Data modyfikacji:

Karmienie kotka. W jaki sposób karmić kocięta?

Jak karmić kocięta bez matki? Kiedy wprowadzić stały pokarm do diety małego kotka? Sprawdź, jak wygląda karmienie kociąt 4-tygodniowych. Dowiedz się, kiedy kotka przestaje karmić kocięta i jaka karma dla kociąt jest najlepsza.
karmienie kotka

Jak karmić kocięta?

Kocięta do 2. tygodnia życia

Tak małe kocięta wciąż są karmione wyłącznie przez kotkę. Kocięta bez matki karmiącej należy karmić co około 2–4 godziny. Nowo narodzone koty potrzebują codziennie około 15–20 kcal na 100 g masy ciała. Mleko kotki ma około 0,85–1,6 kcal/ml, natomiast kaloryczność preparatu mlekozastępczego zależy od producenta. Kaloryczność takich preparatów zazwyczaj wynosi około 1 kcal/ml. Oznacza to, że noworodki powinny pić około 13–24 ml preparatu mlekozastępczego w ciągu doby (w porcjach po około 1–4 ml). Koniecznie sprawdź dawkowanie na opakowaniu przed pierwszym użyciem.
Opieka nad kociętami bez matki nie jest prosta. Pamiętaj, że kocięta trzeba nie tylko regularnie karmić, ale także masować ich brzuszki oraz przecierać okolicę odbytu. W warunkach naturalnych to oczywiście kotka wylizuje okolicę ich miejsc intymnych, stymulując oddawanie kału i moczu. 

Kocięta od 2. do 4. tygodnia życia

To odpowiedni czas na rozszerzenie diety małych kotków. Podstawę diety wciąż powinno stanowić mleko lub preparat mlekozastępczy, ale można powoli wprowadzać do ich diety stałą karmę. Możesz też stopniowo wydłużać przerwy między karmieniem, aby kocięta z czasem nauczyły się przesypiać noc bez budzenia cię na karmienie.
To od ciebie zależy, jaki rodzaj karmy chcesz wprowadzić na początku. Lepiej sprawdzi się mokra karma lub ewentualnie sucha po wcześniejszym jej namoczeniu. Wprowadzając stałe pokarmy, najlepiej korzystać z karmy w saszetkach dla kociąt. Trudno powiedzieć, ile kocięta (wciąż karmione przez matkę lub ciebie) powinny zjadać stałego pokarmu w ciągu dnia, bo nie wiadomo, ile piją mleka. W przypadku kociąt osieroconych jest to nieco łatwiejsze do wyliczenia. Kocięta należy karmić 4–6 razy dziennie. Ilość karmy dla kota zależy od jej kaloryczności. Wszystkie informacje znajdziesz na opakowaniu.

Kocięta od 4. do 6. tygodnia życia

Kociętom w tym wieku należy kontynuować rozszerzanie diety. Twarde granulki suchej karmy są wciąż dla nich nieodpowiednie, ponieważ młodym kotkom dopiero wyrzynają się pierwsze zęby. Jednak wciąż możesz namaczać suchą karmę w wodzie przed podaniem mruczkom. Kocięta należy karmić 3–5 razy dziennie. Zalecana ilość karmy zależy od masy ciała kotka i jest podana na etykiecie opakowań karm dla młodych kotów. Sprawdzaj co około tydzień, ile ważą kocięta.

Kocięta od 6. do 8. tygodnia życia

To okres przejściowy, czas największych zmian żywieniowych. Część kociąt je już tylko i wyłącznie stałe pokarmy i nie interesuje się mlekiem matki. Nie musisz już dłużej namaczać wcześniej karmy. Kocięta są gotowe na spożywanie suchej karmy. W tym okresie powinno nastąpić odstawienie kociąt od matki, ponieważ zdolność trawienia mleka u kociąt zmniejsza się. Kocięta bez matki należy karmić 3–5 razy dziennie.

Kocięta powyżej 8. tygodnia życia do 14. tygodnia życia

Młode kotki w tym wieku powinny już samodzielnie jeść. To dla nich bardzo ważny okres, ponieważ w tym wieku należy je odstawić od matki także behawioralnie. Oznacza to, że kocięta nie muszą przebywać z matką. Nagła utrata kontaktu z matką i rodzeństwem może być przyczyną stresu, który często prowadzi do obniżenia apetytu. 
zwierzaki2023_DH

Rodzaje karmy dla kociąt

Sucha karma dla kociąt

Charakteryzuje się małymi granulkami, które kocięta o wiele łatwiej są w stanie przyswoić. Zarówno kształt, kaloryczność, jak i skład odpowiada wszystkim zapotrzebowaniom młodych czworonogów.

Mokra karma dla kociąt

Zaleca się stosować mokrą karmę przeznaczoną dla kociąt. Taka karma ma odpowiedni skład i formę, która sprawdzi się dla młodych kotków. Możesz też ewentualnie skorzystać z mokrej karmy dla kotów dorosłych, chociaż karma dla kociąt będzie lepszym rozwiązaniem. 

Mleko dla kociąt 

Kocięta nie powinny pić mleka krowiego ani żadnego innego, które nie pochodzi od karmiącej kotki. To utrwalony mit, według którego kotki powinny pić mleko. W rzeczywistości mruczki tracą zdolność trawienia laktozy po ukończeniu około 6. tygodnia życia, dlatego mleko nie jest dla nich odpowiednie.

Jak karmić dorosłe koty?

Przeciętna ilość suchej karmy dla dorosłego kota wynosi około 50–100 g w zależności od kaloryczności produktu i zapotrzebowania pupila na energię. Porcja karmy powinna być podzielona na 3–5 posiłków w ciągu dnia. Dieta kotów może być oparta jedynie na suchej lub mokrej karmie, ale zaleca się stosowanie tzw. diety mieszanej, która uwzględnia zarówno suchą, jak i mokrą karmę. Dzięki takiemu żywieniu koty mogą korzystać z wszystkich zalet obu rodzajów karm. Przeczytaj też artykuł, jak dobrać karmę dla kota.

Jak karmić kota po kastracji?

Niezależnie od płci, koty po kastracji (sterylizacji) mają skłonność do przybierania na wadze. Dzieje się tak na skutek zmian hormonalnych po usunięciu jajników lub jąder. Koty po kastracji raczej nie powinny mieć stałego dostępu do jedzenia w misce.

Jak karmić kota seniora?

O kocim seniorze mówimy, gdy ten skończył około 7–8 lat. Kotki w tym wieku mogą mieć wciąż skłonność do przybierania na wadze. Z tego powodu ich dieta powinna być zasadniczo niskotłuszczowa (o zawartości tłuszczu na poziomie 5–10%) i niskowęglowodanowa. Zaleca się podawać kotom karmę w 3–5 porcjach w ciągu dnia. Stały dostęp do karmy raczej nie jest wskazany, jeśli twój pupil ma nadwagę lub cierpi z powodu otyłości. Koty wraz z wiekiem mają coraz większy apetyt, dlatego mogą jeść więcej, niż potrzebują.
Zdjęcie: Envato Elements