Data publikacji:

Jak czyścić uszy kotu?

Koty uwielbiają dbać o higienę, nie znoszą obcych zapachów i sporą część swojej aktywności poświęcają na pielęgnację. Mimo to ich ludzcy opiekunowie robią wszystko, co możliwe, żeby im w tym pomóc. Jedną z czynności, którą wielu z nich wykonuje profilaktycznie, jest dbanie o wrażliwe kocie uszy. Kiedy rzeczywiście jest konieczne ich oczyszczanie, a kiedy jest zupełnie zbędne? Jak czyścić uszy kotu, który tego potrzebuje? Przeczytaj, żeby nie popełnić błędu.
jak czyścić uszy kotu

Jak czyścić uszy kotu? Czy to konieczne?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak czyścić uszy kotu, najpierw powinieneś się dowiedzieć, kiedy jest to konieczne. Wydaje się, że kot, choć jest mistrzem pielęgnacji, w pewne rejony ciała nie dociera swoim językiem. Wystarczy jednak przyjrzeć się jego codziennej higienie, by zauważyć, z jaką pieczołowitością oczyszcza uszy łapką zmoczoną śliną.
Być może zaskoczy cię, że nie ma potrzeby, żebyś czyścił uszy kota profilaktycznie. Co więcej, możesz mu w ten sposób zaszkodzić. Niepotrzebne czyszczenie prowadzi do zaburzenia wydzielania woskowiny. Gdy jest jej za mało, wrażliwe kocie ucho nie jest odpowiednio chronione, a dodatkowo regularne usuwanie woskowiny prowadzi do jej nadprodukcji. W ten sposób tworzy się błędne koło, kiedy to wydaje się, że ucho wciąż wymaga czyszczenia.
Istnieje bardzo małe ryzyko, że zdrowy kot, który spędza czas wyłącznie w mieszkaniu i nie miał wcześniej problemów z uszami, nabawi się poważnej infekcji. Co innego koty wychodzące, z trudną przeszłością, zabrane ze schroniska i zaniedbane. Mimo to, bez względu na koci tryb życia, podczas każdej wizyty u lekarza weterynarii uszy powinny być sprawdzone, a dodatkowo ty również musisz zaglądać do nich regularnie.

Kiedy czyścić uszy kota?

Dopiero kiedy pojawiają się problemy, czas zastanowić się, jak czyścić uszy kota. Co powinno wzbudzić niepokój opiekuna? Oglądając na co dzień kota, wiesz, jak wyglądają jego uszy, gdy są zdrowe. Wszystko, co odbiega od normy, powinno być dla ciebie sygnałem, że dzieje się coś niedobrego: wcześniej niewidoczna wydzielina, zaczerwienianie, ranki, nieprzyjemny zapach, uporczywe drapanie, potrząsanie i strzyżenie uszami. W każdej z tych sytuacji konieczna jest wizyta u specjalisty, który przepisze krople, maści lub leki w innej formie i pokaże, jak wyczyścić uszy u kota przed każdą aplikacją.

Jak myć uszy kotu? Zaufaj specjaliście

Jeżeli obawiasz się, że nie będziesz wiedział, jak czyścić uszy kotu, i martwisz się, że zrobisz zwierzęciu krzywdę, nie wahaj się prosić o pomoc lekarza weterynarii. Podobnie jak z obcinaniem pazurów i innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, niektóre koty poddają się im bez protestu, jednak większość ma na ten temat inne zdanie niż opiekun. Żeby uniknąć zadrapania i pogryzienia, a przy okazji ogromnego stresu swojego pupila, możesz poprosić weterynarza o czyszczenie uszu kotu.

Jak czyścić uszy kotu domowym sposobem?

W przypadku niektórych dolegliwości konieczne jest codzienne oczyszczanie uszu lub pozbywanie się wydzieliny przed każdą aplikacją leku. W tej sytuacji trudno wyobrazić sobie chodzenie w tym celu do weterynarza i musisz wziąć sprawy w swoje ręce.
Jeśli trafił ci się współpracujący egzemplarz, masz spore szczęście. Nawet jeśli zwierzę nie będzie zadowolone, ważne, by nie zachowywało się agresywnie i stosunkowo spokojnie znosiło konieczne zabiegi.
Jak i czym czyścić uszy kotu? Najlepiej wykorzystaj specjalne płyny, które ułatwiają czyszczenie i najczęściej zawierają składniki przeciwbakteryjne, przeciwświądowe, a także powlekające i regenerujące. Unikaj patyczków. Są one wskazane jedynie do czyszczenia zewnętrznej części ucha i w żadnym wypadku nie można ich wkładać głęboko do jego wnętrza. Grozi to nie tylko wepchnięciem do środka brudu, ale też urazem, jeśli nagle kot szarpnie głową. Najlepiej sprawdzą się waciki bezpyłowe lub czyste bawełniane chusteczki.
Jak wyczyścić uszy u kota krok po kroku? W zależności od charakteru pupila możesz to robić w pojedynkę lub z drugą osobą. Jeśli jesteś sam, możesz przytrzymać zwierzę między kolanami, jednak bardzo delikatnie. Kiedy już masz sytuację pod kontrolą, przytrzymaj jedną ręką czubek ucha, a drugą powoli zacznij oczyszczanie. Najpierw wyczyść część zewnętrzną i przesuwaj się do wnętrza. Usuwaj wydzielinę kilka razy aż do momentu, gdy ucho będzie całkowicie czyste, za każdym razem zmieniając wacik lub chusteczkę. Nie ma potrzeby, by sięgać bardzo głęboko – pozostaw to specjaliście, który doczyści profesjonalnie ucho podczas wizyty kontrolnej.

Jak czyścić uszy kotu, który odmawia współpracy?

Jak agresywnie nastawionemu kotu czyścić uszy w domu? Najlepiej robić to w dwie osoby – jedna powinna delikatnie, lecz stanowczo trzymać zwierzę, a druga – skupiać się na tym, jak bezpiecznie wyczyścić uszy. U kota niezadowolenie może przybrać drapieżną formę, dlatego w skrajnych przypadkach warto wyposażyć się w grube rękawice i kilka warstw ubrań. Żeby sytuacja nie była dla zwierzęcia tak trudna, spróbuj wcześniej podać kotu bezpieczny preparat o działaniu wyciszającym. Możesz to robić przez cały okres leczenia.

Jak wynagrodzić czyszczenie uszu kotu?

Po zakończonym zabiegu warto wynagrodzić kotu doznane przykrości. Dzięki temu być może uda ci się zbudować dobre skojarzenia, które mogą być kluczowe dla następnych takich sytuacji. Nic nie będzie dla kota cenniejsze niż zaoferowanie mu spokoju. Jeśli go szuka, nie powinieneś go zatem niepokoić. Później zaproponuj mu kocie przysmaki lub po prostu ulubioną karmę.

Profilaktyka

Żeby w przyszłości nie musieć myśleć o tym, jak czyścić uszy kotu, który wcale nie ma na to ochoty, zadbaj o profilaktykę. Wykastruj zwierzę – dzięki temu nie będzie wdawało się w bójki grożące urazem. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu stanu uszu, by w porę zareagować w razie problemów. Ważne jest również, by pamiętać, że kot jest najbezpieczniejszy w domu, a poza nim czeka na niego wiele niebezpieczeństw.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym