Data publikacji:

Jakie legowisko dla maltańczyka będzie najlepsze? Na co zwrócić uwagę?

Maltańczyki są aktywnymi psiakami, ale choć nie należą do typowych kanapowców, potrzebują porządnego miejsca do wypoczynku. To tam będą mogły się zregenerować, by mieć siłę na zabawę. Idealne legowisko dla maltańczyka jest niewielkie i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Jego wypełnienie powinno być wystarczająco elastyczne, żeby zapewnić optymalne podparcie dla stawów i kręgosłupa. Jakie legowisko dla maltańczyka wybrać?
maltańczyk jakie legowisko

Idealne legowisko dla maltańczyka, czyli jakie?

Maltańczyki towarzyszą ludziom od wieków. Są kochane zarówno za swój uroczy wygląd, jak i przyjazny charakter. Te miłe pieski uwielbiają towarzystwo, ale potrzebują też swojego miejsca, w którym będą mogły się wyciszyć i wypocząć. Jakie jest idealne legowisko dla maltańczyka? Pupil musi czuć się w nim dobrze i bezpiecznie, a to oznacza, że nie może być zbyt duże, powinno też być wytrzymałe i dobrze izolować od chłodu podłogi, zapewniając psu komfort. Ważną kwestią jest możliwość regularnego prania bez ryzyka zniszczenia posłania.

Rozmiar legowiska dla psa maltańczyka

Przedstawiciele psich ras bardzo różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale też rozmiarem, dlatego podczas zakupu posłania trzeba zwracać uwagę na jego wielkość. Ułatwieniem są oznaczenia umieszczane przez producentów.
Jakiej wielkości legowisko dla maltańczyka będzie odpowiednie? Najlepszym wyborem jest rozmiar S, czyli najmniejszy, dobrze jednak upewnić się, czy wymiary na pewno odpowiadają potrzebom psa. Żeby to zrobić, wystarczy zmierzyć zwierzaka od nosa do ogona i doliczyć 20 centymetrów. Ważne, by pies mieścił się w legowisku bez względu na pozycję, jaką przyjmie podczas wypoczynku, i by żadna z części ciała nie wystawała poza jego obręb.
Niektórzy niedoświadczeni opiekunowie psów myślą, że o ile zwierzę mieści się w środku, nie ma znaczenia, jakie posłanie wybiorą. Duże legowisko dla maltańczyka nie będzie jednak dobrym pomysłem, nawet w większym domu. Pies nie będzie czuł się w nim komfortowo i nie zapewni mu ono takiego poczucia bezpieczeństwa jak to dobrane idealnie.

Jakie legowisko dla maltańczyka wybrać? Wypełnienie

Komfortowe legowisko dla maltańczyka powinno mieć solidne wypełnienie, które zabezpieczy delikatnego pieska przed chłodem podłogi. W ciepłym posłaniu będzie wypoczywał w optymalnych warunkach.
W przypadku psa tej rasy istotna jest odpowiednia sprężystość posłania, ponieważ narażony jest na problemy ze stawami, potrzebuje zatem odpowiedniego podparcia. Dzięki dobremu wypełnieniu pomożesz mu też ustrzec się przed kłopotami z kręgosłupem w późniejszym wieku.
Jakie wypełnienie legowiska dla maltańczyka będzie najlepsze? Wypełnienie musi być miękkie, ponieważ pies jest lekki, a jednocześnie elastyczne, by zapewnić dobre podparcie, nie może się też odkształcać. Sprawdzi się na przykład kulka silikonowa, która jest dodatkowo bezpieczna dla alergików, nie chłonie wilgoci i zapobiega rozwojowi grzybów i roztoczy.

Pokrycie legowiska dla psa maltańczyka

Wypełnienie jest ważne, ale trzeba również zwrócić uwagę na pokrycie posłania i to zarówno ze względu na komfort czworonoga, jak i aspekty czysto praktyczne. Chociaż maltańczyk nie ma podszerstka i nie gubi dużej ilości sierści, problemem w jego przypadku może być plątanie włosów i tworzenie się kołtunów. Nieodpowiedni, niskiej jakości materiał będzie niestety temu sprzyjał. Tkanina powinna być też miękka i przyjemna w dotyku.
Ponieważ maltańczyki kochają spacery, a do ich sierści mogą przyczepiać się różne zanieczyszczenia, idealnie, jeśli pokrycie legowiska można będzie zdjąć i wyprać. Alternatywą są materiały, które wystarczy przetrzeć ściereczką.

Czy kształt legowiska dla maltańczyka ma znaczenie?

Legowiska dla psów mogą mieć różne kształty – mogą być bardzo proste, wyposażone w wysokie ranty, okrągłe, kwadratowe, a także przyjmować formę budki. To, na jaki kształt legowiska dla maltańczyka się zdecydujesz, nie ma zbyt dużego znaczenia. Większość psów dobrze czuje się na posłaniu z rantami, które dają większe poczucie bezpieczeństwa i zapobiegają wypadaniu ulubionego kocyka. Ranty nie powinny jednak być zbyt wysokie i muszą umożliwiać łatwe dostanie się do środka, zwłaszcza gdy zwierzę jest już starsze. Ważne, żeby pies mógł w czasie wypoczynku obserwować domowników, więc osłonięte budki nie będą dobrym pomysłem.

Wyposażenie legowiska dla maltańczyka

Maltańczyki są wspaniałymi towarzyszami rodzin z dziećmi między innymi dlatego, że lubią się przytulać. Bardzo ważne jest zatem, by podczas samotnego wypoczynku również miały zaspokojone te potrzeby. Idealnym dodatkiem do legowiska będzie miękki kocyk, w którym pupil w razie potrzeby będzie mógł się zakopać. Czasami jest on dodawany do posłania, ale jeśli tak nie jest, trzeba go dokupić. Maltańczykowi przydadzą się również zabawki, z którymi będzie mógł spać.

Ile kosztuje posłanie dla maltańczyka?

Podobnie jak w przypadku innych akcesoriów dla psów, również ceny posłań znacznie różnią się między sobą. Najtańsze nieduże legowisko kupisz już w przedziale 30–50 zł, jednak zdecydowanie nie warto oszczędzać na posłaniu, ponieważ pies będzie tam spędzał wiele godzin w dzień i w nocy. Tańszy produkt będzie prawdopodobnie mniej komfortowy i szybko ulegnie zniszczeniu, szpecąc twoje mieszkanie.
Na dobre legowisko dla maltańczyka wydasz od 100 złotych do 300 złotych, ale możesz wtedy liczyć na to, że posłuży psu wiele lat, nawet jeśli będzie regularnie prane czy szarpane w ferworze zabawy.
O psim posłaniu warto myśleć jak o łóżku dla człowieka – zwykle pieczołowicie wybieramy materac, mając świadomość, jak ważny jest zdrowy sen. Nie inaczej jest w przypadku naszych psich przyjaciół, oni również zdecydowanie lepiej funkcjonują, gdy są wypoczęci.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym