Data modyfikacji:

Jakie ryby do oczka wodnego?

Zakładacie oczko wodne? To piękna ozdoba ogrodu. Ale oprócz roślinności będzie także trzeba kupić odpowiednie ryby, bowiem nie wszystkie gatunki odnajdą się w takim zbiorniku. Zatem jakie ryby do oczka wodnego wybrać? Zapraszamy do lektury!
jakie ryby do oczka wodnego

Ryby do oczka wodnego – poznaj ogólne zasady ich doboru

Zastanawiasz się, które ryby do oczka wodnego będą najlepsze? Zanim opowiemy o gatunkach idealnych do takich zbiorników, najpierw skupmy się na zasadach ogólnych.
Kupując ryby do oczka wodnego, pamiętaj, że na każde 2,5 cm ryby powinno przypadać przynajmniej 2 cm2 powierzchni wody. W praktyce oznacza to, że przykładowo jedna ryba o długości 5 cm powinna mieć 4 cm2 wody. Im większe oczko, tym więcej ryb możesz w nim mieć. Im większe oczko, tym większe ryby możesz też hodować. Ale pamiętaj, aby pilnować się tej zasady – tylko wtedy ryby będą dobrze czuły się w takim zbiorniku.
Optymalna wielkość oczka wodnego, która pozwala na hodowanie przynajmniej kilku gatunków ryb, to od 15 m2 do 20 m2.
Kupując ryby do oczka wodnego, pamiętaj też, aby najlepiej robić to wiosną. Dokładnie obejrzyj też kupowaną rybę. Sprawdź, czy nie ma żadnych problemów na skórze lub łuskach, czy ryba nie jest poraniona. Istotne jest również to, aby ryba wykazywała odpowiednią aktywność.
Przed wpuszczeniem ryb do oczka wodnego odczekaj 3 tygodnie od jego napełnienia. Dlaczego? Nowe środowisko wodne potrzebuje odpowiedniej ilości czasu, aby zaszły w nim wszelkie procesy biologiczne. To właśnie one stwarzają rybom przyjemne środowisko.
Istotne jest także to, aby przed wpuszczeniem ryb do oczka wodnego zrobić im tzw. kwarantannę. Ta powinna odbywać się w innym akwarium. W tym czasie będzie można zauważyć, czy kupione ryby są zdrowe.
A teraz przejdźmy do konkretów – jakie gatunki ryb odnajdą się w oczku wodnym?

Idealne ryby do oczek wodnych – sprawdź, które gatunki sprawdzą się najlepiej

Które z gatunków ryb najlepiej odnajdą się w oczkach wodnych? Poniżej gatunki, które warto wziąć pod uwagę.

Karp koi

To bardzo ozdobny gatunek karpia w kolorze białym srebrzystym z charakterystycznymi pomarańczowymi plamami. Wspaniale zdobi oczko wodne, zwłaszcza zbiorniki w stylu japońskim. Ponadto to ryba, która nie boi się człowieka – będzie do niego podpływać, co tylko zwiększa radość właścicieli.
Karpie koi to duże ryby (mogą osiągać nawet 80 cm długości), dlatego sprawdzą się tylko w większych oczkach wodnych. Warto dodać, że karpie koi są wszystkożerne, ale to wymagające ryby – potrzebują dużo miejsca i głębokiego dna, w którym skryją się, gdy temperatura otoczenia spadnie do kilku stopni.

Karaś ozdobny

To idealna ryba do oczek wodnych – ten gatunek jest mało wymagający i odporny na trudne warunki atmosferyczne. Przetrwa więc nawet zimę w ogrodzie. Karaś ozdobny występuje też w kilku odmianach kolorystycznych, a więc wspaniale urozmaici twój zbiornik. Jak duże rosną karasie? Osiągają ok. 30 cm, dlatego sprawdzą się nawet w małych oczkach. Pamiętaj o tym, że karaś ozdobny to ryba stadna – do oczka wodnego wpuść więc co najmniej kilka sztuk.

Różanka

To mała ryba (ma nie więcej niż 8 cm), więc jest idealna nawet do małych oczek wodnych. Warto dodać, że różanki to ryby czyszczące oczko wodne – żywią się glonami, a więc wspaniale oczyszczają wodę. Dodatkowo mają piękne metaliczne ubarwienie, czasem wpadające w tęczowe kolory.

Lin

Gatunek, który nie przekracza 30 cm, a więc idealnie sprawdzi się nawet do mniejszych zbiorników. Liny są wszystkożerne i łatwe w utrzymaniu – będą odporne nawet na duże niedobory tlenu w wodzie. Czy lin jest rybą ozdobną? Nie prezentuje się tak efektownie jak karpie koi czy karasie ozdobne, ale ma złoto-miedziano-zieloną barwę, która też może znaleźć swoich amatorów.

Złota orfa

Złote orfy mogą osiągać długość do 50 cm, więc świetnie sprawdzą się do nieco większych oczek wodnych. Zwłaszcza że żyją stadnie, a więc decydując się na hodowlę, musisz kupić co najmniej kilka sztuk. Warto dodać, że złote orfy są wszystkożerne. Ponadto mają piękne ubarwienie, które przypomina nieco karasie ozdobne.

Słonecznica

Ryba stadna, która nie przekracza 10 cm długości. Uwielbia spędzać czas przy brzegu wśród roślin. Żywi się roślinami i glonami, a więc oczyszcza oczko wodne. Dodatkowo może polować na małe zwierzęta wodne. Słonecznica ma srebrne metaliczne łuski.

Jesiotr

Ryba o charakterystycznym czubie. Mimo że może prezentować się dość groźnie, to wbrew pozorom bardzo spokojny gatunek, który świetnie dogaduje się z innymi rybami i na nie nie poluje. Jesiotry mogą osiągać długość do 65 cm. Potrzebują więc większej przestrzeni. Głównym pożywieniem jesiotra są mniejsze organizmy żyjące w wodzie, np. ślimaki. Jesiotr może też zjadać ikrę oraz narybek! W oczku wodnym z jesiotrami nie powinno być zbyt dużo ozdób i roślin. To ryby, którym trudno omijać przeszkody i łatwo mogą zaplątać się w zbyt bujną roślinność.

Tołpyga

To bardzo duże ryby, które sprawdzają się tylko do dużych oczek wodnych. Tołpyga może osiągać nawet ponad metr długości i ok. 40 kg masy. Jest to ryba roślinożerna i stosunkowo łatwa w utrzymaniu, ponieważ ma niskie wymagania tlenowe.
Jak widać, jest wiele gatunków ryb, które sprawdzą się do oczek wodnych. Pamiętaj jednak, że twoje estetyczne upodobania to nie wszystko – przed hodowlą danego gatunku zwróć uwagę na to, jakie ma on wymagania i czy dobrze odnajdzie się w twoim zbiorniku wodnym. Oczko wodne ma przecież tętnić życiem, a żyjące w nim ryby powinny być żwawe i szczęśliwe w swoim otoczeniu.
A ty, masz oczka wodne? Jakie ryby w nich hodujesz?
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.