Data modyfikacji:

Jak nauczyć psa leżeć?

Nauka komendy „leżeć” jest jednym z podstawowych elementów szkolenia psa. Uczenie psiaka określonych poleceń pozwala na kontrolowanie jego zachowania w różnych sytuacjach, co może mieć przełożenie na bezpieczeństwo pupila, jego rozwój i dobre samopoczucie oraz spokój i wygodę właściciela. Jak nauczyć psa „leżeć” i innych popularnych komend? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci w szkoleniu twojego zwierzaka.
jak nauczyć psa leżeć

Jak nauczyć małego psa leżeć?

Warto pamiętać, że nigdy nie jest za późno na naukę, jednak im wcześniej zaczniesz szkolenie swojego pupila, tym łatwiej przyjdzie mu nauka, a wasze wspólne spacery i zabawy szybciej będą bardziej zorganizowane i bezpieczne. Jeśli masz małego psa, który dopiero uczy się podstawowych komend, ważne jest, aby rozpocząć szkolenie od podstaw. Najpierw należy pomóc mu zrozumieć, czego się od niego oczekuje, a dopiero potem przejść do treningów konkretnych komend. W tym celu możesz wykorzystać metodę pozytywnego wzmocnienia, czyli nagradzania psa za prawidłowe zachowanie. 
Poniżej skrótowo opiszemy poszczególne kroki stosowane w tej metodzie, która jest jednym z najpopularniejszych sposobów na to, jak nauczyć szczeniaka „leżeć”. 
  • Przygotuj smakołyk lub zabawkę, które będą wykorzystane jako motywator.
  • Poczekaj, aż pies ustawi się w pozycji stojącej.
  • Przysuń mu przysmak przed nos i powoli przesuwaj go w dół, w kierunku ziemi, tak aby piesek podążał za motywatorem. 
  • Gdy pies schyli się nisko, a następnie położy, wypowiedz komendę „leżeć” i w tym samym momencie podaj mu smaczka. Pamiętaj, by pochwalić psa za wykonanie polecenia.
  • Powtarzaj ten proces kilka razy dziennie, aż zwierzak zacznie kojarzyć komendę z pozycją leżącą i towarzyszącym jej przysmakiem.
  • Gdy pies już rozumie, co oznacza komenda „leżeć”, możesz zacząć wykonywać ćwiczenie bez pomocy motywatora.
  • W końcu dojdziecie do momentu, w którym będzie można zaprzestać używania gestów, pozostając jedynie przy słownym poleceniu. Zawsze jednak pies powinien zostać pochwalony, gdy zrobi to, czego się od niego oczekuje.
  • Pamiętaj, że szkolenie psa wymaga cierpliwości i systematyczności, dlatego nie denerwuj się na niego, gdy mimo wcześniejszych postępów zapomni, jakich ruchów od niego oczekujesz. Ważne jest też, aby zwalniać psa z wykonywania komendy, najlepiej poprzez wypowiadane każdorazowo hasło „koniec”.

    Po co uczyć psa komend?

    Poza sprawdzeniem, jak nauczyć psa komendy leżeć, warto wiedzieć, po co w ogóle się ją wprowadza. Nie chodzi bowiem o sztuczkę, choć sam proces nauki jest z reguły dla psa dobrą zabawą (a przynajmniej powinien być), ale o pomoc w radzeniu sobie z różnymi trudnymi czy nieprzewidzianymi sytuacjami. Takie komendy jak „siad” czy „leżeć” wykorzystuje się jako zachowania zastępcze, gdy pies robi to, czego nie chcemy lub gdy nie może poradzić sobie z emocjami. Kiedy pies będzie wiedział, że ma się położyć po twoim geście lub wypowiedzianej komendzie, będziesz w stanie przekierować jego uwagę z niepożądanego w danym momencie zachowania, np. ze skakania na gości. Warto zatem dowiedzieć się, jak nauczyć psa leżeć i wprowadzić trening w życie, bo może się to przydać podczas spacerów, gdy mija was inne zwierzę, rowerzysta czy dzieci. 
    zwierzaki2023_DH
    Dobrze wyszkolony pies, który przeszedł już cały proces nauki, może pozostawać w określonej pozycji dłuższy czas, na przykład leżąc spokojnie obok twoich nóg podczas wizyty w restauracji czy w innych miejscach publicznych. Nie jest to jednak stan, który da się szybko osiągnąć, wymaga czasu, wielu treningów, konsekwencji i cierpliwości.

    Jak nauczyć psa komend – różne metody

    Chcąc dowiedzieć się, jak nauczyć małego psa „leżeć”, komendy „daj głos” lub innych zachowań, warto poznać różne metody szkoleniowe. Możesz je wypróbować, szukając tej, która będzie najbardziej ci odpowiadać, a przede wszystkim, która okaże się skuteczna i odpowiednio atrakcyjna dla twojego pupila. Dzięki temu proces nauki będzie przebiegał szybciej i sprawniej. Poznaj dwie najpopularniejsze metody szkoleniowej, które mówią m.in. jak nauczyć psa leżeć.

    Metoda pozytywnego wzmocnienia

    Ta wspomniana już metoda polega na nagradzaniu psa za wykonywanie pożądanego zachowania. Można to zrobić przy wykorzystaniu odpowiednich motywatorów, czyli drobnych smakołyków, które najbardziej lubi psiak, lub zabawek (choć smaczki sprawdzają się zazwyczaj lepiej). Pies uczy się, że po wykonaniu określonego zachowania otrzyma nagrodę.

    Metoda klikera 

    Klikery to specjalne małe urządzenia, które emitują specyficzny dźwięk po ich naciśnięciu. Jak nauczyć komendy „leżeć” przy pomocy klikera? Podobnie jak w opisanym już wyżej sposobie ze smakołykami, dodając jednak do wybranego motywatora dźwięk klikera. Szkolenie polega na tym, że każde pożądane zachowanie psa natychmiast sygnalizuje się naciśnięciem klikera. Towarzyszący temu smakołyk lub pochwała sprawi, że po jakimś czasie zwierzak zacznie kojarzyć dźwięk z nagrodą, a później do nauki wystarczy już sam kliker. 

    Jak nauczyć psa „daj głos”?

    Do nauczenia psa rozumienia polecenia „daj głos” najlepiej jest wykorzystać kliker i smakołyki. Nie jest to jednak prosta komenda. Najprostszym sposobem jest wypowiadanie słów „daj głos” tuż przed szczeknięciem psa. Jeśli pies szczeknie – nagródź go dźwiękiem klikera i smakołykiem oraz pochwal. Wymaga to jednak pewnej znajomości nawyków i zachowań pupila, aby móc przewidzieć, kiedy zaszczeka, i w odpowiednim momencie wydać mu polecenie. 

    Jak nauczyć psa leżeć na legowisku?

    Chcąc nauczyć psa leżeć na legowisku, należy skupić się na jego naturalnych instynktach. Pies jest stworzeniem, które lubi mieć swoje stałe miejsce, gdzie może się zrelaksować i odpocząć. Ułóż więc legowisko w miejscu, w którym pies jest zwykle spokojny, ale pamiętaj, że to musi być przestrzeń, w której nie będzie mieć zbyt wielu bodźców, a domownicy nie będą mu przeszkadzać, np. przechodząc co chwilę nad nim. Do zachęcenia pupila, żeby położył się na przygotowanym dla niego posłaniu, możesz wykorzystać gryzak lub zabawkę, w której ukryty będzie smakołyk – chodzi o to, żeby zapewnić psu zajęcie na dłuższy czas. Po kilku takich zachętach, pies zacznie kojarzyć legowisko z przyjemnościami, a w końcu zauważy, że jest mu w nim po prostu wygodnie i chętnie będzie z niego korzystać. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Rita Turbiarz