Data modyfikacji:

Jaka temperatura w akwarium jest odpowiednia?

Jaka powinna być temperatura w akwarium? Jaka grzałka do akwarium jest odpowiednia? Sprawdź, w jakiej temperaturze wody należy hodować gupiki, neonki, welony i skalary. Poznaj skutki zbyt wysokiej i zbyt niskiej temperatury wody dla zdrowia i życia ryb. Przeczytaj.

jaka temperatura w akwarium

Jaka temperatura powinna być w akwarium? Od czego to zależy?

Posiadanie rybek czy roślin akwariowych wymaga nie tylko pomysłu na aranżacje akwarium. To także konieczność dbania o właściwe warunki, takie jak odpowiednia temperatura wody w akwarium.

Temperatura wody w klasycznym akwarium dekoracyjnym powinna wynosić około 22-23 °C. Taką temperaturę są w stanie zapewnić odpowiednio dobrane grzałki i chłodziarki, które są w stanie odpowiednio ogrzać lub ochłodzić wodę w razie takiej potrzeby. Temperaturę wody sprawdza się za pomocą termometru, który powinien znajdować się w środku akwarium na stałe.

Zbyt chłodna woda w akwarium może sprawić, że ryby będą osowiałe. Jeśli niska temperatura będzie się utrzymywać, ryby mogą stać się bardziej podatne na niektóre choroby, np. mogą cierpieć na pleśniawkę. Funkcje życiowe ryb są wówczas ograniczone. Zwierzęta ograniczają zużycie energii, nie poruszają się i nie żerują, jeśli temperatura wody będzie zbyt niska.

Zbyt ciepła woda w akwarium jest o wiele bardziej niebezpieczna dla ryb, które są zmiennocieplne. Ryby w zbyt ciepłej wodzie mogą się przegrzewać, ich układ krążenia ulega upośledzeniu, zatruwają się toksynami, są niedotlenione i w krótkim czasie po wystąpieniu objawów umierają. Dlatego warto wiedzieć, jak schłodzić wodę w akwarium.

Wyższą (o kilka stopni Celsjusza) temperaturę wody w akwarium stosuje się czasem leczniczo, np. w przypadku wystąpienia ospy rybiej lub pasożytów. Takie zabiegi warto jednak podejmować po konsultacji ze specjalistą, np. lekarzem weterynarii, który specjalizuje się w chorobach ryb. 

Jaka temperatura w akwarium dla skalarów?

Te piękne i dostojnie wyglądające ryby są bardzo wrażliwe na wahania temperatury wody. Optymalna temperatura wody w akwarium ze skalarami powinna wynosić około 26-28 °C. 

Jaka temperatura w akwarium dla welonów?

Welony najlepiej czują się w wodzie o temperaturze 22-24 °C, ale są też w stanie funkcjonować w wodzie chłodniejszej o kilka stopni Celsjusza.

Jaka temperatura w akwarium? Gupiki

Gupiki to ryby mało wymagające, polecane dla początkujących zapalonych akwarystów. Najlepsza temperatura wody dla ryb tego gatunku wynosi około 22-27 °C.

Jaka temperatura w akwarium? Neonki

Temperatura wody w akwarium z neonkami (Neon Innesa) powinna wynosić 22-25 °C. 

Spadek temperatury w akwarium zimą - czy jest się czym martwić?

Niewielki spadek temperatury wody w akwarium jest normalny zimą. Temperatura otoczenia jest wówczas niższa niż latem, dlatego woda w akwarium jest chłodniejsza. Spadek temperatury o 1-4 °C nie powinien rybom zaszkodzić, ale w dużej mierze zależy to od gatunków ryb i ich wymagań.

Zasadne jest częstsze lub wręcz regularne używanie grzałki zimą. Grzałkę warto włączać na noc, gdy temperatura wody spada średnio o 1-2 °C przez cały rok, niezależnie od pory roku.

Jaką grzałkę kupić do akwarium?

Sprzęt do ogrzewania (lub chłodzenia) wody w akwarium dobiera się przede wszystkim pod kątem pojemności zbiornika. Poszczególne modele grzałek mają jasno określone zakresy objętości wody w akwarium, w których będą pracować wydajnie.

Na 1 litr wody powinno przypadać około 0,5-1 W mocy grzałki, dlatego łatwo możesz określić, jakiej grzałki będziesz potrzebował, pod warunkiem, że znasz pojemność swojego akwarium.

Temperatura wody po podmianie

Podmiana wody jest konieczna w akwariach, w których system samooczyszczania nie działa w sposób prawidłowy. Kilka do kilkunastu dni wcześniej przygotuj w czystych wiaderkach wodę do podmiany.

Dzięki temu temperatura wody zbliży się do temperatury otoczenia. Dodatkowo z takiej stojącej wody będzie się ulatniał chlor, co korzystnie wpłynie na jej jakość.