Data publikacji:

Jakie zestawy akwarystyczne? Czym kierować się przy wyborze?

Zestawy akwarystyczne to prosty sposób na to, by móc szybko rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką. Z reguły zawierają prawie wszystko, czego potrzebujemy do zrealizowania marzenia o własnym zbiorniku wodnym. Konieczne jest jedynie dokupienie na przykład odpowiednich filtrów czy systemu oświetlenia, chociaż oczywiście zależne jest to od rodzaju zakupionego zestawu – niektóre zawierają absolutnie wszystko, inne tylko wybrane elementy. Dowiedz się, jakie zestawy akwarystyczne warto wybrać.
zestawy akwarystyczne

Zestawy akwarystyczne morskie czy słodkowodne?

Na rynku wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje zestawów akwarystycznych – morskie oraz słodkowodne. Wybierając zestaw, musisz zwrócić uwagę na to, na jaki jego rodzaj się zdecydujesz. Z reguły początkującym zaleca się wybór tych słodkowodnych, jednak jeżeli zawsze marzyłeś o akwarium morskim, nie ma przeszkód, by tego życzenia nie zrealizować. Trzeba jedynie zrobić nieco szerzej zakrojone rozeznanie i zasięgnąć porad bardziej doświadczonych osób. Zestawy morskie często są znacznie większe i droższe.
Poszukując produktu dla siebie, sprawdź, jakie jest jego dokładne zastosowanie – ten może służyć hodowli większych ryb lub małych, stadnych rybek, bojowników, krewetek, żółwi czy ryb słonowodnych. Do wyboru są akwaria proste, wypukłe oraz narożne. W zestawach z reguły nie znajdziemy akwariów okrągłych typu kule, których stosowanie jako miejsca hodowli jakichkolwiek gatunków ryb jest niedopuszczalne.
Czytaj również: Jaki odmulacz do akwarium?

Na co zwracać uwagę, wybierając zestaw akwarystyczny?

Wybierając zestaw akwariowy, zwróć uwagę przede wszystkim na:
  • wielkość zawartego w nim akwarium – to podstawa, która będzie warunkowała to, czy będzie można hodować w nim gatunek ryb, który Cię interesuje. Wielu początkujących hodowców myśli, że im mniejsze akwarium, tym łatwiej jest je utrzymać. W rzeczywistości jest na odwrót;
  • zawartość zestawu – czy w zestawie znajduje się akwarium, pokrywa, oświetlenie, filtr, podkładka pod akwarium oraz grzałka;
  • sposób skomponowania zestawu – najtańsze propozycje zwykle mają oświetlenie wbudowane w pokrywę, które z reguły jest stosunkowo słabe. Najlepiej wybierać modele z oświetleniem LED lub możliwością rozbudowy oświetlenia;
  • opinie – opinie o danym zestawie potrafią dać naprawdę dużo informacji i ustrzec przed wieloma błędami, których konsekwencje poniesiemy nie tylko my, ale również rośliny i ryby.
  • Aktualnie na rynku dostępne są również zestawy akwarystyczne z profesjonalną szafką pod akwarium. Ta zawierać może przykładowo miejsce na poszczególne akcesoria czy mieć możliwość personalizacji. Trzeba jednak zwracać uwagę na to, co podane jest w opisie produktu. Nierzadko na zdjęciach poglądowych szafka się znajduje, ale w rzeczywistości nie wchodzi w skład zestawu i odwrotnie.

    Zalety stosowania zestawów akwarystycznych

    Wśród podstawowych zalet kupowania zestawów akwarystycznych można wymienić:
  • możliwość zakupienia wszystkich potrzebnych rzeczy w jednym miejscu;
  • pewność, że elementy będą ze sobą kompatybilne, a poszczególne systemy odpowiednio dobrane do wielkości zbiornika;
  • oszczędność czasu i środków;
  • wysoki poziom estetyczny większości zestawów.
  • Po zakupie wybranego setu akwarystycznego zachodzi konieczność dobrania jedynie podłoża, środków do pielęgnacji roślin oraz samych roślin i rybek. Trzeba pamiętać o tym, by sprawdzać wymagania glebowe elementów żywych, dotyczące np. minimalnych wymiarów akwarium czy temperatury wewnątrz. Potrzeby flory i fauny, którą zamierzamy umieścić w zbiorniku, muszą być ze sobą zgodne.
    Zestawy są łatwo dostępne i nietrudne w składaniu, zatem sprawdzą się zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Nabywając je, nie unikniemy jednak zakupu pewnych dodatkowych akcesoriów. Czasami w zestawach brak jest produktów takich jak filtr czy oświetlenie, mimo tego, że z reguły są one dołączone do paczki. Zdecydowanie jednak nie można liczyć na obecność w nich elementów, które nie są niezbędne do założenia akwarium czy preparatów do pielęgnacji, uzdatniania wody, podłoża itd. – te należy dokupić samodzielnie.

    Zestawy akwarystyczne – nasze propozycje

    Aquael Glossy 100

    To prosty zestaw akwarystyczny, który zawiera akwarium, matę, oświetlenie oraz pokrywę. Należy dokupić do niego system filtracji oraz wszystko, co znajdzie się wewnątrz. Akwarium ma pojemność 215 litrów, a oświetlenie zostało wbudowane w pokrywę. Jego dużą zaletą jest to, że zastosowano tutaj LED-y. Zestaw jest przygotowany przez producenta do montażu filtrów, co usprawnia procedurę zakładania akwarium. Całość ma niskie zapotrzebowanie na prąd, a oświetlenie ma różne tryby świecenia.

    Juwel Rio 125

    W tym zestawie znajdziemy akwarium, filtr, grzałkę, oświetlenie oraz pokrywę. Ma on 125 litrów pojemności i wbudowane wodoodporne oświetlenie LED. Ten dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych – czarnym, białym, ciemnego i jasnego drewna. Można zakupić go z szafką lub bez niej. Wykonanie całości nie budzi żadnych zastrzeżeń, a w asortymencie tej samej marki można znaleźć ogrom innych przydatnych akcesoriów.

    Aquael Leddy Day&Night

    Aquael Leddy Day&Night to zestaw o wielkości 105 litrów, wykonany ze szkła, o prostej budowie. Znajduje się w nim akwarium, grzałka, oświetlenie wraz z pokrywą, a także filtr. W pokrywie zastosowano specjalny system otwierania Smart Open, który pozwala na wygodne karmienie rybek i sprzątanie wnętrza akwarium. Znajdziemy tu też udogodnienia ułatwiające wykonywanie otworów na filtry.
    Zestaw dostępny jest w kolorach czarnym i białym. Wyróżnia się nowoczesnym, estetycznym designem i niewysoką ceną, która zapewne jest związana w dużej mierze z niewielką pojemnością akwarium. Nazwa zestawu Day&Night nawiązuje do oświetlenia działającego w trybie dziennym i nocnym. W przypadku tego drugiego emituje ono światło przypominające poświatę księżyca.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Patrycja Wojas