Data publikacji:

Pielęgnacja roślin w akwarium. Jak prawidłowo przeprowadzić?

Pielęgnacja roślin w akwarium nie jest prosta, w szczególności gdy się nie wie, jak właściwie się za nią zabrać. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak dobrać odpowiednie rośliny do akwarium, przetransportować je i zasadzić. Już te kroki decydują o tym, czy rośliny się przyjmą. Poruszymy również kwestie nawożenia, oświetlenia oraz dopasowywania parametrów wody, które umożliwią roślinom wzrost. Na końcu rozwiniemy też temat sprzątania akwarium i przycinania roślin. Dowiedz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja roślin w akwarium.
pielęgnacja roślin w akwarium

Dobór odpowiednich roślin do akwarium

Metoda, zgodnie z którą jedziemy do sklepu zoologicznego czy akwarystycznego i na miejscu podejmujemy decyzję o zakupie konkretnych roślin, nie zawsze się sprawdza. Wyjątkiem są sytuacje, w których uda nam się trafić na sprzedawcę z pasją, który doskonale wie, jakich warunków potrzebują poszczególne rośliny, i zechce nam odpowiednio doradzić. Jeżeli jednak nie znajdziemy takiego, jesteśmy zdani na siebie. Wówczas przeważnie wybiera się rośliny według estetyki, a to nie ona jest parametrem, który decyduje o jej przeżyciu w danym środowisku.
Zanim wybierzesz konkretną roślinę do akwarium, sprawdź w internecie:
  • jakie ma wymagania świetlne oraz jakiej temperatury potrzebuje do prawidłowego wzrostu;
  • do jakiego rozmiaru może się rozrosnąć maksymalnie;
  • czy konkretny gatunek preferuje sadzenie pojedynczo czy też w większych grupach.
  • Warto zapoznać się także ze wskazówkami dotyczącymi aranżacji akwarium pod względem estetycznym. Niektóre rośliny w związku ze swoją budową lepiej prezentują się w środku, z tyłu czy po bokach. Istotne znaczenie dla wyglądu akwarium ma także gra kolorami – łącząc barwy jasne z ciemniejszymi, można stworzyć niezwykle głęboką i wielowymiarową kompozycję.

    Transport i sadzenie roślin w akwarium

    Już sam transport rośliny do akwarium ma znaczenie dla jej późniejszego zdrowia. Ta powinna być przewożona w warunkach, które nie doprowadzą do jej uszkodzenia – w wodzie i stosownej temperaturze. W domu przed zasadzeniem rośliny konieczne jest jej zdezynfekowanie w osobnym zbiorniku z wodą z dodatkiem 10-procentowego roztworu z nadmanganianu potasu. Pozwoli to ochronić inne rośliny i ryby przed potencjalnym zakażeniem. Po odkażeniu należy wypłukać roślinę w wodzie, usunąć obciążniki, watę, uszkodzone liście, martwe korzenie. Podczas sadzenia pamiętaj o tym, by rośliny nie były umieszczone zbyt ciasno – ryby muszą mieć możliwość swobodnego pływania.

    Nawożenie jako podstawa pielęgnacji roślin w akwarium

    Nawozy akwarystyczne dostępne są w płynach, tabletkach, kuleczkach czy pałeczkach, które aplikujemy do podłoża. Jeżeli w zbiorniku znajdują się ryby, nie ma konieczności nawożenia fosforem i azotem. Potrzebny jest jednak potas, odrobina siarki, wapnia oraz magnezu. Oprócz tego przydatne może być też żelazo, mangan, miedź, cynk, wanad czy bor. Zawsze sprawdzajmy oznaczenia i zalecenia znajdujące się na opakowaniach nawozów, by mieć pewność, że stosujemy je zgodnie z przeznaczeniem. Inaczej mogłoby dojść do sytuacji, że zabijemy ryby i rośliny lub poważnie im zagrozimy.

    Oświetlenie, czyli ważny element pielęgnacji roślin

    Dobre oświetlenie to podstawa funkcjonowania każdego akwarium. Najlepiej dobrać to o długości fali 400–450 nm lub 650–700 nm. W jego włączaniu dobrze sprawdzają się sterowniki, które pozwolą na uruchamianie go i gaszenie samodzielnie o odpowiednich porach. Jeżeli zdecydujemy o tym, że będziemy robić to ręcznie, należy zadbać, by oświetlenie działało 10–12 godzin na dobę. Trzeba włączać i wyłączać je codziennie o takich samych porach. Niedozwolone jest jednak to, by robić to nagle – najlepiej zadbać o obecność stopniowych ściemniaczy, by nie dopuścić do szoku oświetleniowego.

    Dobrze dostosowane parametry wody

    W tym zakresie kluczowe jest to, by:
  • temperatura wody była dobrze dobrana zarówno dla konkretnych gatunków ryb, jak i roślin;
  • podłoże było dopasowane do potrzeb gatunkowych życia w akwarium;
  • skład chemiczny wody i zawartość w niej składników odżywczych była stosowna;
  • system filtracji był wydajny, niezawodny i adekwatny do wymiarów zbiornika.
  • Temperatura w akwarium zwykle powinna wynosić od 20 stopni do 26 stopni, zatem przeważnie trzeba zainwestować w grzałkę, wyposażoną w termostat. Istotny jest również aspekt związany z równomiernym grzaniem wody w każdej części akwarium. Żeby to zapewnić, grzałkę umieszcza się w pobliżu filtra, prowadzi się kable grzejne pod podłożem lub umieszcza kilka grzałek w różnych miejscach.
    W odniesieniu do odpowiedniego składu chemicznego wody posłużyć się można (a nawet trzeba) specjalnymi paskami, które zanurzamy w wodzie. Jeżeli w porównaniu ze wzorem odnajdziemy nieprawidłowości, konieczna będzie wymiana wody w akwarium, jej uzdatnienie czy zaaplikowanie odpowiednich środków akwarystycznych.

    Czego potrzeba, by odpowiednio pielęgnować rośliny w akwarium? Regularne przycinanie roślin

    Do odpowiedniej pielęgnacji potrzebne jest tygodniowo około 40 minut w przypadku średniej i dużej wielkości akwarium. Oczywiście taki czas uzyskujemy po wstępnym ustabilizowaniu warunków w zbiorniku wodnym po kilku pierwszych tygodniach. Poświęcimy go na czyszczenie akwarium oraz przycinanie roślin. Potrzebna do tego będzie nieużywana gąbka do mycia naczyń, skrobak do skrobania szyb, nożyczki proste lub wygięte (wystarczająco długie) i pęseta akwarystyczna. Gąbką należy wyczyścić wszystkie szyby, które należy dokładnie przejechać także skrobakiem. Później rozpoczynamy przycinanie roślin nożyczkami, a w ich odpowiednim układaniu i odchylaniu do strzyżenia pomoże pęseta.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Patrycja Wojas