Data modyfikacji:

Co jedzą świnki morskie? Ile żyje i kosztuje świnka morska?

Świnki morskie należą do najpopularniejszych domowych gryzoni. Urocze, puchate kulki nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji i dużej ilości miejsca, dlatego mogą towarzyszyć człowiekowi nawet w niewielkim mieszkaniu. Niestety, wokół tematu żywienia i hodowli świnek wciąż krąży wiele szkodliwych mitów. Tłumaczymy, co jedzą świnki morskie, a także jak zapewnić im należyte warunki do zabawy i rozwoju.

świnka morska

Długa historia świnki morskiej

Świnka morska (inaczej kawia) to niewielki ssak, osiągający od 20 do 30 cm długości, ważący do 2 kilogramów (w zależności od rasy). Według podań kawię udomowili starożytni Inkowie. Gryzonie wówczas były składane w ofierze bogom, a także służyły do przygotowywania posiłków. W wielu rejonach świata (głównie w Ameryce Południowej) do dziś świnka morska stanowi lokalny przysmak. W Europie kawie domowe pojawiły się w XVI wieku i natychmiastowo zyskały miano wdzięcznych domowych pupili.

Ile żyją świnki morskie?

Świnki morskie domowe żyją od 4 do 8 lat, w niektórych przypadkach nawet dłużej. Wiele zależy od warunków, jakie zapewnisz gryzoniowi, oraz dobrze zbilansowanej diety.

Świnka morska – rasy

Rasy świnek morskich dzielą się na trzy podstawowe grupy – gładkowłose, długowłose oraz bezwłose. Do świnek bezwłosych należy świnka morska skinny, niemal całkowicie pozbawiona owłosienia.

Wśród ras krótkowłosych wyróżniamy:

  • świnkę Abisyńską,
  • świnkę morską Crested,
  • świnkę American Crested,
  • świnkę Kurzhaarer Peruaner,
  • świnkę morską Teddy,
  • świnkę Rex,
  • świnkę Ridgeback,
  • świnkę morską Curly,
  • świnkę Somali.

Rasy świnek długowłosych to:

  • Bounce,
  • Peruwianka,
  • Texel,
  • Sheltie,
  • Coronet,
  • Angora,
  • Lunkarya.

Czym karmić świnki morskie?

Co jedzą świnki morskie? Ich żywienie nie jest skomplikowane. Mimo to istnieje sporo produktów, które małemu gryzoniowi poważnie szkodzą. Przygarniając pupila do swojego mieszkania, musisz zapoznać się z produktami, które powinny znaleźć się w menu kawii domowej.

Można powiedzieć, że każda ze świnek domowych jest weganką. Jedzą wyłącznie produkty roślinne, dlatego nigdy nie karm swojej kawii nabiałem, rybami lub mięsem. Układ pokarmowy świnki morskiej jest bardzo delikatny, a jednocześnie przystosowany do trawienia wyłącznie roślinnego pokarmu.

Świnka morska – żywienie sianem

Jaki produkt jest najważniejszy dla zdrowia kawii domowej? To zwykłe sianko, które jednocześnie może stanowić ściółkę w jej klatce lub akwarium. Siano nie tylko dostarcza śwince dużych ilości błonnika, ale pozwala zwierzakowi regularnie ścierać zęby trzonowe oraz policzkowe.

Sianko, które podajesz swojej śwince morskiej, musi być jednak dobre jakościowo. Nie może być pożółkłe, suche lub kruche. Najlepiej sprawdzi się świeże, jeszcze zielone sianko, które zbierzesz samodzielnie. Pamiętaj także o częstej wymianie i dokładaniu sianka do klatki, aby zawsze było czyste.

Co je świnka morska? Postaw na warzywa

Jak na wegankę przystało, świnka morska zajada się świeżymi warzywami. Bez obaw możesz serwować jej kukurydzę, cykorię, seler, pietruszkę, marchew oraz paprykę. Pamiętaj, aby przed podaniem warzyw śwince dokładnie je umyć – pestycydy, którymi są pokrywane mogą jej poważnie zaszkodzić.

Istnieje grupa warzyw, których pod żadnym pozorem śwince nie wolno podawać. To fasola, groch, ziemniaki, cebula, a także – co zdziwi niejedną osobę – kapusta oraz sałata. Te warzywa są bardzo ciężkostrawne, dlatego podawanie ich śwince przyniesie więcej szkody niż pożytku.

