Data publikacji:

Jak zakładać szelki psu? Sposoby na zakładanie psu szelek

Jak założyć szelki dla psa? Jak przyzwyczaić psa do szelek krok po kroku? Poznaj rodzaje szelek i sprawdź, jak dobrać rozmiar szelek do wielkości psa.
Jak zakładać szelki psu?

Jak założyć szelki psu?

To wszystko zależy od tego, jaki typ szelek chcesz kupić. Każde szelki są inne, dlatego warto zapoznać się wcześniej z instrukcją dołączoną do produktu przez producenta. Większość szelek nie wymaga przełożenia przez przednie kończyny. Część z nich zapina się na górze, inne z boku ciała czworonoga, ale znajdziesz także takie, które należy zapiąć na klatce piersiowej.
Szelki dla szczeniaka nie mogą być za duże, bo łatwo się z nich oswobodzi na spacerze. Możesz za to kupić nieco większe szelki, które będą pasowały dla pupila za kilka miesięcy, gdy osiągnie masę ciała dorosłego psa. Używaj ich po prostu w domu, by przyzwyczaić pupila do nich, ale na spacer zabieraj zwykłą obrożę, która jest dopasowana rozmiarem do rosnącego psa.

Jaki rozmiar szelek dla psa?

Dobrze przylegające szelki to takie, pod które możesz włożyć dwa palce (w przypadku psów ras średnich, dużych i olbrzymich) lub jeden palec (w przypadku psów ras małych i miniaturowych). Kupując szelki on-line, warto wcześniej zmierzyć obwód poszczególnych partii ciała:
Szelki muszą być dopasowane, by prawidłowo spełniały swoją funkcję, dlatego pamiętaj o ich regulacji przed każdym spacerem. To szczególnie ważne, jeśli masz szczeniaka, który bardzo szybko rośnie. Pamiętaj, że pies ze zbyt dużych szelek może się łatwo wyswobodzić i uciec. Luźne szelki mogą powodować znowu otarcia na skórze, dlatego zwróć szczególną uwagę na ich regulację.

Rodzaje szelek dla psa

Przylegają do ciała psa w obrębie szyi i klatki piersiowej, a dokładniej w takich miejscach, by nie powodowały dyskomfortu podczas poruszania się. Sprawdzą się zarówno u psów, które są umiarkowanie aktywne, jak i u tych, które potrzebują bardzo dużo ruchu.
To inaczej szelki typu easy-walk. To bardzo popularny model, po który sięga większość psich opiekunów. Dobrze sprawdzi się zarówno dla tych czworonogów, które dopiero uczą się chodzić na smyczy, jak i dla tych, które do szelek są przyzwyczajone. Raczej nie sprawdzą się u bardzo aktywnych psów.
Szelki układają się w kształcie litery Y, przez co są wygodne i nie powinny ograniczać ruchów psa.
Szersze, ale cienkie pasy przylegają dobrze do ciała czworonoga. To świetny model dla wszystkich tych psów, które nie tolerują szerszych obroży czy szelek. To zdecydowanie najlepsze szelki dla wszystkich psów ras brachycefalicznych oraz tych, które powinny nosić szelki ze względów zdrowotnych.
Tego typu szelki mają pasek na wysokości klatki piersiowej, który uniemożliwia swobodne bieganie. Posiadają dodatkowo rączkę zlokalizowaną w okolicy kłębu, za którą możesz chwycić pupila, gdy np. będziesz chciał przeprowadzić psa na drugą stronę ulicy lub przytrzymać go na chwilę, gdy np. będzie próbował zjeść śmieci na spacerze. Sprawdzą się dla psów mało i średnio aktywnych.
To produkt przeznaczony dla psów zaprzęgowych i innych bardzo aktywnych psów. Raczej nie są dobrym wyborem dla psów wielkomiejskich.

Jak przyzwyczaić psa do szelek?

To, czy będziesz musiał przyzwyczaić psa do szelek, to kwestia indywidualna. Niektóre psy nic sobie nie robią z dodatkowych tasiemek na swoim ciele, ale można spotkać też psy, które za nic nie pozwolą sobie na założenie szelek.
Niezależnie od tego, jak twój pies reaguje na szelki, warto zapoznać go z ich zapachem. Nagródź pupila, jeśli ten zachowa spokój przy szelkach. Nagradzanie jest niezwykle istotnym elementem w przyzwyczajaniu czworonoga do nowego produktu. Możesz wykorzystać do tego jego ulubione przysmaki lub zabawkę.
Z czasem możesz założyć pupilowi szelki przez głowę, ale jeszcze ich nie zapinać. Nagródź pupila, jeśli ten zachowa spokój. Jeśli ten etap nie sprawia pupilowi żadnych problemów i nie stresuje go dodatkowa uprząż na ciele, możesz pójść krok dalej i zapiąć szelki.
Używaj szelek w domu, bez przypiętej do nich smyczy. Pozwól pupilowi przyzwyczaić się do nich. Dopiero potem, przynajmniej po kilkunastu minutach, zacznij spacerować z psem na smyczy, ale wciąż tylko po domu.
Co zrobić, jeśli pies jest bardzo zestresowany i nie pozwala sobie założyć szelek? To ty musisz zachować spokój. Podejdź do tego na spokojnie, krok po kroku. Nie musisz przyzwyczajać go do szelek w ciągu jednego dnia. Lepiej wrócić do pierwszego punktu i skupić się na kojarzeniu zapachu szelek ze smakołykami. Możesz też po prostu dotykać szelkami jego ciała i mieć je zawsze pod ręką podczas wieczornych pieszczot na kanapie. Czworonóg musi zrozumieć, że szelki znajdują się w środowisku, bardzo blisko jego ciała i jest to jak najbardziej w porządku.
Czy metoda założenia psu szelek na siłę działa? Trudno odpowiedzieć. Zestresowany pies, który nie wie, co się dzieje i nie rozumie, dlaczego każesz mu nosić coś zamiast obroży, raczej nie będzie zadowolony z tej sytuacji. Na pewno o wiele lepiej jest podejść do tematu holistycznie i wziąć pod uwagę odczucia pupila i jego samopoczucie.

Czy szelki dla szczeniaka do dobry pomysł?

Oczywiście. Szelki nadają się zarówno dla psów młodych, dorosłych, jak i starszych. Warto przyzwyczajać do nich już bardzo młode psy. Nie są jednak polecane do nauki komend, ponieważ nie dają dobrej kontroli nad ruchem malucha.
Twój szczeniak ciągnie na spacerze? Szelki mogą być świetnym rozwiązaniem tego problemu! Zwróć tylko uwagę, by dobrze przylegały do ciała pupila. Nie mogą być ani za małe, ani za duże.