Data publikacji:

Jaki termometr do akwarium? Na co zwrócić uwagę?

Hodowla ryb akwariowych wymaga stworzenia odpowiednich warunków do ich rozwoju i bytowania. Jednym z kluczowych akcesoriów, na które należy zwrócić szczególną uwagę, organizując przestrzeń przyjazną posiadanym gatunkom ryb, są termometry do akwarium. W sprzedaży można znaleźć zarówno niewielkie akcesoria za kilkanaście złotych, jak i profesjonalne urządzenia pomiarowe dokonujące mierzenia warunków cieplnych z ogromną dokładnością. Jaki termometr akwariowy najlepiej sprawdzi się do akwarium w domu? Sprawdź, na jakiej zasadzie działają dostępne urządzenia i które wybrać, aby stworzyć funkcjonalne i nowoczesne akwarium.
Czytaj również: Jaka temperatura w akwarium?
jaki termometr do akwarium

Termometry do akwarium – czym kierować się podczas zakupu?

Akwarium domowe można wyposażyć w termometry różnego typu. Są to zarówno powszechnie stosowane i zarazem najtańsze akcesoria naklejane po zewnętrznej stronie szyby, przyrządy alkoholowe, jak i termometry do akwarium elektroniczne.
Podczas zakupu urządzenia do pomiaru temperatury w akwarium w domu należy wziąć pod uwagę wielkość takiego obiektu. Jeden termometr może nie wystarczyć do precyzyjnego zmierzenia warunków w każdym zakątku i miejscu, dlatego przy akwariach o większych gabarytach warto rozważyć zakup dwóch, a nawet większej liczby urządzeń. Jeżeli hodujemy duże ryby, wewnętrzny termometr szklany może nie być dobrym wyborem ze względu na możliwość rozbicia go i skaleczenia się zwierząt. Dobrze jest więc zwrócić uwagę na materiał wykonania obudowy.
W przypadku akwariów tropikalnych lub z rybami o wysokich wymaganiach co do temperatury dobrze jest wybrać model z czujnikiem umieszczanym wewnątrz akwarium. Umożliwi to dokładniejszy i pewniejszy odczyt. W tej sytuacji dobrym wyborem będzie też termometr akwariowy z alarmem informującym o zmianie warunków panujących w akwarium.
Doskonałym rozwiązaniem jest też wybór grzałki do akwarium z wbudowanym termometrem, dzięki czemu możliwe jest stałe utrzymywanie pożądanej temperatury na odpowiednim poziomie i natychmiastowe działanie w przypadku jej schłodzenia. Taka opcja ma jednak pewną wadę. W sytuacji gdy dochodzi do awarii sprzętu, najczęściej przestaje prawidłowo pracować zarówno grzałka, jak i prawidłowy pomiar temperatury.

Jakie zalety i wady ma naklejany termometr akwariowy?

Naklejane termometry do akwarium to wciąż jedne z najczęściej wybieranych akcesoriów do dokonywania pomiarów. Są to przyrządy zewnętrzne, samoprzylepne, które nakleja się na jedną ze ścianek akwarium. Jest to w miarę dobre rozwiązanie w przypadku niewielkiego akwarium w domu, w którym hodowane są niewymagające gatunki popularnych rybek, które nie potrzebują aż tak precyzyjnych warunków cieplnych.
Naklejane akcesoria pomiarowe są niestety najmniej dokładne i bardzo wolno rejestrują zmiany temperatury wody np. po jej dolaniu. Są to także przyrządy o stosunkowo nietrwałej konstrukcji, która dość szybko ulega zatarciu wartości nawet pod wpływem dotykania palcem. Naklejka charakteryzuje się też szybkim blaknięciem, co utrudnia dokonanie odczytu temperatury panującej w akwarium. Niewątpliwą zaletą takich modeli jest jednak ich wyjątkowo niska cena.

Kiedy wyposażyć akwarium domowe w alkoholowy termometr akwariowy?

Bardzo dobrym wyborem są termometry do akwarium alkoholowe. To bezpieczniejsza alternatywa dla powszechnie stosowanych wcześniej przyrządów rtęciowych i szklanych. Produkty te dostępne są w stosunkowo dobrej cenie i z powodzeniem posłużą nawet kilka lat, wskazując tym samym prawidłową temperaturę przez cały okres użytkowania.
Termometry alkoholowe są bardzo łatwe w czyszczeniu i umieszcza się je wewnątrz akwarium. Jednak w przypadku tego typu przyrządów konieczne jest zazwyczaj wymienianie przyssawki, która podczas użytkowania traci swoje właściwości plastyczne. Trzeba to robić raz na kilka czy kilkanaście miesięcy. Aby uniknąć problemu z przyssawką, warto wyposażyć się w model zawieszany. Alkoholowy termometr akwariowy określany bywa również jako akcesorium analogowe.

Nowoczesne akwarium a elektroniczne termometry akwariowe

Najdokładniejszy pomiar temperatury w akwarium w domu pozwoli uzyskać cyfrowy termometr akwariowy, określany także jako elektroniczny. Takie urządzenie spełni oczekiwania osób, które od sprzętu pomiarowego oczekują nie tylko ogromnej dokładności, ale też szybkości mierzenia temperatury wody.
Termometry akwariowe elektroniczne w porównaniu do propozycji innego typu są znacznie droższe, jednak często wyposażone bywają także w inne przydatne funkcje, takie jak barometr, wskaźnik odczynu pH czy możliwość pomiaru temperatury powietrza także w danym pomieszczeniu.
Decydując się na wybór termometru do akwarium typu elektronicznego, należy dokonać zakupu urządzenia sprawdzonej marki. W sprzęcie niskiej jakości niekiedy awarii mogą ulegać czujniki pomiarowe, jak i czytniki. W przypadku niezauważenia tego faktu istnieje ryzyko niedostrzeżenia niepokojących zmian w środowisku wodnym, co może zagrażać hodowli.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Karolina Grad