Data modyfikacji:

Jak urządzić klatkę dla świnki morskiej?

Gryzonie mają specyficzne potrzeby, o których wszyscy początkujący hodowcy powinni wiedzieć. Poznaj podstawowe wyposażenie klatki dla gryzoni. Dowiedz się, jakie podłoże dla świnki morskiej sprawdzi się najlepiej w twoim domu. Co kupić do klatki dla świnki morskiej? Jakie zabawki dla świnki morskiej są szkodliwe?
The guinea pig in the girl's arms

Jaka klatka dla świnki morskiej?

Minimalne wymiary dla klatki dla świnki powinny wynosić około 80x50 cm. W przypadku posiadania dwóch świnek, klatka powinna być dużo większa, o długości około 100-120 cm. Świnki potrzebują miejsca na aktywność fizyczną. Dobrze, gdyby poszczególne elementy wyposażenia klatki były od siebie oddalone. 
Klatka powinna mieć ocynkowane kratki, które umożliwiają dobrą wentylację i kuwetę, która będzie odporna na oddziaływanie wydalin i wydzielin na tworzywo.

Wybieg dla świnki morskiej – tak czy nie?

Świnki morskie potrzebują codziennej aktywności fizycznej. Stąd, jeśli pokój nie jest do końca przystosowany, a ty nie masz czasu na pilnowanie pupila, to warto kupić zagrodę dla świnki i wyznaczyć dodatkowy teren poza klatką, w których świnka może bezpiecznie przebywać.
Wybieg jest bardzo ważny, jeśli twoja świnka potrzebuje dużo ruchu. Ta opcja sprawdzi się nawet dla świnek, które gryzą kable i firanki czy załatwiają się poza kuwetą. Zagroda sprawia, że zwierzę może się wybiegać nawet wtedy, gdy nie jesteś w stanie poświęcić jej czasu.

Zagroda zamiast klatki dla świnki morskiej

Alternatywą dla klatki dla świnki morskiej z ocynkowanymi kratkami i kuwetą jest zagroda, która ma formę ścian bez podłoża i bez dachu. Taka opcja na pewno sprawdzi się w przypadku, gdy masz kilka świnek. Zagroda bez dachu jest o wiele łatwiejsza w zachowaniu czystości. Pozwala też świnkom na większą aktywność fizyczną niż w przypadku klatki. Wielkość i kształt samej zagrody można też zazwyczaj łatwo kontrolować, przez co dostosuje się kształtu pokoju.

Wyposażenie klatki świnki morskiej:

Paśnik dla świnki morskiej (materiałowy, metalowy lub drewniany)

Siano jest podstawą żywienia świnki morskiej, stąd gryzonie potrzebują porządnego paśnika. Może to być paśnik na łańcuszku, który urozmaici śwince pobieranie pokarmu, jak i tradycyjny paśnik podwieszany.

Miseczki na wodę i jedzenie wraz z poidełkiem

Miseczki ceramiczne lub ewentualnie metalowe będą najlepszym wyborem. Plastikowe miseczki świnki mogą niestety zniszczyć. Lepiej jest kupić kilka miseczek, w których znajdować się będzie mógł oddzielnie pokarm suchy, owoce i warzywa oraz woda. Zwróć uwagę, by miseczki były dostatecznie małe i raczej płytkie, co ułatwia pobieranie z nich pokarmu.
Poidełko o pojemności 0,5 litra będzie optymalne i na pewno wystarczające. Przyda się, jeśli planujesz jakąś podróż i nie będziesz w stanie zapewnić śwince świeżej wody w misce. Warto wówczas zaopatrzyć klatkę w dwa takie poidełka i zamontować je w klatce w różnych miejscach za pomocą różnych metod.

Drewniany domek dla świnki morskiej

Drewniany domek z niemalowanego drewna wydaje się być najlepszym wyborem. Zwierzę powinno mieć miejsce, w którym czuje się bezpiecznie i do którego będzie mogło się udać w razie zagrożenia. Alternatywą może być miękki, materiałowy domek lub ewentualnie domek plastikowy.

Jakie zabawki dla świnki morskiej?

To nie są elementy konieczne, ale na pewno warto w nie inwestować. Najlepszą zabawką dla świnki morskiej będzie tunel, rurka, hamak czy rampa.

Co nie sprawdzi się dla świnki morskiej?

  • kołowrotek,
  • karuzela,
  • huśtawka.
  • Jakie podłoże dla świnki morskiej?

    Dobre podłoże to takie, które z jednej strony jest bezpieczne dla świnki, a z drugiej tanie i ułatwiające sprzątanie klatki. Zanim zdecydujesz się na jeden typ podłoża, możesz poeksperymentować i nawet mieszać kilka rodzajów ze sobą. 

    Trociny

    To raczej jeden z najbardziej popularnych rodzajów podłoża do klatki dla świnki. Dobrze wchłania wilgoć, ale pyli się, może też wpadać do miseczki z wodą czy jedzeniem a nawet osiadać na meblach w pokoju. Trociny są ekologiczne, tanie i łatwo dostępne. Warto je jednak wymieniać co około 2-3 dni i codziennie czyścić klatkę, podbierając zabrudzone trociny.

    Siano

    Siano jako samodzielne podłoże w klatce dla świnki morskiej na pewno się nie sprawdzi. Największą wadą siana jest to, że prawie w ogóle nie wchłania wilgoci. Przez co mocz znajduje się bezpośrednio na dnie klatki, oddziałując na kuwetę. Co więcej, zawilgocone moczem siano szybko pleśnieje, co tylko pogarsza nieprzyjemny zapach moczu z klatki pupila.
    Siano możesz za to używać jako element dodatkowy ściółki. Sprawdzi się szczególnie, jeśli używasz trocin pylących się. Warstwę sianka warto też ułożyć na powierzchni maty czy granulatu. 

    Granulat

    Żwirek drewniany lub kukurydziany to świetny wybór. Granulat dobrze wchłania wilgoć i nie wydziela nieprzyjemnej woni. Jest ekonomiczny, ekologiczny i biodegradowalny. Zwróć tylko uwagę, by zawsze inwestować w żwirek naturalny. Żwirki silikonowe zdecydowanie nie nadają się dla gryzoni, ponieważ zwierzęta mogą go spożyć. Dostanie się takiego granulatu wykonanego z tworzyw sztucznych do przewodu pokarmowego pupila może wymagać interwencji lekarza weterynarii. Zwróć też uwagę, by granulat nie miał ostrych krawędzi, które mogłyby zranić świnkę.

    Mata

    Stosuje się ją samodzielnie lub w połączeniu z trocinami czy granulatem. Może to być mata typu drybed, mata łazienkowa lub podkłady higieniczne. Trociny czy granulat wystarczy umieścić pod matą. Dzięki temu na macie zostają odchody a mocz wchłania się przez matę i granulat lub trociny. Sprzątanie maty jest o wiele prostsze i mniej czasochłonne. Jest to na pewno dobre rozwiązanie dla świnek, które nie mają tylko jednego miejsca, w których załatwiają swoje potrzeby. Co ciekawe, doświadczeni hodowcy stosują niekiedy żwirek silikonowy pod matą, którego użycia nie zaleca się jednak na macie.
    Pamiętaj! Mata nie sprawdzi się dla świnek, które mogą niszczyć rzeczy w klatce. Zjedzenie fragmentu maty czy podkładu przez świnkę może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. 

    Gdzie umieścić klatkę dla świnki morskiej?

    Podłoga czy podwyższenie? Klatka dla świnki może znajdować się na samej podłodze, jak i na podwyższeniu. Ważne, by podłoga nie była zbyt zimna i wilgotna, bo może to oddziaływać na warunki panujące w klatce. Na pewno warto klatkę postawić na macie, kocu lub na podkładach higienicznych. Dzięki temu ewentualne zanieczyszczenia nie będą zabrudzać podłogi, a kuweta klatki zyska izolację od podłogi. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby klatka znajdowała się na biurku czy innym podwyższeniu.
    Klatkę trzeba zabezpieczyć przed przeciągami, różnicami temperatur i przed nadmiernym nasłonecznieniem.  Lepiej, żeby klatka nie znajdowała się w pobliżu kaloryferów, okien czy klimatyzacji. 

    Jak często należy czyścić klatkę dla świnki morskiej?

    Codzienne usuwanie sianka i wymiana zabrudzonych trocin jest czasochłonna, ale pozwoli na utrzymanie czystości w klatce dla świnki morskiej. Jeśli zamiast trocin używasz granulatu, to klatkę możesz czyścić nieco rzadziej, np. co drugi dzień. To wszystko zależy też od tego, czy twoja świnka morska załatwia się przeważnie w jednym miejscu, czy takich miejsc ma raczej wiele.
    Zdjęcie: Envato Elements