Data modyfikacji:

Kichanie u psa – co może oznaczać?

Pies, podobnie jak człowiek, może kichać z wielu powodów. Może to być objaw choroby lub innej patologii, ale może też być niewinnym sposobem komunikacji z innymi psami. Warto obserwować swojego pupila i w przypadku wystąpienia bardzo silnego napadu kichania lub kichania z pojawieniem się innych niepokojących objawów udać się z psem do lekarza weterynarii na wizytę.
kichanie u psa

Dlaczego psy kichają?

Kichanie to nieswoista odpowiedź organizmu na obce substancje, takie jak wirusy, grzyby czy bakterie. To pierwsza linia obrony, która uaktywnia się często podczas przeziębienia. Kichanie może też być objawem mechanicznego lub chemicznego uszkodzenia lub podrażnienia śluzówki nosa. Pies może nadmiernie kichać w przypadku utknięcia w nosie małego przedmiotu lub w przypadku rozwoju procesu nowotworowego. Na szczęście nie każde kichnięcie jest powodem do niepokoju. Czy wiesz, że psy mogą też kichać podczas zabawy?

Przyczyny kichania u psa

Ciało obce w nosie u psa

Intensywne kichanie u psa może być objawem utkwienia ciała obcego w nozdrzach pupila. Źdźbło trawy, mała piłeczka twojego dziecka czy inny mały przedmiot, który najczęściej podczas zabawy dostał się do jamy nosowej, daje bardzo silne, nagłe i intensywne objawy. Pies może kichać niemal bez przerwy, drapać się po nosie i kaszleć. Zwierzęta często też charczą i niekiedy mogą nawet wymiotować, jeśli ciało obce podrażnia dodatkowo podniebienie. 
Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza weterynarii. Lekarz w trakcie badania ogólnego zazwyczaj nie jest w stanie stwierdzić, czy rzeczywiście w nozdrzach jest coś, co nie jest w stanie wyjść. Konieczne jest badanie w znieczuleniu. W zależności od możliwości, lekarz może sprawdzić nos za pomocą specjalnej kamery i usunąć ciało obce po jego odnalezieniu.
Kichanie zazwyczaj ustępuje od razu po usunięciu ciała obcego.

Kichanie u psa a zabawa

Czy wiesz, że psy mogą kichać (prychać) podczas zabawy? Nie jest to wówczas żaden objaw choroby. To sposób komunikacji z tobą lub innymi psami, który świadczy o tym, że zabawa jest przednia i twój pupil dobrze się bawi. Jeśli twój pies prycha tylko wtedy, gdy się bawi, to nie ma powodu do niepokoju – to normalne.

Kichanie u psa a węszenie

Psy mają bardzo silny zmysł węchu. Mówi się, że psi węch jest od 10 000 do 100 000 razy bardziej wrażliwy niż ludzki. Dlatego psie nosy są o wiele bardziej wrażliwe na zapachy, ale też na czynniki drażniące. Kichanie to naturalna ochrona górnych dróg oddechowych przed czynnikami zewnętrznymi. Psi nos oczyszcza się w ten sposób i uniemożliwia dostanie się drażniących lub szkodliwych substancji dalej do organizmu. 
Psy mogą więc kichać nieco częściej podczas węszenia, szczególnie jeśli z bliskiej odległości poczują bardzo intensywny zapach.

Kichanie a alergia u psa

Kichanie i surowiczy, przezroczysty wypływ z nosa oraz nadmierne łzawienie mogą być objawami alergii. Potwierdzenie lub wykluczenie alergii jest bardzo trudne, ponieważ psy, podobnie jak ludzie, mogą być uczulone niemal na wszystko.
Na pewno ważne jest, czy pies kicha przez cały rok w takim samym stopniu, czy może objawy nasilają się wiosną albo jesienią. Sezonowość objawów i ich baczna obserwacja bardzo ułatwiają postawienie diagnozy.

Objawy przeziębienia u psa

Psy też mogą mieć objawy przeziębienia na skutek osłabienia układu odpornościowego i rozwinięcia się infekcji (zazwyczaj wirusowej). Objawy zazwyczaj nie są bardzo silnie wyrażone i co ważne, sam stan zdrowia i życia pupila nie jest zagrożony. Mimo wszystko psy, podobnie jak ludzie, mogą kaszleć, kichać i mieć katar podczas przeziębienia.
Ludzie i psy mają podobne objawy przeziębienia, dlatego można je łatwo rozpoznać. Są to między innymi:
  • ospałość i osłabienie, senność;
  • niechęć do zabawy lub wyjścia na spacer;
  • niechęć do jedzenia lub zmniejszony apetyt;
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej;
  • problemy z oddychaniem, chrapanie, charczenie i duszność;
  • kaszel, katar oraz wypływ z oczu (łzawienie oczu);
  • zaczerwieniony nos pokryty wydzieliną z nosa lub suchy i popękany;
  • podwyższona wewnętrzna temperatura ciała (może być nawet gorączka);
  • trudności z połykaniem pokarmu;
  • ślinienie i oblizywanie się;
  • wymioty.
  • Pasożyty u psa

    Czy wiesz, że pasożyty u psa mogą też znajdować się w jamie nosowej? Objawy to kichanie, kaszel, wypływ z nosa i charczenie. Nie zawsze pasożyty są widoczne. Jeśli podejrzewasz, że pupil może mieć pasożyty w górnych drogach oddechowych, warto umówić się z nim na wizytę u lekarza weterynarii. Weterynarz oceni, czy objawy pupila faktycznie mogą świadczyć o inwazji pasożytów, zaleci zbadanie kału pod kątem pasożytów lub od razu zastosuje lek przeciwpasożytniczy.

    Nowotwór w nozdrzach u psa

    Niestety, kichanie niekiedy może też być objawem nowotworu. Na pewno nie jest to specyficzny objaw, ale w przypadku bardzo agresywnych i szybko rosnących guzów może być jedynym objawem. Nowotwory w nosie są zazwyczaj złośliwe, ale zdarzają się oczywiście zmiany o charakterze łagodnym.
    Sprawdź i kup na Ceneo.pl: odżywki i witaminy dla psów
    Jeśli kichaniu towarzyszą inne objawy, takie jak chudnięcie, niechęć do jedzenia, powiększone węzły chłonne czy inne, to warto jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii na konsultację. 
    Guzy mogą być widoczne, mogą wystawać z dziurek nosowych lub deformować kość nosową, ale w większości przypadków są zlokalizowane głęboko w nozdrzach i niewidoczne gołym okiem.

    Co na kichanie dla psa?

    Niestety, nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednym słowem. To zależy od przyczyny problemu. Dlatego tak bardzo ważna jest diagnostyka. Zabierz swojego pupila na wizytę do lekarza weterynarii, koniecznie nagraj telefonem psa, gdy twój pupil kicha, i pokaż filmik lekarzowi. 
    Zdjęcie: Envato Elements