Świnka morska – jedzenie owoców

W diecie kawii domowej mogą znaleźć się także owoce. Należy jednak podawać je bardzo ostrożnie, gdyż niektóre mogą wywoływać reakcje uczuleniowe.

Od czasu do czasu, swojej śwince morskiej możesz zaproponować odrobinę kiwi, jabłka, truskawek i jagód. Nie przesadzaj jednak z ich ilością, ponieważ to warzywa i siano powinny stanowić podstawę diety kawii domowej. Owoce kategorycznie zabronione świnkom to banany oraz rabarbar.

Zioła odpowiednie dla świnki morskiej

W diecie świnki morskiej nie powinno zabraknąć również ziół, które pozytywnie wpływają na układ krwionośny gryzonia, a także na stan sierści (w przypadku świnek długowłosych). Kawie mogą zajadać m.in. tymianek, miętę, melisę, szałwię, mlecz, dziurawiec czy rumianek. Jeśli takie zioła rosną w twoim ogródku, świnka może żywić się nimi podczas spacerów.

Gotowa karma dla świnek morskich – czy to dobry pomysł?

Znalezienie dobrej karmy dla świnki morskiej może być trudnym zadaniem. Niewiele osób wie, że świnki morskie nie tolerują ziaren, a te znajdują się w większości gotowych mieszanek.

Najlepszym rozwiązaniem będzie karma w granulacie, przygotowana jedynie z warzyw. Karma powinna zawierać minimum 10% włókna, które jest niezbędne świnkom do prawidłowego trawienia.

Hodowla świnek morskich – o czym pamiętać?

Dieta to tylko jeden z wielu aspektów, które należy wziąć pod uwagę, podejmując decyzję o przygarnięciu kawii domowej. Gryzonie te przez wiele lat niesłusznie uważane były za mało interaktywne zwierzęta, którym do szczęścia wystarczy jedynie akwarium lub klatka z jedzeniem. Świnki morskie to wrażliwe zwierzęta, zdolne do nawiązywania więzi z człowiekiem.

Kawia domowa powinna posiadać własny kąt, w którym znajdzie się miejsce na sianko, posiłki i załatwianie potrzeb fizjologicznych. Nie oznacza to jednak, że świnka powinna spędzać cały czas zamknięta w akwarium lub klatce. To bardzo ruchliwy i ciekawski gryzoń, który z chęcią spaceruje po domu, a także po terenach zielonych. Świnka powinna mieć możliwość swobodnego przemieszczania się przez co najmniej godzinę dziennie.

Warto więc zapewnić śwince morskiej warunki do aktywnego spędzania czasu. Zewnętrzny tor przeszkód, smycz z szelkami czy legowisko dla świnki to akcesoria, które z pewnością zainteresują zwierzaka.

Jeśli decydujesz się na świnkę długowłosą, musisz troszczyć się o jej futerko. Przyda się specjalny delikatny szampon, a także mała szczotka do wyczesywania.

Zabawy ze świnką morską

Świnki morskie to bardzo towarzyskie zwierzęta – uwielbiają być głaskane i przytulane, dlatego z chęcią odpoczywają na kolanach swoich właścicieli. Dużym błędem początkujących hodowców jest niepoświęcanie śwince dostatecznie dużego zainteresowania. W takiej sytuacji gryzoń może stać się dziki i uciążliwy, np. hałasując w nocy.

Warto wiedzieć, że świnki morskie nie są najlepszymi zwierzakami dla dzieci poniżej 6. roku życia. Gryzonie nie lubią tarmoszenia, dlatego będąc niedelikatnie traktowane, potrafią mocno ugryźć. Pamiętaj, że kawia domowa to gryzoń wymagający czułości i uwagi.

Mądra opieka nad świnką morską

Świnka morska może być doskonałym pupilem dla każdej rodziny, oczywiście pod warunkiem, że będzie odpowiednio traktowana. Zanim zdecydujesz się na powiększenie grona domowników o kawię, zapamiętaj, czym karmić świnki morskie, a także jakie aktywności im zapewniać, aby pobyt w twoim domu był dla nich zdrowy i szczęśliwy.