Data publikacji:

Jak zrobić budę dla psa?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Dlatego zasługuje na wszystko, co najlepsze i stworzone z miłością. Doskonałą okazją na zrealizowanie takiego zamysłu jest odpowiedź na pytanie, jak zrobić budę dla psa. Taka konstrukcja będzie nie tylko funkcjonalna, ale też z pewnością ucieszy się z niej sam pies. Na szczęście stworzenie solidnej budy dla psa nie jest czynnością bardzo skomplikowaną i z pewnością poradzi sobie z tym zadaniem każdy, kto wyposaży się w kilka niezbędnych do tego rzeczy. Jak zrobić ocieplaną budę dla psa, ale też taką, która doskonale sprawdzi się latem? Sprawdź, w jaki sposób stworzyć własne cztery kąty dla swojego pupila i zapewnić mu tym samym wygodę i bezpieczeństwo.
jak zrobić budę dla psa

O czym pamiętać i jak zbudować budę dla psa?

Jednym z podstawowych i kluczowych aspektów przed odpowiedzią na pytanie, jak zrobić budę dla psa, jest jego wielkość. Buda nie powinna być ani za mała, ani za duża. Wiele osób myśli, że im większa buda, tym psu będzie wygodniej. Nic bardziej mylnego. Zbyt dużej budy pies nie będzie w stanie ogrzać własnym ciałem podczas niskich temperatur. Natomiast zbyt mała nie będzie komfortowa. Odpowiednia buda powinna mieć wymiary pozwalające psu na swobodne obrócenie i wyciągnięcie.
Odpowiadając na pytanie, jak zrobić budę dla dużego psa, należy obliczyć jej odpowiednie wymiary. W tym celu można wyliczyć długość, mnożąc długość psa do nasady ogona i mnożąc przez 1,2 lub 1,5. Szerokość to długość psa pomnożona przez 0,75 do 1,25. Wysokość budy można natomiast obliczyć, mnożąc wysokość psa razy 1,2 do 1,5. Kluczowe jest też wejście do budy. Jego szerokość będzie idealna, gdy pomnożymy wysokość przez 0,8.
Dach budy może być dwuspadowy lub płaski. W drugim przypadku będzie to dobre miejsce na legowisko. Trzeba jednak w obu przypadkach zadbać o to, aby ten element konstrukcji nie przemakał.

Jak zrobić budę dla psa z płyty OSB?

Materiał, z którego wykonana będzie buda, powinien być naturalny i pozbawiony toksycznych dodatków. Musi być też wytrzymały i jednocześnie lekki oraz odporny na czynniki atmosferyczne. Doskonałym wyborem jest więc płyta OSB lub MFP. To jednak nie jedyny materiał, jaki będzie potrzebny. Do tego, jak zrobić budę dla psa z płyty OSB, przydadzą się również takie narzędzia jak wiertarka, wkrętarka, szlifierka, łączniki ciesielskie czy pilarka.
W pierwszej kolejności należy z kantówek wykonać drewniany szkielet budy zgodny z obliczonymi wcześniej wymiarami. Pod budą dobrze będzie umieścić też warstwę folii izolacyjnej, a na niej ocieplenie. Następnie należy przykryć je płytą i przy pomocy wkrętów przymocować podłoże. Kolejny krok to szkielet ścian i dachu, który również należy uzupełnić ociepleniem. Przy późniejszym wycinaniu ścian z płyt trzeba pamiętać, że ścianki przednia i tylna muszą być strzeliste, by stanowić połączenie z dachem, chyba że tworzona buda ma mieć płaski dach.
Przy tworzeniu dachu ważne jest, aby w przypadku wykonywania dachu dwuspadowego ściąć płyty pod odpowiednim kątem tak, żeby możliwe było ich połączenie w punkcie szczytowym. To również cenna informacja dla osób zastanawiających się, jak zrobić budę dla psa z desek. Równie istotne jest wycięcie wejścia do budy w przedniej ściance. Warto zrobić to wyrzynarką, a następnie koniecznie zastosować szlifierkę, aby pies nie zranił się, wchodząc i wychodząc z budy.
W przypadku budowania budy dla psa z desek, poszczególne elementy łączymy za pomocą łączników ciesielskich lub gwoździ. Bardzo ważne jest w tym przypadku precyzyjne umieszczenie łączników, tak aby nie wystawały ze ścianek budy, co mogłoby być niebezpieczne dla psa.

Jak zrobić budę dla psa z palet?

Często zdarza się, że nie mamy akurat niepotrzebnych desek ani płyt OSB, ale mamy palety. To równie dobry materiał na budę dla psa. Można ich użyć w celu stworzenia podłogi budy, uzupełniając styropianem, po czym powtórzyć tę czynność przy ścianach, lub rozbić palety, by uzyskać z nich materiał do stworzenia idealnej budy na wymiar zgodnie z instrukcją umieszczoną powyżej.
Oba rodzaje budy można też wykończyć na bardzo wiele sposobów. Na dachu możliwe jest położenie estetycznych dachówek lub zastosowanie gontu bitumicznego. Budę warto też zaimpregnować i pomalować. W tym celu konieczne jest zastosowanie produktów odpornych na działanie wilgoci, promieniowanie UV i zmienne temperatury. Substancja powinna być też pozbawiona silnych, toksycznych substancji, aby była bezpieczna dla psa.

Jak zrobić ocieplaną budę dla psa?

Zastanawiając się, jak zrobić ocieplaną budę dla psa, można zastosować podwójną warstwę płyt lub desek, a już gotową już budę obić niepotrzebną wykładziną czy miękkim pluszowym materiałem. Pomiędzy deskami warto też umieścić styropian. Istotne jest również ocieplenie od strony gruntu. Każda buda powinna być też wyposażona w ciepłe koce czy specjalne legowisko dla czworonoga. Dzięki temu będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo nawet w chłodne dni.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Karolina Grad