Data publikacji:

Szczotkowanie psa: najlepsze narzędzia i techniki dla różnych rodzajów sierści

Bez względu na to, czy masz psa krótkowłosego, czy długowłosego – jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, które należy wykonywać regularnie, jest szczotkowanie sierści. Dzięki temu możesz usunąć nadmiar zwierzęcych włosów, zadbać o ich kondycję, a do tego poprawić krążenie krwi. Aby jednak zabieg przyniósł oczekiwane efekty, konieczna jest odpowiednia szczotka do czesania psa. Jaką wybrać w zależności od typu sierści? Znamy odpowiedź!
szczotka do czesania psa

Dlaczego szczotkowanie psa jest ważne?

Zacznijmy od sprawdzenia, dlaczego wyczesywanie podszerstka i sierści jest takie ważne. Jednym z oczywistych powodów jest zadbanie o zdrowy wygląd psich włosów – w trakcie szczotkowania można usunąć wszelkiego rodzaju kołtuny, kurz, liście i inne zabrudzenia, z którymi zwierzak wrócił do domu po spacerze.
To z kolei jest dużą zaletą dla jego właściciela – dobra szczotka dla psa sprawia, że pies nie roznosi ewentualnego brudu, a w domu jest mniej sierści, która potrafi trafić nawet do talerza z obiadem. Szczególnie ważne jest regularne szczotkowanie psa w okresie linienia. A jeżeli zmagasz się z problemem nadmiernej utraty okrywy włosowej czworonoga, to koniecznie poznaj nasze domowe sposoby na wypadanie sierści u psa. Warto także skonsultować się z weterynarzem.
To nie koniec! Dlaczego jeszcze w twoim domu powinna zagościć profesjonalna szczotka dla psa? Ze względu na poprawę krążenia krwi podczas zabiegu szczotkowania. Wyczesując zwierzęce włosy, wykonujesz jednocześnie masaż jej skóry. Odpowiednio dobrana szczotka do czesania szczeniaka lub dorosłego psa pomaga w pobudzeniu mikrokrążenia, a to wpływa pozytywnie na wygląd sierści i zdrowie czworonoga.
Najważniejsze zostawiliśmy na koniec: regularnie używana szczotka do wyczesywania psów to także sposób na zadbanie o zdrowie czworonoga. Jak to możliwe? W trakcie zabiegu można usunąć wszelkiego rodzaju pasożyty (w tym również niebezpieczne dla zwierzaka kleszcze). Pozbycie się nadmiaru okrywy włosowej pozwala także psiej skórze lepiej oddychać i zmniejsza ryzyko wystąpienia u czworonoga dermatozy.
Zachęciliśmy cię do regularnego szczotkowania zwierzaka? W takim razie czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jaka jest najlepsza szczotka dla psa długowłosego lub krótkowłosego.

Rodzaje szczotek do różnych typów sierści psów 

Na rynku znajdziesz różne rodzaje szczotek dla psów. Oto najpopularniejsze z nich:
  • Szczotka włosiana – dokładniej szczotka dla psa z naturalnym włosiem, którą uznaje się za uniwersalną. Jest wytrzymała, dostępna w różnych poziomach twardości i rozmiarach. To doskonała szczotka do wyczesywania psa o krótkiej sierści.
  • Szczotka silikonowa i gumowa – miękka szczotka dla psa nadaje się głównie dla ras gładkowłosych.
  • Szczotka metalowa – nazywana również pudlówką. Jak pewnie się domyślasz, to najlepsza szczotka do czesania psa z sierścią kręconą, zarówno tą krótszą, jak i dłuższą. Akcesorium ma cienkie druciki z metalu, zakrzywione na końcówkach.
  • Szczotka druciana – polecana szczotka do czesania psa długowłosego lub średniowłosowego. Do wyboru masz modele w wielu rozmiarach i o różnych poziomach twardości. Wśród nich czekają także propozycje dedykowane konkretnym rodzajom sierści.
  • Oprócz wymienionych typów możesz zdecydować się też na gumowe zgrzebło dla psa lub furminator. Co to takiego?
  • Szczotka zgrzebło dla psa – bez problemu radzi sobie z usuwaniem nie tylko sierści i podszerstka, ale także kurzu i zabrudzeń. Najczęściej ma plastikowe lub metalowe ząbki. To doskonała szczotka do wyczesywania sierści w okresie linienia.
  • Furminator – szczotka do sierści, dzięki której łatwo usuniesz podszerstek i martwe włosy. Z wyglądu odrobinę przypomina zgrzebło, jednak ma stalowe ostrze z ząbkami. Pamiętaj, że szczotka do sierści psa powinna zostać dopasowana do długości okrywy włosowej.
  • A może szczotka do kołtunów dla psa nie zdaje egzaminu? W takiej sytuacji świetnym pomysłem jest dwustronna rękawica do pielęgnacji sierści. To akcesorium, które umożliwia wyczesywanie czworonoga podczas głaskania. Dzięki temu zabieg jest mniej stresujący dla zwierzaka.

    Jak prawidłowo szczotkować psa: techniki i porady

    Dobrze dobrane narzędzie to absolutna podstawa – szczotka do krótkiej sierści nie zda egzaminu u pudla z kręconymi włoskami. I odwrotnie – szczotka do czesania psów długowłosych ma za długie końcówki, które mogą zranić skórę zwierzaka z krótszą okrywą włosową.
    Dodatkowo pamiętaj o kilku wskazówkach:
  • Zacznij od przyzwyczajenia zwierzaka do wyczesywania sierści. Na początku może się stresować i bać, dlatego okaż mu cierpliwość.
  • Najlepszym wyborem na start jest miękkie włosie. Taka szczotka do krótkiej sierści psa nie zrani jego delikatnej skóry. Z czasem możesz zamienić ją na model polecany do danej rasy i rodzaju sierści.
  • Na zakończenie nagradzaj psa przysmakiem lub zabawą. W ten sposób tworzysz pozytywne skojarzenia.
  • Jak często szczotkować psa w zależności od rodzaju sierści?

    Regularność wyczesywania ma ogromne znaczenie. Szczotki dla psa z długą sierścią powinny być używane codziennie, podobnie jak u psów z obfitym, gęstym podszerstkiem. Jeżeli masz napięty grafik, ale zależy ci jednocześnie na bieżącym usuwaniu kołtunów i zadbaniu o zdrowie zwierzaka – wyczesuj go maksymalnie co 2 dni. Możesz zdecydować się też na trymowanie psa (u groomera lub samodzielnie – przyda się wtedy dobra szczotka do trymowania psa).
    Inaczej wygląda to u zwierzaków z krótszą okrywą włosową. Zaleca się, aby szczotka dla psa o krótkiej sierści była używana przynajmniej raz w tygodniu (częściej w okresie linienia).
    A co z pudlami? To rasa, która nie linieje, a mimo to czesanie powinno odbywać się przynajmniej kilka razy w tygodniu. Nie wystarczy jednak szczotka dla psa. Krótka sierść jest mniej podatna na matowienie i powstawanie kołtunów, dlatego warto także regularnie strzyc zwierzaka maszynką.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka