Data modyfikacji:

Jak długo kot wydala robaki po odrobaczaniu?

Sądzisz, że kot żyjący w domu nigdy nie padnie ofiarą robaków? Nic bardziej mylnego. Pasożyty czyhają w różnych miejscach – surowym mięsie, pchłach, a nawet na twoich butach, na których możesz przynieść do mieszkania ich jaja. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne odrobaczanie mruczka i uważne obserwowanie kuwety. Jak długo kot wydala robaki po odrobaczaniu i po jakim czasie działa preparat? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.
jak długo kot wydala robaki po odrobaczaniu

Dlaczego regularne odrobaczanie kota jest tak ważne?

Odrobaczanie kota, podobnie jak szczepienia, powinno odbywać się regularnie. Częstotliwość podawania preparatu zależy od trybu życia kota, o czym opowiemy ci więcej za chwilę. Dlaczego jest to tak ważne? Nieleczone pasożyty mogą powodować infekcje, helmintozę, utratę wagi, wzdęcia, wypadanie sierści oraz pogorszenie samopoczucia mruczka.
Jeśli masz wątpliwości, czy twój kot jest zarobaczony, to wykonaj badanie kału, które nie tylko jednoznacznie potwierdzi lub wykluczy zarażenie, ale także wykaże, z jakim pasożytem masz do czynienia.
W celu odrobaczenia najczęściej podaje się kotom tabletki, które można przemycić w karmie lub przysmaku. Jeśli mruczek jest wybredny, to możesz spróbować podać mu pastę o tym samym działaniu. Z kolei w przypadku zwierzaków, którym nie można podać ani tabletki, ani pasty, stosuje się specjalne preparaty w płynie, podawane bezpośrednio na skórę (najczęściej na karku), aby utrudnić kotu wylizywanie środka odrobaczającego.

Jak często odrobaczać kota?

To, jak często należy odrobaczać kota, zależy od tego, czy jest zwierzakiem niewychodzącym, czy wychodzącym. W pierwszym przypadku zaleca się robić to 1–2 razy w roku lub w momencie, gdy zauważysz niepokojące sygnały, na przykład obecność robaków w kuwecie.
Czytaj również: Co na kleszcze dla kota?
Z kolei koty wychodzące powinny być odrobaczane nawet 4 razy w roku. Pamiętaj, że wypuszczając zwierzaka na dwór, narażasz go nie tylko na nieprzyjemne objawy związane z obecnością pasożytów, ale także poważne choroby, a nawet śmierć, na przykład w wyniku potrącenia przez samochód. Alternatywą może być wychodzenie z kotem na smyczy.

Po jakim czasie działa tabletka na odrobaczenie kota?

Zastanawiasz się, po jakim czasie działa tabletka na odrobaczenie kota? Tak naprawdę preparat działa od momentu podania, a pierwsze efekty mogą pojawić się nawet po kilku godzinach w postaci wymiotów albo wydalania kału.
Jeśli po kilku dniach nie zauważysz robaków w kuwecie, nie oznacza to, że środek nie zadziałał. Czasami zwierzaki wydalają jaja, z których dopiero powstają widoczne gołym okiem larwy pasożytów. W niektórych sytuacjach robaki zostają też strawione w przewodzie pokarmowym.
Pamiętaj, że u zwierzaków, u których pojawiły się pasożyty, należy powtórzyć odrobaczanie po 10–14 dniach!

Jak długo kot wydala robaki po odrobaczaniu?

A jak długo kot wydala robaki po odrobaczaniu? Zazwyczaj trwa to kilka dni. W tym czasie zwierzak może być osowiały i ospały. Może też wystąpić lekka biegunka albo wymioty, o których wspominaliśmy wcześniej.

Higiena a odrobaczanie – o czym warto pamiętać?

Wiesz już, po jakim czasie działa tabletka i jak długo kot wydala robaki po odrobaczaniu. Z pewnością wspomniał już o tym twój weterynarz, ale warto przypomnieć, że w tym okresie szczególnie ważna jest odpowiednia higiena. Przede wszystkim, jeśli badanie kału wykaże obecność pasożytów, to od razu po podaniu preparatu wyczyść dokładnie kuwetę. Użyj do tego specjalnych środków dostępnych w sklepie zoologicznym. W okresie odrobaczania opróżniaj ją regularnie, za każdym razem myjąc ręce.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Katarzyna Wendzonka