Data modyfikacji:

Jaki odmulacz do akwarium wybrać?

Akwarium to życiowa przestrzeń dla ryb, o którą należy dbać z należytą starannością. Podwodny świat jest swoistym laboratorium — od jego posiadacza zależy czy ryby będą zdrowe i czy będą się dobrze czuły w zbiorniku. Obserwowanie życia w akwarium jest ogromną przyjemnością i można powiedzieć, że w dużym stopniu pomaga redukować stres po ciężkim dniu pracy, nauki, a także po każdych innych obowiązkach. Czy wiesz, że odmulacz bardzo ułatwi Ci utrzymanie czystości w akwarium? Sprawdź, które akcesoria do oczyszczania dna zbiornika mogą być przydatne!

akwarium

Aranżacja akwarium dla osób początkujących może być sporym wyzwaniem. Trzeba zainwestować trochę pieniędzy w akwarium i podstawowe wyposażenie, kupić ryby i rośliny, a także pokarm dla ryb. Przy czym ryby można wpuścić do zbiornika dopiero wtedy, gdy woda będzie już dojrzała. Życie zbiornika tylko z pozoru nie wymaga uwagi człowieka — to tylko na zdjęciach ładnie wygląda. Każdy akwarysta doskonale wie, ile pracy trzeba poświęcić, by utrzymać akwarium w idealnym stanie. Pomocne w tym będą nie tylko preparaty akwarystyczne w płynie, ale i sprzęt taki jak odmulacz do akwarium. Tego typu wyposażenie swoim działaniem przypomina odkurzacz — wychwytuje i odprowadza "śmietnik", który zgromadził się na dnie zbiornika.

Jaki odmulacz do akwarium warto kupić?

Niektórych akwarystów zadowolą najprostsze i najtańsze rozwiązania. Na rynku są dostępne odmulacze manualne, na baterie, elektryczne oraz odmulacze w płynie. Wybór odmulacza można warunkować pojemnością akwarium, ilością ryb i roślin, ozdób, a także osobistym podejściem do porządkowania akwarium (czyli czasem i cierpliwością do oczyszczania dna zbiornika). Można zacząć testowanie odmulacza od najzwyklejszego manualnego modelu, a jeśli nie spełni on oczekiwań, to warto jest się zastanowić nad kupnem bardziej zaawansowanego urządzenia. Przykładowe odmulacze to:

Odmulacz z pompką

Kosztuje przysłowiowe grosze, a za jego pomocą można dość dobrze wyczyścić dno zbiornika. Przy większych i wysoko ustawionych akwariach prawdopodobnie będzie potrzebna pomoc drugiej osoby —- nieczystości z akwarium będą spływać do wiadra. Nie robi hałasu, dzięki czemu nie straszy ryb. Może również służyć do podmiany wody. Odmulacz ma nakładkę, dzięki której ryby nie będą wpadać do urządzenia.

JBL aquaEx

Posiada wbudowany automatyczny mechanizm zasysający, dzięki czemu w łatwy sposób można oczyścić nawet najtrudniej dostępne fragmenty w akwarium. Produkt jednej z topowych firm działających w branży.

Tetra Tec Gc 50

Odmulacz do zbiorników o pojemności od 50 do 400 L. Jego zaletą jest to, że samoczynnie potrafi zasysać wodę (nie wciąga ryb). Produkt od jednego z liderów w branży akwarystycznej.

Odmulacz działający na baterie, 3 w 1 plus drapak

Pracuje jak mini odkurzacz akwariowy. Działa w obiegu zamkniętym lub otwartym. Atutem jest dodatek w postaci skrobaka, który jest pomocny w oczyszczaniu akwarium na przykład z glonów, które lubią się pojawiać na szybach szczególnie w ciepłe dni.

Elektryczny odmulacz SunSun

Nadaje się do sprzątania akwarium słodkowodnego i morskiego. Jest urządzeniem profesjonalnym i działa w pełni automatycznie. Urządzenie jest przydatne w trakcie podmian wody.

Odmulacz w płynie Seachem Pristine

Dostępny w różnych pojemnościach. Oczyszcza dno zbiornika w sposób biologiczny, przy czym do uzyskania satysfakcjonującego efektu musi współpracować z dobrym filtrem.

Jak często sprzątać w akwarium?

Czyszczenie akwarium powinno się wykonać raz w tygodniu (maksymalnie raz na dwa tygodnie). W utrzymaniu porządku w zbiorniku pomocny będzie odpowiedni filtr (trzeba do dopasować do pojemności zbiornika i rodzaju ryb). Są ryby, które mogą wymagać częstszego zaglądania do akwarium w sensie porządkowym. Przykładem takich ryb są welony. Złote rybki są bardzo urodziwe i wdzięczne, ale szybko zanieczyszczają akwarium. Tak samo będzie w przypadku przerybienia. Warto jest policzyć, ile ryb może być w danym zbiorniku (każda odmiana ma swoje wymogi) i nie dopuszczać do ilości ryb przekraczających jakiekolwiek normy.

Nadmiar ryb można przerzucić do innego zbiornika — w sumie tak tworzy się amatorska hodowla. Ważne jest dozowanie pokarmu — nie powinno się przesypywać jedzenia, gdyż jeśli ryby go nie zjedzą, to raczej spadnie na dno. Początkowi akwaryści powinni obserwować, ile pokarmu jest rybom potrzebne.

Jak najprościej stworzyć pierwszy podwodny świat?

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z realizowaniem marzeń o posiadaniu akwarium, powinny zastanowić się nad wyborem ryb - najlepiej jest w fazie początkowej kupić ryby, które nie są wymagające. Dla początkujących akwarystów mogą być stresujące sytuacje typu pomór dopiero co wpuszczonych do zbiornika ryb, co może się zdarzyć jeśli ktoś sprzeda chore lub słabe ryby.

Dobrze jest kupować ryby w pasjonackich sklepach zoologicznych i na giełdzie z rybkami w okresie od wiosny do jesieni, pod warunkiem, że jest w miarę ciepło. Jeśli dni są chłodniejsze, można pojemnik z rybkami schować swoją pod kurtkę (rybki mają swoje preferencje co do temperatury).

Rybki lubią żywy pokarm (nie kupuje się go w nadprogramowych ilościach) oraz karmę suchą, którą powinno się kupować w zależności od rodzaju ryb. Jeśli w akwarium są glonojady, to warto jest wiedzieć, że uwielbiają one wafle z glonów i warzywa (można je umieścić na dnie akwarium za pomocą ceramicznych haków). W przypadku wyjazdu na urlop czy na weekend, do dyspozycji akwarystów są karmniki automatyczne, dzięki czemu nie trzeba będzie nikogo prosić o opiekę nad rybkami.

Autorka: Dorota Wiśniewska