Data modyfikacji:

Popielica afrykańska w domu. Czy można hodować to podobne do wiewiórki zwierzę?

Ten niewielki podobny do wiewiórki gryzoń, czyli popielica afrykańska może być ciekawym zwierzakiem domowym. Czy jednak w Polsce jej hodowla jest legalna? Ile kosztuje to zwierzę i czy jego wymagania są duże? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Edible Dormouse or Fat Dormouse, Glis glis, in front of white background

Popielica afrykańska - co to za zwierzę?

Popielica afrykańska to inaczej pędzlogon zwinny. To niewielki gryzoń o szarej barwie. Brzuch i okolice pyszczka są u popielicy białe. Te zwierzęta są podobne do wiewiórki, ale też trochę do myszy. Popielica ma długość maksymalnie 16 cm - razem z puchatym ogonem. Ogon jest bardzo ważny u popielicy - to on pozwala utrzymać jej równowagę podczas skoków czy wspinania się. Czy wiesz, że popielica potrafi oddawać nawet 1 metrowe skoki? Jej masa ciała to z kolei maksymalnie 120 g. Popielica ma okrągłe uszy, duże ciemne oczy i długie wąsy. Dzięki nim popielica świetnie porusza się w ciemności. Dodatkowo popielica ma bardzo dobrze rozwinięte zmysły słuchu, węchu i wzroku. Popielica afrykańska, jak mówi sama nazwa, naturalnie zamieszkuje Afrykę. Zazwyczaj zwierzak żyje w dużych stadach.

Popielica afrykańska - charakter

Popielica to zwierzak, który jest bardziej aktywny po zmroku. Jest ona zwinna i skoczna, a w naturze najwięcej czasu spędza w koronach drzew. W ciągu dnia popielica dużo śpi - ma zazwyczaj bardzo mocny sen, ale w hodowli domowej ten tryb może być nieco inny.
Popielica jest żywa i energiczna. To zwierzak, który nie powinien żyć samodzielnie! Decydując się na hodowlę, należy więc od razu zakupić co najmniej dwa osobniki. Popielice potrzebują też wiele różnych atrakcji. Co więcej, można je oswoić i nauczyć przebywania z człowiekiem. To wymaga jednak czasu i cierpliwości. Pamiętajcie jednak, aby nie robić tego na siłę. Zwierzaka można zachęcać pożywieniem do wchodzenia na ręce. Nie powinno się go jednak na siłę łapać i próbować trzymać - to może zburzyć zaufanie tych niewielkich gryzoni.
Proces oswajania warto też rozpocząć dopiero po jakimś czasie. Jeśli będziecie to robić zaraz po przyniesieniu popielic do nowego domu, to zwierzątka mogą się zrazić i zestresować. Oswojone popielice wykonują nawet sztuczki i wszelkie akrobacje.
Czy popielica jest zwierzakiem trudnym w hodowli? Nie. Nie jest to zwierzę uciążliwe, które potrzebuje poświęcania mu dużo uwagi. W hodowli podobna jest do hodowania myszy.

Popielica afrykańska - czy w Polsce można ją hodować? Cena

Hodowla popielicy afrykańskiej w Polsce jest legalna. Ile kosztuje kupno popielicy? Sam zwierzak to koszt ok. 75 do nawet 150 zł. Wszystko zależy od renomy hodowli z jakiej kupujecie zwierzaka. Polecamy kupować zwierzę w hodowlach, gdzie zwierzaki przebywają w stadach i uczą się obcowania z człowiekiem. Wówczas jest większa szansa na to, że kupione gryzonie będą przyjaźnie nastawione do ludzi.

Popielica afrykańska - jak dbać?

Tak jak wspominaliśmy już wyżej, hodowla popielicy afrykańskiej nie jest wymagająca. Jest to jednak zwierzak aktywny, który musi mieć zapewnione odpowiednie interesujące otoczenie. Poniżej znajdziesz dokładne wskazówki dotyczące karmienia i pielęgnacji popielic afrykańskich.

Żywienie popielicy afrykańskiej

Popielice nie są zwierzakami wybrednymi - są wszystkożerne. Popielice należy karmić specjalnie zbilansowanymi karmami dla gryzoni, np. dla myszy czy chomików. Jeśli uda wam się znaleźć karmę przygotowaną specjalnie pod popielice afrykańskie, to też możecie śmiało ją kupić. Warto dawać też popielicom surowe warzywa i owoce. Podawajcie im też orzechy. Nie można zapominać o podawaniu popielicy białka zwierzęcego. Tutaj sprawdzą się wysuszone owady lub niewielkie ilości gotowanego mięsa drobiowego.
Popielica musi mieć też stały dostęp do świeżej wody oraz do kostki wapiennej.

