Data modyfikacji:

Jakie akcesoria dla szczeniaka wybrać?

Nowy pies w domu to ogromna radość, zwłaszcza kiedy jest to urocze szczenię. Jeżeli lada dzień zamieszka z tobą nowy zwierzak, musisz zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy, dzięki którym psiak poczuje się u ciebie dobrze i bezpiecznie. Odpowiednio dopasowane akcesoria dla szczeniaka takie jak szelki i smycz są bardzo istotne w czasie spacerów, w domu natomiast powinny czekać ciekawe zabawki, miski i wygodne legowisko. Jakie akcesoria dla szczeniąt warto kupić?
akcesoria dla szczeniaka

Jak wybierać akcesoria dla szczeniaka?

Ekscytacja związana z przygarnięciem do domu małego pieska prowadzi czasami do nieprzemyślanych zakupów. Żeby się przed tym ustrzec, zastanów się dobrze, czego naprawdę potrzebuje szczenię i wybieraj bezpieczne produkty dobrej jakości. Jednocześnie pamiętaj o tym, że niektóre akcesoria dla szczeniaka być może szybko ulegną zniszczeniu lub psiak z nich wyrośnie. Psy dużych ras rosną bardzo szybko. Wszystkie produkty kupowane dla psa muszą być dostosowane do jego wielkości, wieku i potrzeb, a także w pełni bezpieczne.

Najważniejsze akcesoria dla szczeniaka

Jakie są podstawowe akcesoria dla szczeniaka? Zanim zamieszka z tobą pies, musisz mieć dla niego miski, szelki lub obrożę, smycz, zabawki, legowisko i przybory kosmetyczne. Nie warto kupować ich na ostatnią chwilę, ponieważ może okazać się, że w pośpiechu popełnisz błąd.
zwierzaki2023_DH

Dwie dobrej jakości miski

Każdemu psu potrzebne są przynajmniej dwie miski, jedna na jedzenie i druga, w której stale znajduje się woda. Muszą być zawsze czyste, a woda powinna być regularnie wymieniana. Najbezpieczniejsze są miski ceramiczne, które są całkowicie neutralne przy kontakcie z żywnością, a przy okazji również trwałe. Naczynia do wody i karmy mogą być również metalowe lub plastikowe, jednak w przypadku tych ostatnich trzeba sprawdzić, z jakiego tworzywa są wykonane. Miski można umieścić na specjalnym stelażu, żeby były bardziej stabilne.

Jakie powinny być szelki dla szczeniaka husky, amstaffa, goldena?

Opiekunowie psów uważają szelki dla psów za jedno z najważniejszych akcesoriów dla szczeniaka, ponieważ gwarantują bezpieczeństwo na spacerach. Nad ich ofertą trzeba spędzić trochę czasu, ponieważ wybór zależy między innymi od wielkości i rasy psa. Szelki dla szczeniaka owczarka niemieckiego, golden retrievera czy psa innej dużej rasy będą miały zupełnie inny rozmiar niż szelki dla szczeniaka westa. Najlepiej zmierzyć dokładnie obwód klatki piersiowej psiaka.
Żeby pies czuł się dobrze podczas spaceru, oprócz rozmiaru zwróć również baczną uwagę na sposób wykonania – szelki powinny mieć miękką wyściółkę, dzięki której unikniesz nieprzyjemnych otarć u pupila. Nie mogą być również wykonane ze zbyt cienkiej ani też zbyt twardej czy nieprzyjemnej w dotyku taśmy.

Przytulne legowisko

Legowisko musi być dla szczeniaka miejscem, w którym czuje się bezpiecznie. Ma zapewnić ciepło i komfort. To tam pies śpi i odpoczywa, kiedy jest zmęczony lub chory. Podstawowym warunkiem, jaki musi spełniać legowisko dla szczeniaka, jest łatwość utrzymania higieny. Maluchowi mogą zdarzyć się wpadki w czasie treningu czystości. Najlepiej zaopatrzyć się od razu w dwie sztuki, żeby jedną można było wyprać. Legowisko powinno być również wytrzymałe i wygodne. Miejsce, w którym będzie spał pies, powinno być wyposażone również w miękki kocyk, pod którym można się zakopać.

Jakie zabawki wybrać dla szczeniaka?

Małe psy potrzebują przede wszystkim gryzaków i szarpaków, dzięki którym rozładowują napięcie, zaspokajają potrzeby i uczą się zachowań społecznych, na przykład tego, by nie gryźć opiekuna i należących do niego rzeczy. Wspólna zabawa jest istotnym elementem budowania zaufania i więzi, dlatego zabawki są jednym z podstawowych akcesoriów dla szczeniaka, które powinieneś mieć na liście zakupów.
Dla szczeniaków powyżej 5. miesiąca życia warto kupić również zabawki służące do nauki aportowania, na przykład odpowiedniej wielkości miękki ring. Uwaga na piłeczki, których kompulsywne przynoszenie raz za razem może prowadzić do przebodźcowania psa.

Kosmetyki i przybory

Chcąc dobrze zadbać o zdrowie i higienę psa, będziesz potrzebować również produktów pielęgnacyjnych. Jakie akcesoria pielęgnacyjne dla szczeniaka będą potrzebne? Powinieneś zaopatrzyć się w specjalny szampon, pastę i szczoteczkę do zębów, szczotkę do czesania, a także obcinak do pazurów. Niektóre psy wymagają dodatkowych zabiegów, takich jak przycinanie czy strzyżenie sierści.

Dopasowany do rozmiaru psa transporter

Z początku podróże samochodem z psem mogą być trudne, są jednak niezbędne, choćby na regularne wizyty u lekarza. Z czasem będziesz mógł przyzwyczajać zwierzę do przypinania pasami bezpieczeństwa, jednak póki jest malutki, przyda ci się transporter. Dzięki niemu będziesz mieć pewność, że psiak nie zrobi sobie krzywdy w czasie jazdy ani nie zachowa się w nieprzewidywalny i potencjalnie niebezpieczny sposób. Transporter jest też niezbędny, jeżeli zamierzasz przemieszczać się z psem bez innych pasażerów.

Mata absorbująca

Specjalne maty są niezbędne podczas treningu czystości, dzięki nim przejdziesz przez ten proces w sposób higieniczny i możliwie najbardziej komfortowy. Maty przydają się również w czasie podróży, po zabiegach i w wielu innych sytuacjach.

Inne gadżety dla szczeniaka

Mając pod opieką psa, po pewnym czasie odkryjesz jego preferencje i szczególne potrzeby. Wtedy możesz dokupić niezbędne ci dodatkowe akcesoria dla szczeniaka. Istnieje wiele ciekawych gadżetów, które ułatwią życie z psem. Przydatne są między innymi:
 • kliker – proste urządzenie pomagające w treningach,
 • czyścik do łap,
 • furminator – specjalna szczotka,
 • świecąca w ciemności obroża,
 • lokalizator GPS,
 • adresówka,
 • automat na karmę.
 • Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
  Natalia Dymarczyk
  Natalia Dymarczyk

  Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym