Data publikacji:

Psy z włosami – jakie są gatunki psów z włosami?

Psy z włosami są bardzo efektowne, jednak wymagają również regularnej pielęgnacji, takiej jak np. regularne kąpiele oraz rozczesywanie włosów. Jakie są psy z włosami i czym tak właściwie psy z włosami różnią się od tych z sierścią? Czy psy z włosami są hipoalergiczne i w związku z tym lepiej sprawdzą się w przypadku alergików? Przygotowaliśmy również zestawienie, w którym umieściliśmy najładniejsze psy z włosami.
Golden retriever

Czym różnią się psy z włosami od psów z sierścią?

Zacznijmy od wyjaśnienia, że psy z włosami również mają sierść, jest ona jednak nieco inaczej zbudowana. Sierść psów składa się z dwóch warstw: włosa okrywowego oraz podszerstka. Włos okrywowy to warstwa sierści, którą widzimy gołym okiem. Z kolei podszerstek to gruba i miękka warstwa włosa, która znajduje się bezpośrednio przy skórze psa. Warstwa ta pełni funkcję termoizolacyjną, czyli innymi słowy, zapewnia psu ciepło. Jednak część psów nie ma podszerstka. I to właśnie te rasy psów, które nie posiadają podszerstka, a mają jedynie włos okrywowy, nazywamy potocznie psami z włosami. Z kolei w przypadku psów z szatą dwuwarstwową mówimy o klasycznej sierści.

Jak rosną włosy u psa?

Jednym z najważniejszych elementów odróżniających podszerstek od włosa okrywowego jest cykl wzrostu. Ten pierwszy ma krótką fazę wzrostu, co oznacza, że szybciej obumiera i wypada. Z kolei faza wzrostu w przypadku włosa okrywowego trwa dłużej, co oznacza, że jest trwalszy i rzadziej wypada. W okresach sezonowego linienia (wiosną i jesienią) podszerstek jest intensywnie zrzucany, aby dostosować się do zmieniającej temperatury. W zimie jest bardziej obfity, żeby zapewnić czworonogowi więcej ciepła.
Włos okrywowy ma z kolei trochę inne funkcje: chroni psa przed wilgocią, nadmiernym promieniowaniem oraz brudem. Linienie tej warstwy włosa jest mniej intensywne. Zrzucany jest stopniowo przez cały rok, jednak w dużo mniejszej ilości niż podszerstek.
Większość psów z podszerstkiem w okresie linienia gubi sierść kępami – psa trzeba wówczas codziennie dobrze wyczesać, żeby nie porozrzucał włosów po całym mieszkaniu. Wypadanie sierści u psów bez podszerstka jest rzadsze, ale pozostawione włosy są bardzo twarde i ostre, przez co mogą sprawiać problemy przy sprzątaniu. Są rasy psów, którym trzeba usuwać włosy samodzielnie, ponieważ same nie linieją. Przykładem takiej rasy jest jamnik szorstkowłosy.

Jakie są rasy psów z włosami?

Jakie są jeszcze inne małe psy z włosami poza jamnikiem szorstkowłosym?
  • Yorkshire terrier – mały pies (2–3 kg) o jedwabistych, długich włosach, które rzadko wypadają, ale wymagają regularnego szczotkowania. Energiczny i przyjazny.
  • Maltańczyk – biały pies (3–4 kg) z prostymi włosami przypominającymi ludzkie. Wesoły i towarzyski, wymaga częstej pielęgnacji.
  • Shih Tzu – waży 4–7 kg, ma długą, miękką sierść. Czuły, spokojny i idealny do mieszkania.
  • Pudel toy – niewielki (2–4 kg), z kręconą sierścią. Inteligentny i łatwy w szkoleniu.
  • Z kolei duże psy z włosami to m.in.:
  • golden retriever duży pies (30–35 kg) o gładkich, jedwabistych włosach. Przyjacielski, lojalny i łatwy w szkoleniu, idealny dla rodzin;
  • owczarek niemiecki długowłosy – inteligentny i wszechstronny pies (30–40 kg) z piękną, gęstą sierścią. Doskonały stróż i towarzysz;
  • nowofundland – masywny pies (50–70 kg) o długiej, wodoodpornej sierści. Łagodny, opiekuńczy i świetny pływak;
  • bernardyn – wielki pies (50–80 kg) z gęstym włosem. Spokojny, troskliwy i oddany rodzinie.
  • Pies z włosami – czy sprawdzi się w przypadku alergików?

    Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że psy z włosami są lepsze dla alergików. Jednak czy rzeczywiście mogą one stanowić dobre rozwiązanie dla tych osób? Nie jest to do końca prawda. Na samym początku należy zaznaczyć, że sama sierść nie wywołuje alergii. Uczulające są białka obecne w ślinie psa, w złuszczającym się naskórku oraz w sebum. Psy, które linieją, rozprzestrzeniają alergeny poprzez wypadającą sierść po całym mieszkaniu – znajdziemy ją na meblach, podłodze oraz ubraniach. I to właśnie zwiększona obecność alergenów, a co za tym idzie, częstszy z nimi kontakt, wywołuje alergię.

    Czy psy z włosami są hipoalergiczne?

    Żaden pies nie jest w 100% hipoalergiczny. Białka wywołujące alergię są produkowane przez organizm psa i tylko rozprzestrzeniane przez okrywę włosową. Psy z włosami mogą jednak produkować mniej unoszących się w powietrzu czy znajdujących się w mieszkaniu alergenów. Dzieje się tak, ponieważ ich włosy rzadziej wypadają. Pies z włosami może być również łatwiejszy w pielęgnacji. Częste kąpiele i regularne szczotkowanie mogą zmniejszyć obecność alergenów na powierzchni psa.

    Pielęgnacja psów z włosami – o czym należy pamiętać?

    Sierść u psów z włosami rośnie dłużej, a więc jej pielęgnacja jest bardziej czasochłonna i nieco bardziej wymagająca. Warto dodać, że regularna pielęgnacja sierści ma również wpływ na zdrowie psa, zapobiegając infekcjom skóry, powstawaniu kołtunów czy innych problemów.
    Jednym z najważniejszych elementów pielęgnacji psów z włosami jest regularne szczotkowanie włosów. Szczotkowanie usuwa martwe włosy i zapobiega ich plątaniu. W przypadku niektórych ras (takich jak yorkshire terriery, pudle czy maltańczyki) włosy linieją w bardzo ograniczonym zakresie lub nie wypadają wcale. W takim przypadku niezbędne jest ich ręczne usuwanie lub z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi. Można to zrobić samodzielnie lub zabrać naszego czworonoga do psiego fryzjera. W przypadku psów, które nie linieją lub których włosy rosną bardzo szybko (pudle), wymagane jest okresowe strzyżenie.
    Psy z włosami należy również regularnie kąpać, co 4–6 tygodni.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.