemną świadomość, że zapewniłeś dom nowemu kociemu przyjacielowi.
Zdjęcia: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym