Data modyfikacji:

Książki o psach, czyli szkolenie, behawiorystyka i wychowanie

Jak zatroszczyć się o psa, którego adoptowaliśmy ze schroniska? Jak wychować szczeniaka? Co zrobić, aby czworonożny przyjaciel czuł się w naszym towarzystwie bezpiecznie? Takie pytania zadaje sobie niemal każdy świadomy właściciel psa. Zwiększa się nasza świadomość na temat behawiorystki, więc coraz chętniej korzystamy z jej zdobyczy podczas budowania więzi ze zwierzętami. Części informacji możemy szukać w poradnikach i książkach o psach. W poniższym artykule przygotowaliśmy przegląd wartościowych lektur, dzięki którym lepiej zrozumiemy zachowania naszych czworonogów. Zapraszamy do lektury!
woman young lying bed with dog reading

Książki o psach – przegląd

„Szczeka, merda, mówi. Jak być najlepszym człowiekiem swojego psa”, Piotr Wojtków, Zofia Zaniewska-Wojtków

Autorzy książki o psach to behawioryści i założyciele dwóch szkół kształcących psich trenerów. W swoim poradniku dzielą się doświadczeniem zdobytymi podczas lat pracy z czworonogami. To pozycja napisana z myślą o osobach, które chciałyby zrozumieć złożone zachowania swoich zwierząt.
Psom towarzyszą różnorodne emocje – od szczęścia aż po poczucie winy, więc dobrze wiedzieć, jak je prawidłowo identyfikować. Piotr Wojtków i Zofia Zaniewska-Wojtków przedstawiają w książce świat oczami psów, dzięki czemu czytelnicy mogą wcielić się w role swoich zwierzaków. Oprócz tego w poradniku znajdziemy szereg porad, dzięki którym dowiemy się, jak stać się najlepszym przyjacielem swojego czworonoga. Autorzy przedstawiają również nowoczesne techniki treningowe i szkolenia psów tak, by każdy – nawet w domowych warunkach – mógł ćwiczyć z czworonogiem lepszą komunikację.

„Słuchając psa”, Piotr Wojtków, Zofia Zaniewska-Wojtków

„Słuchając psa” to kolejna książka pary behawiorystów, którzy od lat zajmują się szkoleniami zwierząt. Po lekturę mogą sięgnąć osoby chcące zrozumieć szczegółowe potrzeby zwierząt. Ile razy słyszeliśmy, że konkretne zachowania psa (przykładowo agresja) mają związek z jego rasą? Autorzy udowadniają, jak bardzo błędne jest to rozumowanie i w tej książce o psach uczą, jak prawidłowo odczytywać psią mowę ciała.
Zachowanie czworonoga to forma komunikacji oraz pokazanie emocji. Jeśli właściciel będzie je prawidłowo odczytywać oraz wsłuchiwać się w potrzeby zwierzęcia, to zbuduje ze swoim pupilem trwałą i przyjacielską więź. „Słuchając psa” to pozycja z poradami oraz ilustracjami ułatwiającymi naukę komend.

„Jak to ugryźć? Czyli pies w domu”, Magdalena Łęczycka

Pies to żywa istota, która na skutek różnych doświadczeń może zachowywać się w sposób dla nas niezrozumiały. Gdy decydujemy się na adopcję czy zakup czworonoga z hodowli, musimy pamiętać, że nasz ukochany pupil nie zawsze będzie spokojny, łagodny czy zadowolony. To właśnie dlatego pojawienie się czworonoga w domu musi być w pełni świadomą decyzją.
Magdalena Łęczycka przygotowała poradnik dla opiekunów psów, w którym tłumaczy, jak pracować ze zwierzęciem i lepiej się z nim komunikować. Autorka analizuje najczęstsze problemy, z którymi borykają się właściciele czworonogów. Co można znaleźć w tej książce o psach? Porady, co zrobić, gdy pupil ma problem z samodzielnym zostawaniem w domu. Podpowiada, jak poradzić sobie z jego nadmiernym szczekaniem czy ekscytacją. Pokazuje, jak złagodzić strach przed głośnymi dźwiękami oraz zdradza, co robić, gdy czworonóg ma problemy z zachowaniem czystości w domu. W poradniku znalazły się propozycje ćwiczeń, warsztaty i plany treningowe dla wszystkich osób, które już mają psa lub chcą się dobrze przygotować na jego powitanie w domu.

„Pies w mieście. Jak wypracować dobre nawyki, by spokojnie żyć z psem w miejskiej dżungli”, Katarzyna Migdał, Magdalena Horodyska

Każdy, kto choć raz spacerował z psem w mieście, wie, że takie wyjście dostarcza wielu (niestety nie zawsze pozytywnych) wrażeń. Musimy uważać na resztki jedzenia ukryte w trawie, piszczące maluchy podbiegające do czworonoga, inne psy czy rowerzystów. Spacer w mieście to dla psa nie tylko przygoda, ale też prosty sposób do przebodźcowania, które może rzutować na zachowania pupila.
Autorki książki „Pies w mieście” pokazują sposoby, jak sprawić, by czworonóg dobrze się czuł podczas spacerów pełnych niespodzianek i wielu zmiennych. Katarzyna Migdał i Magdalena Horodyska są doświadczonymi trenerkami, które dzielą się protipami nie tylko na to, jak uatrakcyjniać spacery naszych pupili. Tłumaczą również, jak nauczyć zwierzę korzystania z windy czy rozładowywać pospacerową energię. Ta książka jest pozycją obowiązkową dla osób, które chciałyby, aby ich pies bez stresu czerpał ze spaceru to, co najprzyjemniejsze.

„Psie sucharki. Wszystko, co powiedziałby twój pies, gdyby umiał mówić”, Maria Apoleika

Jakiej kultowej pozycji nie może zabraknąć wśród książek o psach? Oczywiście „Psich sucharków” autorstwa Marii Apoleiki. To żartobliwe, przepięknie ilustrowane wydanie, które w zabawny sposób pomoże lepiej zrozumieć zachowania czworonoga. Każdy, kto na co dzień ma u swoim boku czworonożnego przyjaciela, znajdzie w tej książce sytuacje z życia wzięte – często bawiące do łez.
Książka zawiera zbiór sytuacji właścicieli oraz ich psów, a każdy komiks opatrzony jest humorystycznym podpisem. Forma komiksu dostarczy nie tylko rozrywki, to również skarbnica wiedzy na temat zachowań zwierząt. Autorka w zabawny sposób pokazuje, dlaczego psy zachowują się w konkretny sposób. Po tę pozycję można sięgnąć również wtedy, gdy chcemy przygotować nasze dzieci na pojawienie się w domu psa lub w prosty sposób pokazać im, jakie emocje na co dzień towarzyszą naszym pupilom.

„Dobry piesek! Jak wychować niesfornego szczeniaka”, Steven Mann

Jak wychować szczeniaka? To pytanie zadają sobie osoby, które planują adopcję lub zakup małego pupila z hodowli. Słodkie obrazki i filmiki dostępne w mediach społecznościowych to tylko niewielki wycinek rzeczywistości. Przyszli właściciele szczeniąt muszą mieć bowiem świadomość, że czeka ich sporo pracy podczas wychowywania pupila tak, by wyrósł z niego szczęśliwy pies.
Autor książki jest behawiorystą, który szkoleniom psów poświęcił właściwie całe zawodowe życie. Napisany przez niego poradnik to zbiór ćwiczeń i treningów dla właścicieli szczeniąt – jak chodzić na smyczy, załatwiać swoje potrzeby czy reagować na imię. Steven Mann uczy również, jak analizować zachowania i odczytywać mowę ciała psów. To pozycja obowiązkowa dla osób, które chciałyby już od pierwszych dni szczenięcia w domu budować z nim trwałą więź na kolejne lata wspólnego życia.

„Adopcja na cztery łapy. Jak zaopiekować się psem i dać mu bezpieczny dom”, Justyna Piekarczyk

W schroniskach wciąż znajduje się wiele czworonogów, które czekają na kochający dom. Jeśli myślimy o adopcji, musimy jak najlepiej przygotować się na przyjęcie pupila. Trzeba pamiętać bowiem, że trafi do nas bezbronne zwierzę, które zostało skrzywdzone i porzucone, a jego zachowania na początku mogą różnić się od tych u psów od lat żyjących w bezpiecznych domach.
Justyna Piekarczyk zajmuje się organizacją adopcji psów i dzieli się w swojej książce informacjami, jak wygląda cały proces adopcyjny. To również praktyczny poradnik, w którym znajdziemy odpowiedzi na pytania, jak przygotować się do przygarnięcia szczenięcia i dorosłego psa. Jak reagować na lęki u adoptowanego czworonoga? Co powinna zawierać wyprawka adopcyjna? Autorka rozprawia się również z mitami adopcyjnymi i pokazuje, jak zbudować z przygarniętym zwierzakiem relację pełną miłości.
Autor: Anna Mlonka