Data publikacji:

Pielęgnacja kota – jak wykonać ją dobrze?

Koty słyną z doskonałej umiejętności dbania o higienę, jednak zadaniem opiekuna jest dodatkowa troska o ich pielęgnację. Wyczesana sierść pozwala uniknąć nadmiernego jej połykania, a w przypadku ras długowłosych zabezpiecza przed powstawaniem kołtunów. Zadbane oczy, uszy i zęby zapobiegają rozwojowi chorób, dlatego troska o nie powinna wejść ci w nawyk. Dbanie o kota jest proste, trzeba jednak wiedzieć, jak robić to dobrze, by nie zaszkodzić zwierzęciu. Najlepiej zacząć przyzwyczajać do niej zwierzę jak najszybciej. Jak poprawnie wykonać codzienną pielęgnację kota i jak zadbać o specjalne potrzeby zwierząt różnych ras?
pielęgnacja kota

Pielęgnacja sierści kota

Koty regularnie wylizują swoje futro, jednak mimo wszystko warto wspomóc je w pielęgnacji, a w przypadku ras długowłosych jest to absolutnie niezbędne. Jeżeli kot towarzyszy ci od maleńkości, będziesz mieć ułatwione zadanie, ponieważ zwierzę łatwiej przyzwyczai się do takich zabiegów. Na początku trzeba postępować wyjątkowo delikatnie, żeby oswoić kota z nowymi wrażeniami.
Wykonując pielęgnację sierści kota, zachowaj dużą ostrożność, ponieważ niektóre zwierzęta bardzo tego nie lubią lub okazują nagłe zniecierpliwienie. Bądź wyczulony na mowę ciała i wycofaj rękę przy pierwszych oznakach niezadowolenia.
Używaj specjalnych szczotek dla kotów, które są odpowiednio wyprofilowane i mają optymalne włosie. Jakie szczotki są najlepsze do pielęgnacji sierści kota? Sprawdzają się zarówno wykonane z naturalnego włosia, jak i z gumy lub metalowych drucików, każda z nich ma jednak nieco inne zadanie. Ważne, by akcesoria odpowiadały upodobaniom zwierzęcia oraz były dopasowane do długości sierści.

Koty krótkowłose i długowłose

Koty krótkowłose czerpią zazwyczaj dużo przyjemności z czesania szczotką o miękkich gumowych włosach, a w okresie linienia przyda im się również tak zwana pudlówka, czyli szczotka metalowa, która pozwoli pozbywać się podszerstka. Nie trzeba czesać kota codziennie, jednak systematyczne wykonywanie tej prostej czynności zapobiega problemom z nadmiarem zjadanej sierści i tworzeniem kul włosowych. Pomocne może okazać się również posadzenie kociej trawy, która wspomoże pielęgnację, ułatwiając oczyszczanie przewodu pokarmowego.
Koty długowłose potrzebują regularnego czesania, dlatego wykonując pielęgnację kota syberyjskiego, meine coona czy norweskiego leśnego, najlepiej zaopatrzyć się zarówno w miękką, naturalną szczotkę, jak i pudlówkę oraz grzebień do rozczesywania kołtunów.

Pielęgnacja oczu i uszu kota

Zdrowy kot sam dba o swoje uszy, jednak należy regularnie sprawdzać ich stan. Jeżeli zwierzę ma tendencję do nawracających chorób, takich jak na przykład świerzbowiec uszny, wtedy należy robić to częściej, można również raz na jakiś czas delikatnie czyścić wewnętrzną część małżowiny przy pomocy specjalnych płynów, żeli lub parafiny.
Nigdy nie lekceważ zmiany wyglądu wewnętrznej części ucha, wydzielającej się z ucha wydzieliny lub drapania. Każda niepokojąca sytuacja powinna być skonsultowana z lekarzem. Po wizycie pielęgnację uszu kota w domu musisz przeprowadzać ściśle według instrukcji weterynarza.
Większość kotów samodzielnie dba o higienę oczu, wyjątkiem są przede wszystkim zwierzaki, które urodziły się ze zrośniętymi kanalikami łzowymi. Dotyczy to zwłaszcza kotów o czaszce brachycefalicznej, czyli charakterystycznie spłaszczonej, dlatego pielęgnacja kota perskiego niemal zawsze obejmuje regularne przemywanie oczu. Również koty brytyjskie wymagają zazwyczaj starannej pielęgnacji oczu.
Łzawienie lub ropna wydzielina mogą pojawić się w przypadku infekcji, alergii lub urazu mechanicznego. W takim przypadku trzeba udać się do lekarza, żeby fachowym okiem ocenił przyczynę i zaplanował leczenie.
Wśród domowych sposobów pielęgnacji oczu kota najpopularniejsze jest przemywanie ich przegotowaną wodą, a jeszcze lepiej – solą fizjologiczną. Napary ziołowe mogą działać drażniąco. Dostępne są również specjalne preparaty o dodatkowym działaniu.

Dbanie o zęby i pazury

Większość osób wie, że kotom regularnie przycina się pazury. Nadają się do tego wyłącznie specjalne obcinaczki i nożyczki do pazurów. Czy pielęgnacja kota w domu obejmuje również szczotkowanie zębów? Jeżeli tylko jest to możliwe, opiekun powinien regularnie je czyścić. Zaniedbanie higieny zębów wiąże się z osadzaniem się na nich płytki, z której powstaje kamień nazębny możliwy do usunięcia wyłącznie w gabinecie weterynaryjnym. Duża ilość kamienia prowadzi do bolesnych, a nawet niebezpiecznych dla zdrowia stanów zapalnych dziąseł.
Do czyszczenia używaj specjalnych szczoteczek dla zwierząt lub miękkich, przeznaczonych dla dzieci. Koniecznie sięgaj wyłącznie po pasty przeznaczone dla zwierząt lub szczotkuj samą wodą. Jeżeli twój kot nie był przyzwyczajony od pierwszych miesięcy życia do mycia zębów, masz utrudnione zadanie. Problem mają również opiekunowie wyjątkowo drażliwych zwierząt. W takim przypadku można raz na jakiś czas posiłkować się karmami i smakołykami, które są wyjątkowo twarde i ścierają powstały osad.

Pielęgnacja kota po sterylizacji i kastracji

Jak powinna wyglądać pielęgnacja kota po kastracji i sterylizacji? Trzeba zapewnić kotu maksimum bezpieczeństwa i komfortowe warunki do rekonwalescencji. Zarówno kocur, jak i kotka, po narkozie wymagają troskliwej opieki.
Opiekun powinien zapewnić:
Gojenie rany po kastracji trwa stosunkowo krótko i zazwyczaj nie wymaga żadnej ingerencji ze strony opiekuna. W przypadku sterylizacji rana jest większa, a jeżeli lekarz użył niewchłanialnych szwów, konieczne jest zakładanie ubranka pooperacyjnego lub kołnierza. Do czasu zdjęcia szwów należy dbać o ich czystość i regularnie dezynfekować.
Zdjęcie: vladans/Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym