Data publikacji:

Jak uzupełnić elektrolity u psa? Polecane produkty

Co na odwodnienie dla psa jest najlepsze? Jakie produkty kupić dla psa, by uzupełnić jego elektrolity? Jak podawać płyny psu, który nie chce pić? Poznaj polecane produkty, które zapobiegają odwodnieniu.
jak usupelnic elektrolity u psa
Istnieje kilka metod, które pozawalają na uzupełnienie elektrolitów u psa:
Podawanie płynów doustnie – możesz zakupić płyny elektrolitowe dla zwierząt w weterynaryjnej aptece lub skonsultować się z weterynarzem w celu uzyskania odpowiedniej zalecenia. Podawanie płynów doustnie może obejmować podawanie wody z dodatkiem elektrolitów lub specjalnych napojów elektrolitowych. Ta metoda jest skuteczna, jeśli pies nie wymiotuje, jest w dobrym stanie fizycznym i nie jest bardzo odwodniony.
Podawanie płynów dożylnie – w przypadkach ciężkiej utraty płynów lub odwodnienia lekarz weterynarii może zalecić podanie płynów dożylnie. To może być konieczne w przypadku wymiotów, biegunek lub innych stanów, które powodują znaczne utraty płynów. W takim przypadku pupil musi być hospitalizowany. Do podaży płynów używa się najczęściej pomp, które dokładnie mierzą ilość płynów podanych w czasie godziny. Wadą jest na pewno to, że płyny dożylnie nie mogą zostać podane zbyt szybko. Pacjent musi być hospitalizowany minimum przez kilka godzin i personel medyczny musi mieć na niego oko przez cały czas. To najbardziej efektywna metoda uzupełniania elektrolitów u psa, która leczy i zapobiega odwodnieniu. Pamiętaj! Ten rodzaj podawania płynów jest możliwy tylko i wyłącznie pod okiem lekarza weterynarii.
Podawanie płynów podskórnie – w przypadku, gdy twój pupil nie może być hospitalizowany, lekarz weterynarii może zdecydować o podaniu płynów pod skórę. Pupil dostaje wówczas duże ilości płynów podskórnie, zazwyczaj w okolicy karku i zadu. Po całej procedurze zwierzę będzie miało kilka zgrubień, z których może sączyć się płyn. Jest to jak najbardziej normalne. Metoda jest skuteczna, ale nie aż tak, jak dożylne podawanie płynów. Pamiętaj! Ten rodzaj podawania płynów jest możliwy tylko i wyłącznie pod okiem lekarza weterynarii.

Dieta – możesz też wprowadzić pokarmy bogate w elektrolity do diety psa. Należą do nich banany, kokosy, awokado, fasolka szparagowa, chude mięso, migdały czy jaja. Jednak przed wprowadzeniem nowych składników do diety, należy skonsultować się z weterynarzem, aby upewnić się, że są one odpowiednie dla twojego psa. Ta metoda raczej nie sprawdzi się u psów, których ogólny stan zdrowia jest osłabiony.

W przypadku utraty elektrolitów zawsze najlepiej skonsultować się z weterynarzem, który będzie mógł ocenić potrzeby twojego psa i zaproponować odpowiednie leczenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku poważnej utraty płynów lub stanów chorobowych, które wymagają intensywnego leczenia.

Jak uzupełnić elektrolity u psa? Produkty

Aptus Nutrisal

Karma uzupełniająca, rozpuszczalna w wodzie dla psów i kotów do podtrzymywania równowagi elektrolitowo-wodnej. Stosowanie Nutrisal jest zalecane w przypadkach odwodnienia i utraty elektrolitów u kotów i psów np. w zaburzeniach jelitowych połączonych z biegunką.
W przebiegu biegunki dochodzi do utraty znacznych ilości płynów, co może prowadzić do odwodnienia. W tej sytuacji, poza płynami, zwierzęta potrzebują elektrolitów, które Nutrisal zawiera w odpowiedniej proporcji. Nutrisal może być również podawany zwierzętom po wysiłku lub po długiej podróży samochodem oraz w trakcie upałów.
Właściwości: 
Ograniczenie ostrych zaburzeń wchłaniania jelitowego. Polecany do stosowania w przebiegu ostrej biegunki oraz w okresie rekonwalescencji, a także dla psów aktywnych, a także w upalne dni. Zapewnia nawodnienie i dostarcza elektrolity. Zalecana długość stosowania to 1–7 dni. W przypadku biegunki przed użyciem zaleca się zasięgnąć opinii lekarza weterynarii.
Sposób użycia:
Proszek rozpuścić w wodzie. Ustawić roztwór w zasięgu zwierzęcia, aby mogło go pić zawsze, gdy ma na to ochotę. Jeżeli zwierzę jest słabe i nie może pić samodzielnie, należy mu podawać płyn w sposób wymuszony przez kilka dni. Średnie zapotrzebowanie na płyny wynosi 50–100 ml na kilogram wagi dziennie. Roztwór należy podawać często w niewielkich ilościach. Kot zwykle pije mniej niż pies.

Oralade

To świetny produkt, który warto wypróbować, jeśli twój pupil nie chce pić ani jeść i jest nieznacznie odwodniony. Warto też z niego korzystać, jeśli zwierzę ma rozwolnienie, aby zapobiegać utracie elektrolitów i odwodnieniu.
Wskazania żywieniowe:
Zawiera zbilansowany, zwiększony poziom elektrolitów, w tym sodu, potasu i łatwostrawnych cukrów. Oralade zawiera również aminokwasy funkcjonalne takie jak glicyna i kwas glutaminowy w celu odżywiania enterocytów wyściełających przewód pokarmowy. Prebiotyk GOS+ wspiera mikroflorę zdrowych jelit. Brak tłuszczy i niska zawartość białka umożliwiają szybkie trawienie i łatwe wchłanianie.
Sposób stosowania:
- u pacjentów z anoreksją, w stanie ciężkim, z ostrymi chorobami przewodu pokarmowego – brak tłuszczy i niska zawartość białek zapewnia łatwe przyswajanie;

- wsparcie nawadniania doustnego – przy odwodnieniu od łagodnego do średniego stopnia spowodowanym przez wymioty, biegunkę lub inne choroby układu pokarmowego – izotoniczna formuła szybko przywraca równowagę wodno-elektrolitową, a aromat kurczaka zachęca do picia nawet w przypadku nudności;

- hipoalergiczność – zawiera zhydrolizowaną wątrobę drobiową – odpowiedni dla pacjentów z problemami układu wydalniczego, z cukrzycą.

Elektrolity dla psa Eurowet

Karma uzupełniająca dla psów i kotów regulująca równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Zmieszana z wodą tworzy roztwór izotoniczny.
Glukoza zwiększa absorpcję makroelementów i wody oraz dostarcza łatwo przyswajalną energię. Elektrolity zawierają sole dysocjujące na jony, ułatwiające przekazywanie impulsów nerwowych w organizmie. 
Ekstrakt owocu z dzikiej róży uzupełnia niedobory witaminy C. Kompleks BCAA (Leucyna, Izoleucyna, Walina), L-glutamina dostarczają aminokwasy niezbędne dla właściwej regeneracji i rozwoju mięśni. Dodatek proszku wątrobowego poprawia smak, który powoduje, że zwierzęta chętnie przyjmują preparat.
Zastosowanie:
- odwodnienie,
- zaburzenia trawienia,
- biegunka,
- wysiłek fizyczny,
- przywrócenie homeostazy organizmu.
Zdjęcie: Envato Elements