Czy wiesz, że zawartość tlenu w wodzie jest uzależniona od jej temperatury? Jego największe ilości można zaobserwować w zbiornikach wypełnionych zimną wodą. Im więcej stopni, tym mniejsza zawartość tlenu.
Co więcej, najwięcej tlenu znajduje się tuż przy powierzchni wody, czyli na samej górze akwarium. Im głębiej, tym jest go mniej. Możesz zauważyć to po zachowaniu nie tylko rybek, ale także ślimaków, które naturalnie ciągnie ku górze, czyli do tlenu. Właśnie dlatego na dnie zbiornika umieszcza się rośliny – dzięki nim można zapewnić optymalne warunki również w dolnej części akwarium.
Co może wpływać na niedobór tlenu w akwarium? Zbyt wysoka temperatura to nie wszystko. Oprócz niej do czynników zmniejszających jego ilość możemy zaliczyć przerybienie, czyli zbyt wiele rybek w jednym zbiorniku, stosowanie niektórych leków, zbyt duży dodatek dwutlenku węgla czy rezygnację z regularnego czyszczenia akwarium.
Wiesz już, że napowietrzanie akwarium polega na dostarczeniu odpowiedniej ilości tlenu żyjących w nim rybkom. Jak się jednak okazje, czasami nie jest ono konieczne, a w niektórych przypadkach może przynieść więcej szkody niż pożytku. Mowa między innymi o zbiornikach roślinnych, w których klasyczny napowietrzacz nie zda egzaminu. Powód jest prosty – z uwagi na dużą ilość roślin nie potrzeba dostarczać więcej tlenu, ponieważ może odbić się to negatywnie zarówno na ich kondycji, jak i na zdrowiu pojedynczych rybek.
Co więcej, napowietrzanie akwarium nie jest konieczne w przypadku stosowania filtrów. Sprzęt przeznaczony do oczyszczania wody wprawia ją w ruch, pomagając zapewnić optymalne warunki rybkom i roślinom. Możesz również zdecydować się na urządzenie 2 w 1, czyli filtry, które nie tylko filtrują wodę, ale także ją napowietrzają. Takie rozwiązanie jest polecane do małych zbiorników.
Jak rozpoznać, że konieczne jest zadbanie o napowietrzanie wody w akwarium? O ile w przypadku pH i innych parametrów można wykorzystać specjalne testy dostępne w sklepach akwarystycznych, tak w przypadku ilości tlenu jest to o wiele trudniejsze.
Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy w akwarium nie brakuje tlenu, jest po prostu obserwacja, i to nie tylko rybek, ale także krewetek i ślimaków. Niedobór tego pierwiastka sprawia, że stają się one apatyczne, nie żerują, a w kryzysowych sytuacjach zaczynają dyszeć. Coraz częściej pływają tuż przy powierzchni wody, aby złapać jak najwięcej tlenu. To ostatnia chwila na napowietrzenie akwarium! Jeśli zignorujesz te objawy, to rybki niedługo zdechną.
Chcesz zapewnić akwarium odpowiednie napowietrzanie? Z pomocą przychodzi sprzęt dostępny na Ceneo.pl, dzięki któremu w łatwy sposób zadbasz o optymalną ilość tlenu w zbiorniku wodnym w swoim domu. Poniżej znajdziesz zestawienie najpopularniejszych produktów, które z pewnością sprawdzą się też w twoim akwarium.
Pompka z regulacją wydajności o mocy 3 W. Do jej zalet możemy zaliczyć przepływ 180 l/h (2 × 90 l/h), możliwość instalacji w zbiornikach o pojemności od 150 do 300 l oraz niski pobór prądu i cichą pracę, za którą odpowiada nowoczesny system tłumienia i amortyzacji.
To ciche rozwiązanie wyposażone w dwa wyloty. Dzięki temu możesz podłączyć do niego dołączone do zestawu dyfuzory. Sprzęt przeznaczony do napowietrzania wody w akwarium pozwala na regulację przepływu powietrza i ustawienie własnego efektu bąbelkowego. Napowietrzacz ma wydajność na poziomie 200 l/h (2 × 100 l/h), a jego konstrukcja umożliwia powieszenie go na krawędzi zbiornika.
Kolejne polecane rozwiązanie do napowietrzania wody, tym razem przeznaczone do większych zbiorników. Produkt ma wydajność na poziomie 1000 l/h i sprawdzi się doskonale w akwarium morskim i słodkowodnym. Do jego zalet możemy zaliczyć specjalną konstrukcję umożliwiającą płynną regulację wydajności, cichą pracę, niskie zużycie energii oraz ceramiczną oś wirnika, która przedłuża trwałość pompy napowietrzającej.
Tani i kompaktowy sprzęt o wydajności 200 l/h. Polecany produkt ma nowoczesny system amortyzacji i tłoczenia, który gwarantuje cichą pracę. Z kolei niski pobór mocy na poziomie 3 W sprawia, że jest to wybór energooszczędny i tani w eksploatacji. Napowietrzacz sprawdzi się w zbiornikach o pojemności od 100 do 250 l.
Każdy właściciel akwarium powinien pamiętać, że napowietrzanie wody w zbiorniku to dopiero początek. Oprócz zadbania o odpowiednią ilość tlenu, który jest niezbędny rybkom do przeżycia, warto pamiętać o zachowaniu innych prawidłowych parametrów w akwarium. Mowa przede wszystkim o: