Data modyfikacji:

Jak pozbyć się pcheł u kota?

Dobór preparatu przeciwko pchłom jest kluczowy. Pod uwagę należy wziąć wiek i masę ciała mruczka oraz upewnić się, że produkt jest przeznaczony dla kotów. Poznaj rodzaje produktów przeciwko pchłom dla kotów. Dowiedz się, co na pchły dla kota jest najlepsze. Sprawdź, jak usunąć pchły z kota na dobre.
jak pozbyć się pcheł u kota

Skąd się biorą pchły u kota?

Nie tylko koty wychodzące mają pchły. Jaja pcheł lub dorosłą pchłę możesz nieświadomie przynieść do domu na podeszwie buta lub po prostu na ubraniu. Miejsc, w których możesz znaleźć te pasożyty lub ich jaja, jest wiele. Może to być schronisko dla bezdomnych zwierząt, stajnia, poczekalnia placówki weterynaryjnej, park dla psów, ale też tramwaj czy autobus komunikacji publicznej w twoim mieście. Pchły może też przenieść na twojego kota inne zwierzę. Najczęściej jest to pies, który kilka razy dziennie wychodzi na spacery. Stąd, koty przed pasożytami zewnętrznymi warto zabezpieczać regularnie, niezależnie od tego, czy twój mruczek wychodzi na zewnątrz, czy nie.

Po czym poznać, że kota ma pchły? Objawy

  • Napadowy świąd skóry
  • Brzydka, matowa, szorstka i wypadająca sierść
  • Strupy, otwarte powierzchowne rany i wyłysienia na skórze
  • Możliwe wykwity skórne
  • Przeczulica
  • Napadowe kurczenie się mięśni podskórnych
  • Podrażnienie skóry
  • Anemia
  • Nasilenie objawów jest różne i zależy w dużej mierze od nasilenia inwazji. Kot, który ma pchły, może nie mieć żadnych objawów, jeśli inwazja pasożytów dopiero się rozpoczęła, lub wykazywać objawy od razu, jeśli jest bardzo wrażliwy. 
    Symptomy silnej inwazji pcheł u kota to napadowe kurcze grzbietu, ciągłe drapanie się i lizanie skóry w miejscach, w których pchły najsilniej żerują. Mruczek jest wówczas niespokojny, może się nagle budzić w trakcie snu i uciekać z legowiska lub napadowo się drapać.
    Inne objawy pcheł u kota, które możesz zaobserwować, to obecność czarnych kropek na legowisku i w innych miejscach, w których pupil często przebywa. Te same „kropki” znajdują się na skórze czworonoga, między sierścią. To nic innego jak odchody pcheł. Odgarniając sierść kota, możesz też zauważyć dorosłe, żywe i poruszające się osobniki pcheł. Widać je o wiele lepiej na skórze kotów z jasną sierścią.
    zwierzaki2023_DH

    Jak zwalczyć pchły u kota?

    Preparat przeciwko pchłom dla kota

    Krople na pchły dla kota i obroże na pchły dla kota to jedne z najbardziej popularnych produktów, które działają przeciwko pchłom. Oba rodzaje działają zarówno leczniczo, czyli pomogą, gdy kot ma już pchły, oraz zapobiegawczo, czyli będą chroniły mruczka przed inwazją pasożytów przez okres podany przez producenta na opakowaniu. Można je nabyć zarówno w gabinetach weterynaryjnych, jak i sklepach zoologicznych (także tych internetowych).
    Coraz większą popularność zyskują także tabletki przeciwko pchłom, które należy podać kotom prosto do jamy ustnej lub w misce wraz z pokarmem. Ta opcja sprawdza się przede wszystkim, jeśli boisz się np. o to, że twoje dzieci będą miały kontakt z produktem.
    W preparatach przeciwko pchłom dla kotów znajdziesz najczęściej fipronil. Możesz też spotkać produkty z imidaklopridem, selamektyną, fluralamerem i moksydektyną, które są dostępne na rynku i cieszą się równie dużą skutecznością.

    Preparat przeciwko pchłom dla innych zwierząt w domu

    Jeśli twój kot ma pchły, ale masz też inne zwierzęta w domu bez objawów, to wciąż należy zastosować odpowiednio dobrany preparat dla wszystkich zwierząt, najlepiej po konsultacji z lekarzem weterynarii. Te same pchły mogą żerować też na psie, jak i małych zwierzętach futerkowych. Co więcej, pchły mogą przenieść się na innego żywiciela w momencie zastosowania produktu przeciwko pchłom, dlatego aby nie walczyć z wiatrakami, warto podejść do tego rozsądnie i rozprawić się z inwazją pcheł raz a porządnie.

    Zadbaj o środowisko w domu

    Czy wiesz, że pchły wcale nie żerują na kocie przez cały czas? Zdecydowanie większą część czasu spędzają w różnorakich zakamarkach, np. w szczelinach parkietu czy w legowisku pupila. Dlatego zwróć uwagę, by odpowiednio zająć się środowiskiem, w którym żyje kot. Chodzi tutaj zarówno o odkurzanie, mycie podłóg, pranie wszystkiego w wysokich temperaturach oraz używanie środków przeciwko pchłom przeznaczonych do pomieszczeń. Są to najczęściej spraye, które dostaniesz w sklepach zoologicznych. 
    Jeśli nie możesz wyprać jakichś powierzchni, użyj żelazka. Może to być żelazko tradycyjne lub takie, które wykorzystuje gorącą parę do prasowania. Chodzi tutaj o to, by wysoka temperatura unicestwiła wszystkie osobniki i ich ewentualne jaja.
    Preparaty na pchły dla kotów w sprayu należy rozpylać zgodnie z zaleceniami producenta. Popularne są produkty z dodatkiem dimeticonu, który zlepia jaja pcheł i osobniki dorosłe, doprowadzając w końcu do ich śmierci.
    Jeśli nie możesz wyprać jakichś powierzchni, użyj żelazka. Może to być żelazko tradycyjne lub takie, które wykorzystuje gorącą parę do prasowania. Chodzi tutaj o to, by wysoka temperatura unicestwiła wszystkie osobniki i ich ewentualne jaja.

    Rodzaje preparatów przeciwko pchłom dla kota:

  • spot-on preparat przeciwko pchłom dla kota,
  • obroża przeciwko pchłom dla kota,
  • tabletki przeciwko pchłom dla kota,
  • spray przeciwko pchłom dla kota.
  • Pamiętaj! Zawsze kupuj preparat na pchły dla kota, który jest przeznaczony tylko dla tego gatunku. To, co działa na psy, może być szkodliwe dla kotów, dlatego nigdy, pod żadnym pozorem nie stosuj płynów na pchły dla psów u kotów. Produkty z dodatkiem permetryny nie mogą być stosowane u kotów, ponieważ ta substancja jest dla mruczków toksyczna i może wywołać objawy zatrucia – utratę świadomości, drgawki czy ślinienie się.
    Domowe sposoby na pchły u kota nie sprawdzą się, jeśli mruczek ma już pchły. Możesz je stosować, by zapobiegać inwazji pasożytów zewnętrznych, ale nie powinny być stosowane jako jedyna metoda walki z pchłami ze względu na niską skuteczność. Z pchłami nie ma żartów, dlatego stosuj tylko sprawdzone środki.
    Zdjęcie: Envato Elements