Data modyfikacji:

Popularne rasy chomików. Czym się różnią? Jakiego wybrać?

Ten mały gryzoń o uroczym wyglądzie cieszy się ogromną popularnością wśród rodzin, szczególnie tych, w których są dzieci. Jeśli chodzi ci po głowie zakup chomika, musisz wiedzieć, że występuje on w kilku rasach. Każda z nich wyróżnia się odmiennym wyglądem oraz charakterem. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze rasy chomików i który najlepiej odnajdzie się w twoim domu.
rasy chomikow

Rasy chomików. Którego chomika wybrać?

Zamierzasz kupić chomika, lecz nie wiesz, jaką rasę wybrać? Przeczytaj, czym cechują się poszczególne odmiany tych małych gryzoni. Niektóre rasy doskonale sprawdzą się w domach z małymi dziećmi, inne będą dobrym wyborem dla spokojnych singli.

Chomiki syryjskie

Od pozostałych ras odróżniają się przede wszystkim rozmiarem. Chomik syryjski osiąga 12-18 cm długości i może ważyć nawet 250 g. Jego sierść może przyjmować kolor biały, szary, beżowy lub czarny.

Chomiki syryjskie wyróżniają się wysoką inteligencją, są towarzyskie i szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Ze względu na bardzo spokojne usposobienie, są polecane rodzinom z dziećmi.

Chomik dżungarski

Malutki chomik dżungarski mierzy do 10 cm i waży zaledwie 50 g. Charakteryzuje się ciemnym, szarym lub czarnym umaszczeniem oraz czarną pręgą na grzbiecie. W okresie zimowym jego futerko staje się gęstsze.

Niech nie zwiedzie cię jednak jego rozmiar. Chomik dżungarski to zwierzątko pełne werwy i energii, co można zauważyć szczególnie nocą, gdy chętnie biega w swoich kołowrotkach. Oswaja się bez większych problemów. Ile żyje chomik dżungarski? Niestety, ten gryzoń żyje bardzo krótko, bo jedynie około 12 miesięcy.

Chomik chiński

Nieco mniej popularnym, lecz równie uroczym typem chomika jest chomik chiński. Może osiągać 10 cm długości i wagę do 50 g. Ta rasa wyróżnia się dłuższym, nieowłosionym ogonkiem. Choć jest żywiołowy i aktywny, chomik chiński rzadko gości w domach jako przyjaciel rodziny. Jest bowiem nieufny i trudno przyzwyczaja się do nowego otoczenia.

Chomik Roborowskiego

To najmniejsza rasa chomików, cechująca się sporymi zasobami energii. Występuje w umaszczeniu rudym z charakterystycznym, białym brzuszkiem. Choć ten maluch prezentuje się uroczo, niestety nie jest skory do zawierania nowych przyjaźni. Chomiki Roborowskiego trudno oswoić – z natury są samotnikami. Z tego powodu nie poleca się ich rodzinom, w których są małe dzieci.

Chomik Campbella

Ostatnią rasą domowych chomików jest chomik Campbella, odrobinę większy od chomika Roborowskiego. Jest aktywny, ciekawski, a przy tym cechuje się spokojnym usposobieniem. Odważny maluch uwielbia kopać tunele i wspinaczki, jednak ze względu na jego delikatne ciało, należy bardzo strzec jego bezpieczeństwa.

Ile żyje chomik?

Długość życia większości ras chomików jest podobna. Te małe gryzonie żyją 2-3 lata, z wyłączeniem chomików dżungarskich, których długość życia wynosi jedynie 1 rok. Jeśli więc szukasz pupila, który zostanie z tobą na dłużej, wybierz chomika Roborowskiego, Campbella, chińskiego bądź syryjskiego.

Jak dbać o chomika? Klatka, żywienie i rozrywki

Wszystkie chomiki mają podobne wymagania w stosunku miejsca do życia, codziennych zabaw oraz pożywienia. Koniecznie sprawdź, co zrobić, aby chomik czuł się w twoim domu bezpiecznie.

Jaka klatka dla chomika?

Celowo podkreślamy, że dobrym miejscem do życia dla każdego chomika jest właśnie klatka, a nie akwarium. Szklany zbiornik nie zapewni malcowi dobrego dopływu powietrza, może również nagrzewać się od słońca. Ponadto chomiki mają potrzebę wspinania się, dlatego kratki i szczebelki są przez nie bardzo pożądane.

Klatka dla chomika nie powinna być wysoka (by ograniczyć ryzyko groźnych upadków). Małe zwierzę lubi kopać tunele, dlatego lepszym rozwiązaniem będzie klatka o większej powierzchni. Upewnij się także, czy na dnie klatki zmieści się gruba warstwa ściółki.

Gdzie ustawić klatkę chomika? Powinno być to miejsce ciche i ustronne, z dala od ciągów komunikacyjnych. Zwierzę powinno mieć dobre warunki do zabawy oraz wypoczynku. Nie ustawiaj klatki chomika w miejscach narażonych na przeciągi lub wysokie nasłonecznienie. Jeśli w domu mieszkają większe zwierzęta, takie jak psy i koty, upewnij się, że klatka ustawiona jest na bezpiecznej wysokości.

Akcesoria do chomiczego domu

Oczywiście klatka to nie wszystko. Chomiki to zwierzęta energiczne, dlatego wymagają akcesoriów, które pozwolą im na zdrową aktywność. Najważniejszym z nich jest kołowrotek. Wybierz ten pozbawiony szczebelków – łapka chomika może pomiędzy nimi ugrzęznąć, co grozi złamaniem. Kołowrotek nie powinien być również zbyt mały, aby chomik nie musiał zanadto wyginać kręgosłupa podczas biegu.

W klatce warto umieścić drewniany domek, w którym zwierzę będzie mogło wypocząć po harcach. Chomiki to zwierzęta nocne, a drzemki odbywają w ciągu dnia. Zadbaj o to, by domek do snu nie przepuszczał zbyt wiele światła.

Niezbędnym dodatkiem jest również miseczka, najlepiej metalowa lub ceramiczna. W jej okolicach powinno znaleźć się stabilne poidełko na wodę. Pamiętaj, że miska chomika powinna znajdować się z dala od miejsca, w którym zwierzę załatwia potrzeby fizjologiczne (zwykle jest to jeden z kątów klatki).

Oczywiście, nie może zabraknąć gadżetów zapewniających dodatkową rozrywkę. Mogą być to malutka huśtawka, hamak lub drabinki.

Jakie zabawki dla chomika wybrać?

Oczywiście, twój chomik może opuszczać swoją klatkę. Warto przygotować dla niego zabawki, które pozwolą mu na jeszcze więcej aktywności. Takie gadżety zadowolą przede wszystkim bardzo aktywne chomiki Roborowskiego oraz dżungarskie.

Przykładem ciekawej zabawki dla chomiczka jest kula, którą zwierzak może toczyć podczas biegu. Pamiętaj jednak, że chomik nie powinien przebywać w niej zbyt długo. Wystarczy kilka minut.

W sklepach internetowych znajdziesz różnego rodzaju tunele dla chomików, które możesz umieścić zarówno w klatce, jak i poza nią. Taki plac zabaw można umieścić również w ogródku.

Jak zdrowo karmić chomika?

Wszystkie rasy chomików łączą również upodobania kulinarne. Podstawowym pokarmem każdego chomika są ziarna i zboża – można serwować je zwierzakowi pod postacią gotowych mieszanek lub jednoskładnikowych posiłków. Chomik nie powinien zjadać więcej niż 2 łyżki stołowe pokarmu dziennie.

Chomiki mogą jeść również rozmaite gatunki warzyw i owoców. Te pierwsze mogą pojawiać się w miseczce nawet codziennie; owoce warto potraktować jako okazjonalny przysmak. Pamiętaj, aby przed podaniem ich chomikowi dokładnie sprawdzić, czy zwierzak może spożywać dany produkt.

Ponadto twój mały gryzoń może bez obaw zjadać orzechy, ziarniste kolby, a nawet suszone owady i larwy.

Nie zapominaj, że chomik wymaga stałego dostępu do wody. W pobliżu miseczki na pokarm należy umieścić poidełko, do którego zwierzę bez problemu może dosięgnąć.



Rasy chomików – podsumowanie

Choć poszczególne rasy chomików mają sporo punktów wspólnych, każda z nich cechuje się unikalnym wyglądem i charakterem. Warto dokładnie się z nimi zapoznać, zanim zdecydujesz, jaki chomik zamieszka w twoim domu.
Autorka: Joanna Stanuch