Data modyfikacji:

Kot sika na łóżko. Co zrobić, gdy kot sika poza kuwetą?

Koty różnie reagują na sytuacje stresowe. Mogą być wycofane, obsesyjnie się wylizywać, kręcić w kółko, ale także załatwiać się poza kuwetą. Okazuje się, że koty wcale nie sikają na łóżko w celu zemsty. Najczęściej jest to wynik stresu, ale może też wynikać z problemów zdrowotnych. Dlaczego kot sika na łóżko? Co zrobić, gdy kot sika na łóżko i podłogę? 
kot sika na łóżko

Kot sika poza kuwetą – przyczyny

O dziwo, przyczyna takiego zjawiska wcale nie musi być oczywista. Koty załatwiają się w innych miejscach niż zazwyczaj z powodu stresu, bólu czy trudności w oddawaniu moczu. 
  • Brudna lub nieodpowiednia kuweta
  • Koty nie lubią załatwiać się w nieposprzątanej kuwecie. Dlatego mogą po prostu nie chcieć do niej wchodzić. Staraj się sprzątać kuwetę przynajmniej raz, a najlepiej kilka razy dziennie. Nawet jeśli masz jednego kota w domu, to dobrym pomysłem jest zakup drugiej kuwety. To wbrew pozorom jedna z częstszych przyczyn problemu, szczególnie jeśli kot sika do kuwety i na łóżko od czasu do czasu. A może kuweta w twoim domu jest za mała, za wysoka lub znajduje się w miejscu niedostępnym dla kotka? 
  • Stres
  • Nawet tak błaha zmiana jak zmiana żwirku może nie odpowiadać twojemu pupilowi.
     Stres jest bardzo ważnym czynnikiem, którego nie wolno lekceważyć. Przemyśl dobrze, czy jest coś, co mogłoby być przyczyną stresu u twojego pupila. Remont, przeprowadzka, nowe meble w mieszkaniu lub nawet niewinne przeniesienie kuwety w inny róg łazienki może być stresogennym czynnikiem wywołującym objawy. Podobnie pojawienie się gości w domu czy nowego członka rodziny.
  • Problemy zdrowotne
  • Zapalenie dróg moczowych jest częstą przyczyną oddawania moczu w różnych, dziwnych miejscach. Kot może posikiwać za względu na bolesność. Nie chodzi tutaj wcale o ból pochodzący z układu moczowego. Kot może odczuwać ból w każdej innej części ciała i ze względu na stres, który bólowi towarzyszy, mruczek może okazywać to także w ten sposób, oddając mocz poza kuwetą. 
    Kot może też sikać poza kuwetą ze względu na wielomocz. Oznacza to, że jego ciało produkuje duże, większe niż normalnie ilości moczu. Stąd mruczek częściej odczuwa potrzebę oddawania moczu.
    Zawsze warto wykluczyć przyczyny zdrowotne. Nie diagnozuj kota na własną rękę, umów się na wizytę u lekarza weterynarii. 
  • Zachowania terytorialne
  • Znaczenie terenu, czyli posikiwanie w różnych miejscach, może być zachowaniem terytorialnym. Posikiwanie, czyli znaczenie terenu małą ilością moczu, jest typowe dla niewykastrowanych samców, ale nawet te wykastrowane mogą znaczyć, jeśli w jakiś sposób czują się zagrożone lub ten nawyk już się u nich utrwalił. Posikiwać też mogą kotki w rujce.
  • Brak dobrych nawyków
  • Koty, które całe życie mieszkały na zewnątrz lub w domu bez kuwety, mogą mieć trudności w odnalezieniu się w czterech ścianach. Dla większości kotów załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w kuwecie jest naturalną czynnością, ale nie dla wszystkich. 

    Kot sika poza kuwetą – kiedy do weterynarza?

    Od razu, jeśli kot odczuwa ból, gdy posikuje lub wydaje się, jakby nie mógł się załatwić do końca. Może to być objaw zatrzymania moczu na skutek niedrożności. Jeśli mocz jest różowy lub brązowy, także warto od razu skontaktować się z lekarzem i umówić się na wizytę. 

    Co zrobić, gdy kot sika na łóżko?

  • Upewnij się, że kot na wolny dostęp do kuwety i wie, gdzie się znajduje. Kuweta powinna znajdować się w spokojnym, cichym miejscu, w którym twój pupil czuje się bezpiecznie. Sprawdź, czy kuweta jest czysta i czy nadaje się dla twojego kotka. Może jest za mała lub zbyt wysoka?
  • Wypierz pościel i materac w taki sposób, by pozbyć się zapachu moczu.
  • Postaraj się obserwować mruczka. Bądź czujny na dziwne zachowania. Może kotek częściej wylizuje się pod ogonem lub na brzuchu? Może kuleje, nie chce jeść, wymiotuje lub wręcz przeciwnie, pije bardzo duże ilości wody?
  • Pamiętaj! Kota nie wolno karać za oddawanie moczu na łóżku, bo to będzie jeszcze bardziej pogłębiać odczuwanie przez niego stresu. Postaraj się być wyrozumiały i skup się na znalezieniu przyczyny posikiwania w różnych miejscach.

    Jak pomóc zestresowanemu kotu?

    Najlepsze, co możesz zrobić, to wykluczyć czynnik stresogenny z jego otoczenia. Niestety, nie zawsze jest to takie proste. Szczególnie jeśli w grę wchodzi drobny remont, który będzie skończony za kilka dni (czynnik krótkotrwały) lub pojawienie się nowego członka rodziny – dziecka, wujka, cioci, kuzynki czy też może psa lub drugiego kota w domu (czynnik krótkotrwały lub długotrwały). 
    Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć czynnika stresogennego, to warto kotka zabrać do lekarza weterynarii na wizytę, by wykluczyć problemy zdrowotne. Jeśli lekarz nie znalazł nic niepokojącego, to warto wypróbować kilka domowych sposobów na zmniejszenie poziomu stresu u kotka.
    Wypróbuj feromony dla kotów w sprayu lub takie w dyfuzorze, które należy podłączyć do kontaktu. Możesz też kupić suszoną kocią miętkę lub gotowe zabawki z kocią miętką. 
    Dobrym pomysłem jest też zmiana karmy lub stosowanie przysmaków o działaniu uspokajającym. Zwróć uwagę, by nową karmę wprowadzać powoli.
    Spędzaj z kotem dużo czasu, jeśli tego potrzebuje, lub wręcz przeciwnie, daj mu przestrzeń, jeśli sam nie szuka z tobą kontaktu. Postaraj się spełnić jego potrzeby, jeśli jesteś tylko w stanie. 
    Jeśli to nie pomoże, to warto rozważyć wizytę u kociego behawiorysty.
    Ostatecznym rozwiązaniem jest leczenie farmakologiczne zaburzeń behawioralnych. Nie warto jednak po nie sięgać od razu, gdy nie spróbowało się innych możliwych metod rozwiązania problemu. Nigdy nie podawaj żadnych leków na własną rękę. Stosuj tylko i wyłącznie leki przepisane przez lekarza dla twojego kota.
    Zdjęcie: Envato Elements