Otoczenie popielicy afrykańskiej

Na samym początku odpowiedzmy sobie na jedno ważne pytanie - w czym trzymać popielice? Pierwszym wyborem jest zapewne klatka - w końcu to właśnie w niej najczęściej trzyma się gryzonie. Nie jest to jednak dobry pomysł. Dlaczego? Ponieważ klatka może być dla popielicy niebezpieczna. Zwierzę może zaklinować między prętami łapki i zrobić sobie krzywdę. Ponadto popielica z klatki może uciec - klatki mają zazwyczaj dość szeroko rozstawione pręty, przez które popielica swobodnie się przeciśnie.
Co więc będzie lepsze? Terrarium. Postawcie na spore i zakryte od góry terrarium. Mimo że popielice są małe, to nie powinno się trzymać ich w małych terrariach. Dlaczego? Ponieważ to bardzo aktywne zwierzątka. A jeśli zwierzątka są dwa lub macie ich więcej, to tym bardziej należy zapewnić im odpowiednią przestrzeń. Minimalne wymiary terrarium dla popielicy to 50x40x70. Jedna ściana terrarium powinna być wykonana z bardzo drobnej siateczki. Dlaczego? Aby popielica mogła się po niej wspinać. Te małe zwierzaki to uwielbiają!
https://www.ceneo.pl/Terraria;0115-1.htm
Jeśli chcesz możesz zamówić też dla swojej popielicy specjalnie zaprojektowaną wolierę. Ta jest bardziej przewiewna niż terrarium, a dodatkowo może być ciekawiej dostosowana do zwierzaka. W wolierze już na samych ścianach możecie zamontować siatki czy drabinki do wspinania się i tym samym zmieścić jeszcze więcej interesujących zabawek. Taką wolierę możecie też zrobić samodzielnie. Wystarczą drewniane deseczki i siatka wolierowa z bardzo drobnymi oczkami.
Pamiętajcie, że kupione terrarium lub woliera powinny mieć orientację pionową! W końcu popielice uwielbiają się wspinać, a tak zaprojektowane otoczenie z pewnością zapewni im wiele atrakcji.
W terrarium nie może też brakować domku dla gryzoni. To właśnie w nim popielice będą spać wtulone jedna w drugą.
Niezbędne okażą się także zabawki do wspinania - wszelkie drabinki czy gałęzie. Warto kupić też kołowrotek - to naprawdę żywiołowe zwierzątka. Kołowrotek nie powinien mieć jednak prętów, więc najlepiej sprawdzi się ten z pełnym bieżnikiem - taki będzie dla zwierzaków bezpieczniejszy. Popielice uwielbiają też korzystać z małych hamaków. Nie zapominajcie o tunelach! Popielice je uwielbiają!
Nie zapominajcie o tym, aby na dno terrarium wsypać niepylące podłoże dla gryzoni. Popielice uwielbiają się w nim zakopywać. Jaką warstwę podłoża wysypać? Około 3 cm.

Temperatura otoczenia - szalenie istotna kwestia

Otoczenie, w którym żyją popielice powinno mieć temperaturę nie mniejszą niż 21 i nie większą niż 25 stopni. Dlatego, jeśli w waszym mieszkaniu jest zimniej, wówczas należy ogrzewać terrarium specjalnymi lampami grzewczymi do terrarium. Możecie użyć też mat grzewczych i położyć je pod terrarium lub wolierę. Gdy popielicom będzie zbyt zimno, mogą zapaść w sen zimowy. W domowych warunkach ten grozi ich śmiercią.

Popielica afrykańska - ile żyje?

Popielica afrykańska żyje zazwyczaj od 6 do 9 lat.
Popielica afrykańska to świetne pierwsze zwierzątko. Jest przyjazna, energiczna, a gdy będzie oswojona, to zapewni wiele radości ze wspólnej zabawy. Ponadto sprawdzi się dla osób, które chcą mieć przyjazne zwierzątko, ale jednak takie, które jest mniej wymagające niż pies czy kot. A wy słyszeliście o popielicach? A może macie je w swoich domach? Jeśli planujecie ich zakup, to mamy nadzieję, że nasz powyższy poradnik wam się przyda.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.