Data modyfikacji:

Jaka maszynka do mielenia kości dla psa?

Jako właściciel czworonoga z pewnością chcesz dla niego jak najlepiej i podawać mu posiłki najwyższej jakości. Jeśli przygotowujesz samodzielnie jedzenie dla zwierzaka, z pewnością zainteresuje cię temat urządzenia, które może znacznie przyspieszyć ten proces, czyli maszynki do mielenia kości. Jaka maszynka do mielenia kości dla psa jest najlepsza? Na co zwracać uwagę, wybierając urządzenie? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.
Jaka maszynka do mielenia kości dla psa?

Czym jest maszynka do mielenia kości dla psa?

Maszynka do mielenia kości dla psa to urządzenie, które ma na celu znacznie usprawnić przygotowanie posiłku dla ukochanego czworonoga. Może ono mielić nie tylko kości, ale również inne składniki niezbędne w diecie psa. Tak naprawdę tym urządzeniem może być każda maszynka do mielenia mięsa. Do codziennego użytku nie potrzebujesz bowiem przemysłowego sprzętu wartego nawet kilka tysięcy złotych.

Po co maszynka do mielenia kości dla psa?

Od pewnego czasu coraz większą popularnością cieszy się dieta BARF (Biologically Appropriate Raw Food). Jest to sposób żywienia zwierząt, w którym nawiązuje się do jego pierwotnego pochodzenia. Pies ma jeść jedzenie podobne do tego, którym w naturalnych warunkach zajadali się jego przodkowie. Podstawą takiej diety jest surowe mięso oraz zmielone kości (około 60%), podroby mięsne, np. wątroby, nerki (ok. 10%), nabiał i jaja (ok. 10%), a także owoce (maksymalnie 5%) i warzywa (około 15%). Taka naturalna i zbilansowana dieta ma naśladować jedzenie, którym żywią się drapieżnicy. BARF jest zachwalany przez wielu właścicieli hodowli, ponieważ psy przy takiej diecie mają bardziej lśniącą sierść, rzadziej chorują i mają mniej dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Gotową karmę BARF możesz bez problemu zamówić np. przez internet, ale możesz też zrobić ją samodzielnie. Jednak jak już zapewne zauważyłeś, samodzielne przygotowanie takiej diety może być problematyczne, jeśli nie zaopatrzysz się w odpowiednie urządzenie. Z pomocą przyjdzie tutaj maszynka do mielenia kości dla psa, dzięki której w krótkim czasie zrobisz swojemu pupilowi pełnowartościowe, zbilansowane, a przede wszystkim bezpieczne posiłki.
Nawet jeśli nie chcesz regularnie żywić psa dietą BARF, a chcesz po prostu od czasu do czasu zafundować mu kości, rozważ urządzenie do mielenia tego typu produktów. Czworonogi mogą jeść kości, ale musisz uważać np. na zbyt drobne drobiowe albo wieprzowe, które łatwo pękają i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pupila. W takiej sytuacji zmielenie ich w maszynce do mielenia kości dla psa powinno wystarczyć.

Na co zwrócić uwagę, wybierając maszynkę do mielenia kości dla psa?

Niestety nie każda maszynka do mielenia mięsa nada się do mielenia kości dla psa. Na co zatem warto zwrócić uwagę, żeby wybrać urządzenie, które poradzi sobie również z przygotowaniem jedzenia dla psa?
Przede wszystkim wyróżnia się dwa rodzaje maszynek do mielenia: ręczne i elektryczne. Ręczne, chociaż bardzo solidne i stosunkowo tanie, nie cieszą się już taką popularnością, jak kiedyś, ponieważ ich moc zależy od siły naszych mięśni. Trzeba się zatem sporo natrudzić, aby zmielić kości w maszynce ręcznej.
Elektryczna maszynka jest natomiast prostsza w obsłudze i przy jej użyciu nie potrzeba mieć aż tyle siły. Wybierając elektryczną maszynkę do mielenia, zwróć przede wszystkim uwagę na:
 • moc urządzenia – niektóre kości są bardziej twarde, dlatego tak istotne jest, aby moc urządzenia była odpowiednio wysoka. Im większa, tym maszynka lepiej poradzi sobie z mieleniem kości i nie zostanie od razu uszkodzona. Dobrze, jeśli ma co najmniej 1500 W;
 • bieg wsteczny – funkcja ta pozwoli oczyścić urządzenie bez rozkręcania go, jeśli jakieś fragmenty kości utkną;
 • wydajność mielenia – oznacza, ile mięsa może zostać zmielone w ciągu minuty pracy urządzenia na najwyższych obrotach. Dobrze, jeśli ten parametr będzie wynosić minimum 3 kg/min;
 • markę – renomowane firmy nie mogą sobie pozwolić na produkty słabej jakości, dlatego wybierając znanych producentów, zyskujesz pewność, że urządzenie powinno ci służyć przez lata. Najpopularniejsi producenci maszynek do mielenia mięsa to m.in. Bosch, Zelmer, Gorenje i Amica;
 • rodzaj obudowy – najlepsza jest obudowa metalowa, ponieważ bardzo trudno ją uszkodzić mechanicznie i nie jest podatna na przebarwienia;
 • sitka – dobrze, jeśli w urządzeniu są sitka o różnej średnicy, co pomoże dostosować poziom zmielenia kości do potrzeb;
 • akcesoria – sprawdź, czy urządzenie, które chcesz zakupić, ma np. popychacz główny, który ułatwia przesuwanie składników przy jednoczesnym minimalizowaniu skaleczeń.
 • Maszynka do mielenia kości dla psa – nasze propozycje

  Kenwood MG700

  Kenwood MG700 to nasza najmocniejsza propozycja w tym zestawieniu. Ma moc 2000 W, wydajność mielenia na poziomie 3 kg/min oraz dwie prędkości. W zestawie są trzy tarcze ze stali nierdzewnej, z czego jedna ma aż 10 cm. Zabezpieczenie przed przegraniem, popychacz, gumowe nóżki, podajnik ze stali nierdzewnej oraz bieg wsteczny to dodatkowe funkcje i akcesoria, które umożliwią komfortowe i bezpieczne mielenie kości dla psa.

  Bosch CompactPower (MFW3X18W)

  Bosch CompactPower MFW3X18W ma moc 2000 W, dużą komorę mielenia (8 cm) oraz wydajność mielenia na poziomie 4 kg/min. Oznacza to, że bez problemu powinna sobie poradzić z mieleniem kości dla psa. Na plus jest również to, że maszynka posiada funkcję rewers. W zestawie znajdują się trzy sitka ze stali szlachetnej (8 mm, 4 mm oraz 2,7 mm) oraz dwustronny nożyk. Dodatkowym atutem są m.in. szatkownica z czterema różnymi bębnami i młynek żarnowy, które przydadzą się do przygotowania także innego jedzenia.

  Bosch CompactPower MFW3X13B

  Nieco słabszą wersją od wyżej zaprezentowanej jest Bosch CompactPower MFW3X13B, jednak jest tańsza o 250 zł. Główna różnica polega na tym, że w zestawie są dwa sitka ze stali szlachetnej (8 mm i 4 mm), mniej akcesoriów dodatkowych (takich jak np. wyciskania cytrusów) oraz szatkownicę z jednym bębnem mniej.
  Pamiętaj, żeby przy wybieraniu maszynki do mielenia kości dla psa upewnić się u sprzedawcy, czy urządzenie na pewno poradzi sobie z kośćmi. Mimo specyfikacji technicznej urządzenia może się bowiem okazać, że niekoniecznie poradzi sobie ono z regularnym mieleniem w nim takich twardych elementów.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Agnieszka Ragus