Data modyfikacji:

Co musisz wiedzieć o napowietrzaniu akwarium?

Zwierzęta akwariowe potrzebują nie tylko odpowiedniej temperatury wody i odpowiedniego pokarmu, ale również tlenu – bardzo ważne jest zatem, aby regularnie im go dostarczać. Sprawdź, na czym dokładnie polega napowietrzanie akwarium, w jaki sposób je przeprowadzać i w jakich przypadkach można z niego zrezygnować.
napowietrzanie akwarium

Tlen w akwarium – to od niego zależy konieczność napowietrzania zbiornika

Czy wiesz, że zawartość tlenu w wodzie jest uzależniona od jej temperatury? Jego największe ilości można zaobserwować w zbiornikach wypełnionych zimną wodą. Im więcej stopni, tym mniejsza zawartość tlenu.

Co więcej, najwięcej tlenu znajduje się tuż przy powierzchni wody, czyli na samej górze akwarium. Im głębiej, tym jest go mniej. Możesz zauważyć to po zachowaniu nie tylko rybek, ale także ślimaków, które naturalnie ciągnie ku górze, czyli do tlenu. Właśnie dlatego na dnie zbiornika umieszcza się rośliny – dzięki nim można zapewnić optymalne warunki również w dolnej części akwarium.

Co może wpływać na niedobór tlenu w akwarium? Zbyt wysoka temperatura to nie wszystko. Oprócz niej do czynników zmniejszających jego ilość możemy zaliczyć przerybienie, czyli zbyt wiele rybek w jednym zbiorniku, stosowanie niektórych leków, zbyt duży dodatek dwutlenku węgla czy rezygnację z regularnego czyszczenia akwarium.

Na czym polega napowietrzanie akwarium?

Aranżacje akwarium masz już za sobą? To nie koniec twojej pracy. Rybki akwariowe potrzebują odpowiednich warunków, które musisz im zapewnić.
Napowietrzanie akwarium to dostarczenie wodzie, a zarazem żyjącym w niej stworzeniom, odpowiednich ilości tlenu. Należy jednak pamiętać, że w procesie tym bardzo ważną rolę odgrywa mieszanie wody, dzięki któremu zwiększa się natleniona powierzchnia.
Dodatkowymi korzyściami płynącymi z napowietrzania jest usuwanie z wody szkodliwych gazów, które także mogą wpłynąć na kondycję roślin i zwierząt. Niwelowanie gazów odbywa się głównie w godzinach nocnych.

Co warto wiedzieć o napowietrzaniu wody w akwarium?

Wiesz już, że napowietrzanie akwarium polega na dostarczeniu odpowiedniej ilości tlenu żyjących w nim rybkom. Jak się jednak okazje, czasami nie jest ono konieczne, a w niektórych przypadkach może przynieść więcej szkody niż pożytku. Mowa między innymi o zbiornikach roślinnych, w których klasyczny napowietrzacz nie zda egzaminu. Powód jest prosty – z uwagi na dużą ilość roślin nie potrzeba dostarczać więcej tlenu, ponieważ może odbić się to negatywnie zarówno na ich kondycji, jak i na zdrowiu pojedynczych rybek.

Co więcej, napowietrzanie akwarium nie jest konieczne w przypadku stosowania filtrów. Sprzęt przeznaczony do oczyszczania wody wprawia ją w ruch, pomagając zapewnić optymalne warunki rybkom i roślinom. Możesz również zdecydować się na urządzenie 2 w 1, czyli filtry, które nie tylko filtrują wodę, ale także ją napowietrzają. Takie rozwiązanie jest polecane do małych zbiorników.

Niedostateczna ilość tlenu w akwarium – kiedy niezbędne jest napowietrzanie?

Jak rozpoznać, że konieczne jest zadbanie o napowietrzanie wody w akwarium? O ile w przypadku pH i innych parametrów można wykorzystać specjalne testy dostępne w sklepach akwarystycznych, tak w przypadku ilości tlenu jest to o wiele trudniejsze.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy w akwarium nie brakuje tlenu, jest po prostu obserwacja, i to nie tylko rybek, ale także krewetek i ślimaków. Niedobór tego pierwiastka sprawia, że stają się one apatyczne, nie żerują, a w kryzysowych sytuacjach zaczynają dyszeć. Coraz częściej pływają tuż przy powierzchni wody, aby złapać jak najwięcej tlenu. To ostatnia chwila na napowietrzenie akwarium! Jeśli zignorujesz te objawy, to rybki niedługo zdechną.

Napowietrzanie wody w akwarium – metody

Dostarczyć tlen do wody możesz na kilka różnych sposobów. Najłatwiejszym jest oczywiście ograniczenie liczby rybek w akwarium przy jednoczesnym zwiększeniu liczby roślin. Hodowcom zazwyczaj jednak nie podobają się takie rozwiązania (zwłaszcza to pierwsze), dlatego też chętnie sięgają po specjalistyczne sprzęty. Są nimi specjalne pompki do napowietrzania.

Pompka membranowa

Ten rodzaj urządzenia nieprzypadkowo ma też drugą nazwę: brzęczyk. Pompka membranowa jest bardzo głośna – na tyle, że może nawet utrudniać cichą rozmowę. Jest jednak stosunkowo tania. Dlatego też hodowcy (zwłaszcza początkujący) decydują się na nią i zmniejszają poziom głośności, umieszczając urządzenie w pudełku wypełnionym pianką izolacyjną.
Uwaga! Jeśli postanowisz skorzystać z tego sposobu, to pamiętaj, że temperatura dookoła pompki (pudełka) musi być dość niska.

Pompka tłokowa

Jeśli nie przepadasz za hałasem i w grę wchodzi tylko ciche napowietrzanie akwarium, to na pewno spodoba ci się pompka tłokowa. Emitowane przez nią dźwięki z pewnością nie będą przeszkadzały ci ani podczas snu, ani podczas rozmowy. Musisz jednak przygotować się na dość spory wydatek – pompa tłokowa może być nawet kilkakrotnie droższa od membranowej.

Jak zamontować pompkę w akwarium?

Pamiętaj, że aby napowietrzanie wody w akwarium działało prawidłowo, nie możesz dopuścić, by przy instalowaniu urządzenia doszło do jego zalania po cofnięciu się wody. Łatwo możesz temu zapobiec – wystarczy, że na przewodzie doprowadzającym zainstalujesz specjalny zaworek.

Napowietrzanie akwarium – jak długo?

Korzystanie z pompy nie powinno nieść żadnego zagrożenia dla rybek, warto jednak obserwować zwierzęta. O zbyt dużych ilościach tlenu w wodzie może mówić ich zbliżanie się do powierzchni wody oraz drżenie płetw. Wówczas dobrym pomysłem jest robienie przerw w pracy napowietrzacza.
Jeżeli jednak nie zauważasz żadnych niepokojących sygnałów ze strony ryb – są energiczne, mają apetyt i zachowują się jak zwykle, śmiało możesz włączyć napowietrzanie akwarium w nocy, na wiele godzin.

Napowietrzanie akwarium? Tylko ze sprzętem dostępnym na Ceneo.pl!

Chcesz zapewnić akwarium odpowiednie napowietrzanie? Z pomocą przychodzi sprzęt dostępny na Ceneo.pl, dzięki któremu w łatwy sposób zadbasz o optymalną ilość tlenu w zbiorniku wodnym w swoim domu. Poniżej znajdziesz zestawienie najpopularniejszych produktów, które z pewnością sprawdzą się też w twoim akwarium.

Napowietrzacz do akwarium YT-302C Sunsun

Pompka z regulacją wydajności o mocy 3 W. Do jej zalet możemy zaliczyć przepływ 180 l/h (2 × 90 l/h), możliwość instalacji w zbiornikach o pojemności od 150 do 300 l oraz niski pobór prądu i cichą pracę, za którą odpowiada nowoczesny system tłumienia i amortyzacji.

Napowietrzacz do akwarium Eheim Air Pump 2022

To ciche rozwiązanie wyposażone w dwa wyloty. Dzięki temu możesz podłączyć do niego dołączone do zestawu dyfuzory. Sprzęt przeznaczony do napowietrzania wody w akwarium pozwala na regulację przepływu powietrza i ustawienie własnego efektu bąbelkowego. Napowietrzacz ma wydajność na poziomie 200 l/h (2 × 100 l/h), a jego konstrukcja umożliwia powieszenie go na krawędzi zbiornika.

Pompa napowietrzająca Aquael Circulator 1000 (n)

Kolejne polecane rozwiązanie do napowietrzania wody, tym razem przeznaczone do większych zbiorników. Produkt ma wydajność na poziomie 1000 l/h i sprawdzi się doskonale w akwarium morskim i słodkowodnym. Do jego zalet możemy zaliczyć specjalną konstrukcję umożliwiającą płynną regulację wydajności, cichą pracę, niskie zużycie energii oraz ceramiczną oś wirnika, która przedłuża trwałość pompy napowietrzającej.

Napowietrzacz do akwarium Aqua Nova NA-200

Tani i kompaktowy sprzęt o wydajności 200 l/h. Polecany produkt ma nowoczesny system amortyzacji i tłoczenia, który gwarantuje cichą pracę. Z kolei niski pobór mocy na poziomie 3 W sprawia, że jest to wybór energooszczędny i tani w eksploatacji. Napowietrzacz sprawdzi się w zbiornikach o pojemności od 100 do 250 l.

Napowietrzanie akwarium to nie wszystko! O co jeszcze warto zadbać?

Każdy właściciel akwarium powinien pamiętać, że napowietrzanie wody w zbiorniku to dopiero początek. Oprócz zadbania o odpowiednią ilość tlenu, który jest niezbędny rybkom do przeżycia, warto pamiętać o zachowaniu innych prawidłowych parametrów w akwarium. Mowa przede wszystkim o:

  • temperaturze wody w akwarium – należy dopasowywać ją do gatunku rybek. Niektóre z nich lubią cieplejszą wodą, podczas gdy inne potrzebują tej zimniejszej;
  • pH wody – odczyn wody w akwarium powinien być obojętny, czyli wynosić 7. Do sprawdzenia pH w zbiorniku możesz użyć jednego z mierników dostępnych w sklepach akwarystycznych;
  • twardości wody – najlepiej sprawdza się ta miękka. Jeżeli chcesz wypełnić akwarium wodą z kranu, to możesz ją zmiękczyć przy pomocy torfu, wody destylowanej albo specjalnego preparatu.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka