Witaminy dla psa seniora
U starszych psów wzrasta zapotrzebowanie na witaminy w diecie, dlatego stosowanie suplementów dla psa jest jak najbardziej wskazane. Gotowe witaminy dla psich seniorów dostaniesz w przychodniach weterynaryjnych i dobrych sklepach zoologicznych, także tych internetowych.
Musisz wiedzieć, że dobór odpowiedniego preparatu witaminowego nie może być losowy. Starsze psy są narażone na wystąpienie różnych chorób przewlekłych – problemów żołądkowo-jelitowych, niewydolności nerek, wątroby lub trzustki czy trudności w poruszaniu się. Są też bardziej – niż psy dorosłe – narażone na zachorowanie na choroby zakaźne i na inwazje pasożytów.
Pamiętaj, by skonsultować podawanie danego preparatu psu z lekarzem weterynarii. Nie rób nic na własną rękę. Chcąc psu pomóc, możesz mu nieświadomie zaszkodzić.
Karma i witaminy dla psów seniorów powinny być bogate w:
- L-karnitynę,
- karotenoidy,
- witaminę C,
- witaminę E,
- kwas 3-hydroksy-3-metylomasłowy,
- koenzym Q,
- bioflawonoidy,
- siarczan glukozaminy,
- kwas hialuronowy,
- chondroitynę,
- nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).
L-karnityna korzystnie wpływa na kondycję psów, ale niestety jednocześnie zwiększa ilość wolnych rodników. Dlatego tak ważne jest jednoczesne suplementowanie diety pupila selenem, koenzymem Q, przeciwutleniaczami i bioflawonoidami. Niedobór L-karnityny jest bardziej niebezpieczny niż jej nadmiar.
Karotenoidy, witamina C i E to naturalne przeciwutleniacze, które zapobiegają działaniu wolnych rodników i spowalniają procesy starzenia.
Siarczan glukozaminy, kwas hialuronowy i chondroityna dbają o układ chrzęstno-kostny. Substancje wspomagają pracę stawów.
Nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) korzystnie wpływają na widzenie oraz odgrywają ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania mózgu. Ich doskonałym źródłem są oleje rybne oraz lniane. Takie oleje dodatkowo zwiększają smakowitość karmy. Wybieraj te preparaty, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6.