Data modyfikacji:

Brak apetytu u kota. Co zrobić, gdy kociak nie chce jeść?

Jak pomóc kotu, który nie ma apetytu? Poznaj przyczyny osłabionego apetytu u czworonogów. Dowiedz się, jak karmić kotka. Kiedy do weterynarza z kotem, który nie chce jeść? Co mogą jeść koty, a czego nie?
brak apetytu u kota
Przyczyny braku apetytu u kota:
  • proces zapalny,
  • zaburzenia metaboliczne lub hormonalne
  • proces nowotworowy,
  • zmniejszone łaknienie u starszych kotów,
  • niewydolność jednego lub kilku narządów wewnętrznych,
  • choroby zakaźne,
  • bolesność, strach lub stres,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • mdłości,
  • obecność ciała obcego w żołądku.
  • Kotki mogą też okresowo nie mieć apetytu, jeśli wcześniej zjadły sycący posiłek. Niektóre wybredne kotki, które nie czują dużego głodu, mogą odmówić zjedzenia pokarmu, za którym nie przepadają, w nadziei, że troskliwy opiekun da im coś innego, bardziej smakowitego.

    Jak długo kot może nie jeść?

    Jeśli twój mruczek nie je ponad 24 godziny to należy udać się z nim na wizytę do lekarza weterynarii, by ustalić przyczynę braku apetytu i wdrożyć ewentualne leczenie. 

    Rodzaje karmy dla kotów

    Karma mokra dla kota

    Jedzenie dla kotów w saszetkach, puszkach czy na tackach jest aromatyczne i smakowite, dlatego koty chętnie je zjadają. Zawierają zarówno mięso i produkty pochodzenia mięsnego, jak i dodatek zbóż, warzyw lub owoców. Są mniej kaloryczne niż karmy suche, ale zawierają o wiele więcej wody, bo aż 80%. To ich duża zaleta z punktu widzenia ochrony dróg moczowych, ponieważ koty z natury piją niewielkie ilości wody.
    Mokra karma to doskonały pokarm dla wszystkich kotów, które mają problemy stomatologiczne i gryzienie twardych granulek suchej karmy jest dla nich bolesne lub wręcz niemożliwe z powodu ubytków w uzębieniu. Sprawdzi się też dla kociąt, które dopiero uczą się jedzenia stałych pokarmów i też dla zwierząt w trakcie rekonwalescencji. To także doskonała podstawa żywienia wszystkich kotów domowych.
    Dorosły kot o masie ciała około 4 kg powinien zjadać 3–4 saszetki dziennie, choć zaleca się zastąpić jedną lub nawet dwie saszetki suchą karmą. Szczegóły dotyczące zaleconej dziennej dawki znajdziesz na opakowaniu karmy.
    Otwartą puszkę z mokrą karmą dla kotów należy przechowywać w lodówce, zazwyczaj nie dłużej niż 48 godzin. Saszetki i tacki to produkty do zjedzenia „na raz”. Oznacza to, ze taki produkt powinien zaspokoić głód dorosłego kota o średniej masie ciała (4 kg). Producent raczej nie przewiduje, że część saszetki będziesz przechowywać. Dokładne zalecenia dotyczące przechowywania produktów po otwarciu i dawkowania znajdziesz na etykiecie opakowania.
    Rodzaje mokrej karmy dla kotów:
  • kawałki w sosie dla kotów
  • kawałki w galarecie dla kotów
  • musy dla kotów
  • pasztety dla kotów
  • Karma sucha dla kota

    Sucha karma dla kota zawiera małą ilość wody (około 10%). Jest za to o wiele bardziej kaloryczna niż mokra karma dla kotów.
    Jeśli twój kot spożywa dużo suchej karmy, zwróć szczególną uwagę na to, czy pije wodę. To bardzo ważne z punktu widzenia prawidłowej przyswajalności pokarmu i troski o zdrowie dróg moczowych. 
    Pamiętaj, że miska z wodą powinna się znajdować przynajmniej pół metra od miski z jedzeniem. W pobliżu obu misek pod żadnym pozorem nie powinna się znajdować kuweta. Koty piją, jedzą i załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w trzech różnych miejscach na wolności, dlatego mogą odmawiać picia wody z miski w pobliżu drugiej miseczki z pokarmem czy kuwety.
    Sucha karma jest bardziej wydajna niż mokra, można ją też o wiele łatwiej przechowywać. Długość przydatności do spożycia po otwarciu wynosi (w zależności od zawartości wody i producenta) od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Dokładne informacje znajdziesz na odwrocie opakowania.
    Granulki suchej karmy są dostępne w różnych kształtach, wielkościach i barwach. Dzięki temu, możesz je dostosować do indywidualnych potrzeb swojego ukochanego mruczka. 

    Czego nie może jeść kot?

    Dieta kota powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb zwierzęcia i przede wszystkim bezpieczna. Żywienie kota gotową karmą jest najprostszym rozwiązaniem. Istnieje wiele produktów, których koty nie powinny lub nie mogą spożywać. Są to między innymi:

    Czekolada

    Teobromina jest substancją toksyczną w czekoladzie. Niebezpieczne jest zarówno spożycie dużej dawki czekolady na raz, jak i spożywanie niewielkich ilości codziennie regularnie przez dłuższy czas.
    Objawy zatrucia to pobudzenie, niepokój, zaburzenia oddychania, biegunka i wymioty, niewydolność nerek, śpiączka, a nawet śmierć. Jeśli twój kot zje nawet niewielką ilość czekolady, od razu udaj się z nim do przychodni weterynaryjnej po pomoc. Konieczne będzie wywołanie wymiotów, jeśli do zdarzenia doszło niedawno. 
    Zwróć uwagę, że toksyczna jest nie tylko sama czekolada, ale też wszystkie inne produkty, które zawierają dodatek czekolady.

    Cebula, szczypiorek i czosnek

    Zarówno surowe, suszone, jak i smażone czy gotowane wyżej wymienione produkty są toksyczne dla kotów.

    Nabiał z dodatkiem laktozy

    Większość kotów po ukończeniu 6.–12. tygodnia życia traci zdolność do trawienia laktozy. Dlatego mogą mieć objawy żołądkowo-jelitowe po spożyciu produktów z laktozą.

    Kawa i herbata

    Kot powinien pić wyłącznie wodę lub ewentualnie specjalne mleko przeznaczone tylko dla kotów bez laktozy. Substancją aktywną, która może być szkodliwa dla kota, jest przede wszystkim kofeina.

    Produkty z dodatkiem alkoholu

    Do zatrucia alkoholem dochodzi najczęściej na skutek jedzenia sfermentowanej karmy, która od dłuższego czasu leży w misce lub rzadziej po przypadkowym wypiciu napoju alkoholowego. Koty z natury raczej nie są zainteresowane jedzeniem lub piciem niesmakowitych produktów i substancji, dlatego mruczki przeważnie nie są zainteresowane spożywaniem alkoholu. 
    Objawy zatrucia alkoholem u kota to chwiejność chodu, obniżenie wewnętrznej temperatury ciała, a w skrajnych sytuacjach porażenie ośrodka oddechowego, co może być przyczyną śmierci zwierzęcia.

    Resztki ze stołu

    Wszystkie przyprawy, w tym nawet sól i pieprz, mogą podrażniać żołądek i jelita oraz być przyczyną zapalenia. Pod żadnym pozorem nie dawaj zwierzętom domowym szynki, kiełbasy z grilla czy nawet zwykłej parówki, ponieważ możesz wówczas im tylko zaszkodzić. Kot nie powinien spożywać przetworzonych produktów przeznaczonych dla ludzi. 

    Karma przeznaczona dla psa

    Nie bez powodu karma dla kota jest przeznaczona tylko dla kotów. Karmiąc kota karmą dla psa, możesz mu tylko zaszkodzić. Zbilansowana, pełnoporcjowa karma dla psa nigdy nie będzie pełnoporcjową karmą dla kotów, ponieważ zawiera zupełnie inne, niedostosowane do potrzeb mruczków proporcje składników odżywczych. Psia karma ma mniej białka i niezbędnych do funkcjonowania i prawidłowego rozwoju aminokwasów – tauryny czy argininy, dlatego koty powinny być żywione pełnoporcjowym pokarmem przeznaczonym dla kotów.

    Kot nie je – kiedy trzeba iść z nim do weterynarza?

    Jeśli twój kot nie je ponad 24 godziny lub krócej, ale jego stan ogólny jest osłabiony, to należy udać się z nim jak najszybciej do weterynarza. Koty muszą jeść. Głodówka, która trwa ponad dobę, może być niebezpieczna dla ich zdrowia.
    Zdjęcie: Envato Elements